• Tämä aihe sisältää 102 vastaukset, 2 ääntä, ja päivitettiin viimeksi 3.9.2022 11:08 Tapio toimesta.
Esillä 75 viestiä, 1 - 75 (kaikkiaan 103)
  • Julkaisija
    Kommentit
  • #298 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Useista ratkaistuista ristikoista minulla digikopio Google Driverssa (lista Google Drivessa olevista ristikoista). Minulla on myös joitakin Suomen Kuvalehteen liittyviä vihjeanalyysejä.

    #309 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    SK 42/2018

    Ratkoin Juha Neitolan lehteen laatiman piilosanatehtävän. Tehtävä ei ollut niin vaikea, mitä Neitolalta odotin. En tee tästä vihjeanalyysiä. En pitänyt Nykysuomen Sanakirjasta eli Nykäsestä mahdollisesti haettua ratkaisusanasta PUKIKAS. Vaikka vihjeet olivat hyvin luotua, tämä tehtävä ei samalla lailla sytyttänyt kuin Neitolan aiemmat tehtävät. Kuten piilosanatehtävissä yleensä, tässäkin oli hauskoja vihjeitä. Toivon Juha Neitolan tekevän jatkossakin piilosanatehtäviä.

    Neitola ei aiemmin ole käyttänyt piilosanatehtävissä piilovihjeissä anagrammeja, mutta tässä tehtävässä hän käytti. Tämä tehtävä oli siten tavanomainen piilosanatehtävä toisin kuin Neitolan kaksi aiempaa piilosanatehtävää, jotka ei olleet aivan tavanomaisia.

    Ensimmäisen juju oli se, että kaikki piilovihjeet piti lukea oikealta vasemmalle. Toisen tehtävän juju oli siinä, että siinä oli paljon harhautteita. Sellaiseksti tehtäväksi se oli todella loistava. En nyt vaan muista missä Suomen Kuvalehden ristikossa tehtävä oli.

    Juha Neitolan edellistä piilosanatehtävässä olisi klassikkopiilosanan aineksia. Hävitin aiemman Neitolan piiliksen. Voisiko joku lähettää minulle oman ratkaisunsa? Neitolan piilis oli niin haastava, etten haluaisi sitä uudestaan ratkoa analyysin vuoksi.

    Ristikosta antamiani kommentteja en tässä yhteydessä enää julkaise.

    #311 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    SK 42

    Piilosana Erkki Vuokila.
    Vaakasuoraan 10:

    Alabama, Utah (4) > ALUT

    Tästä on eräässä blogikirjoituksessa asiaa, en yritä palauttaa kaikkia asiaan liittyviä löytämiäni kommentteja.

    #805 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Toni Pitkälän 8/2009 ristikko oli haastava. Jos jollakulla on mahdollisuus ladata Suomen Kuvalehden digiarkistosta kyseinen ristikko, se kannattaa tehdä.

    Pääkuvasanat olivat varsin kekseliäitä. Ristikossa on hieman slangia, mitä vierastan, mutta sitä ei mielestäni kohtuuttomasti. Harvinaisen haastava SK-ristikoksi. Olisi mielestäni mennyt täyskolmosesta Ilta Sanomissakin tai Punaisessa Pelikaanissa.

    #811 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    SK 20/2008 on Vuokilalta hyvä ristikko. Kannattaa kaivaa esille. Ristikko on nyt ratkottuna haastavampi kuin aikoinaan. Pääkuva liittyy nimittäin aikoinaan ajankohtaiseen tilanteeseen. Eräs yksittäinen vihjekin liittyy vuoteen 2008.

    #825 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Myös Teemu Pallosen & Reima Mäkisen 2/2002 ristikko on kaivamisen arvoinen. Yksi slangisana ja yksi sana, jonka löysin netistä vain ratkojat.fi-sivustolta (sen lisäksi löysin sanan Nykysuomen Sanakirjasta), tuntuivat hieman huonoilta.

    #835 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Yhdessä vanhassa ristikossa oli

    -Kyösti > SILO

    Netistä löysin Sika-Kyöstin, mutta en Silo-Kyöstiä.

    Sain vastauksen, että viitataan Kyösti Kallioon. Kun SILO liitetään sanan ”Kallio” eteen, tulee Silokallio (kurssikeskus Porissa). Pienellä kirjoitettuna sana on yleisnimike tietyntyyppisille kallioille.

    Usein tämäntyyppisiin vihjeisiin laitetaan lainausmerkit, mutta ison alkukirjaimen perusteella olisi pitänyt hoksata vihjeen idea.

    #838 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    SK 16-17A/2003 Team Katalin -kokoonpanon sekä Markku Mäkelän kuvituksella kannattaa kaivaa SK:n digiarkistosta. Sekä laadinta että kuvitus on korkeatasoinen. Tämän tyylisiä Mäkelän kuvituksia saisi olla enemmänkin.

    Aikanaan ristikko lienee ollut kolmitähtiseksi helpon puoleinen, mutta ei enää. Ristikko on jälkikäteen ratkottuna jonkin verran vaikeampi kuin aikanaan, sillä siinä on monta vuosiin 2002 ja 2003 liittyvää vihjettä. Googlea jouduin tästä syystä käyttämään paljon.

    Laitoin ratkaisun Google Driveen.

    #848 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Juha Hyvösen laatima SK 10/2000 voi haastavuudessa verrata nykykoviksiin. Vasempaan alakulmaan laitoin hieman erilaisen ratkaisun, mutta siinä on mielestäni duaalin paikka. Olin laittanut.

    SEOSAINE > LISE
    TÄYTTÄ ROSKAA! > SATU
    VETOKOHDE > LOTA

    Lise on mm. seoksen lisäaine. Sisällöllisesti satu on puppua eli roskaa. Lota on kalasuku, johon kuuluu mm. made. Madetta vedetään pilkillä. Kaksi kirjainta oli ratkaisussa eri lailla.

    Jos koviksia kaipaa ja itsellä on SK:n digitilaus, myös tämä kannattaa etsiä digiarkistosta.

    Paljon joutui tämänkin kanssa (digi)kumia käyttämään, mutta mitäpä se haittasi.

    Juhalle tyypillisesti ristikossa on moniselitteisiä vihjekuvia.

    Laitoin ratkaisun Google Driveen. Laitoin pariin ruutuun kaksi vaihtoehtoa.

    #850 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    SK 11/2001 oli Mirja Pihjalajamäen ristikoksi minulle vaikea.  Minulta ei löytynyt ratkaisua, sillä SK 14/2001 on jäänyt tallentamatta.

    Jotta alin sana olisi järkevä, laitoin

    KIRKKOON TAI JUHLAAN > KANTAATTO

    Sana löytyy kaikkialta vain A-kirjain loppuisena. Jokin minulla mättää.

    _____________

    Jälkikommentti. KANTAATTI tuossa pitää olla, kuten ajattelinkin. Keksin, missä oli ratkontavirhe. Vaikka en voi tarkistaa ratkaisun oikeellisuutta, uskon ratkoneeni ristikon oikein.

    _____________

    Vaikka nyt tuli yksi kohta paljastettua, tämäkin ristikko on ihan kaivamisen arvoinen.

    #851 Kommentoi
    silppuri
    Osallistuja

    Lise on mm. seoksen lisäaine.

    viite?

    #852 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Ei ole esittää viitettä, mutta ajattelin, että LISE voi tarkoittaa mitä tahansa lisättävää asiaa ts. lise = lisäys/jokin lisättävä (konkreettinen tai abstrakti). Seoshan voi koostua vaikka mistä siihen lisätyistä aineista.

    Näemmä Nykysuomen Sanakirja antaa merkityksen aksidenssi/määre. Taisin käyttää sanaa LISE väärässä merkityksessä. LISE on vain jotain asiaa kuvaava lisäys/määre/aksidenssi (satunnainen ominaisuus) eikä sen ohella konkreettinen lisäaine l. ainesosa. Tältä näkökulmalta katsoen duaalia ei synny.

    ____________

    Jälkikommentteja. Ratkojissa on merkitys ”lisäys”, mutta missä mielessä lisäys, ei käy ilmi. Laatija olisi kuitenkin joka tapauksessa hylännyt näkökulmani, koska sitä ei mistään löydy.

    Ei tullut ratkonnan jälkeen tarkistettua, olinko käyttänyt sanaa oikein, mistä syystä hyväksyin mielessäni LISE annettuun vihjeeseen ratkaisusanana. Näemmä joskus niin on tehtävä.

    Sinänsä olisi mielenkiintoista tietää, miten paljon laatijat ottavat huomioon mahdollisia duaaleja.

     

    #856 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    SK 11/2007 Vuokilan ristikko on poikkeuksellisen haastava. Osoittaa jälleen kerran, että  vanhat ristikot voivat olla hyvinkin haastavia. En muista uusista ristikoista yhtä kauan aikaa vienyttä Vuokilan ristikkoa.

    Vasen yläkulma ja oikea alakulma tuottivat eniten päänvaivaa. Haastavia ristikoita etsivälle tämäkin on hyvä ristikko.

    Vihjeeseen TARJA- en tiennyt ratkaisusanaa, mutta löytyi netistä.

    Alakulmassa Virpi Sarasvuon (kuvaa otettaessa Kuitunen) kuvan alapuolella kysytään satamakaupunkia. Löysin tähän oikean kaupungin risteävien sanojen avulla. SUHUMI tuli ensiksi esille, mutta siitä ei ole kyse.

    Hieman ratkoin väärin.

    #878 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    SK 12-13A/2008 Toni Pitkälältä on tämäkin hakemisen arvoinen ristikko.

    Varsin epätavallista sanastoa tässäkin, mikä on Toni Pitkälälle tyypillistä. Mukana oli kaksi 25-kirjaimista ratkaisusanaa seuraaviin vihjeisiin:

    PUTKILOISTA SAATAVIEN VÄLILLÄ

    LAHDEN JA HELSINGIN VÄLILLÄ

    Ne muodostavat eräänlaisen sanaparin ja toimivat pääkuvien tapaan keskeisinä vihjeinä.

    Ristikko on myös visuaalisesti varsin tasapainoinen. Em. vihjeet ovat symmetrisesti, sillä ne  ovat reunoista päin laskien neljänsillä pystyriveillä.

    Vähän samaan tapaan on sijoiteltu 14-kirjaimiset vaakavihjeet:

    MAUSTAMATTOMIA

    MUISTA RIIPPUVAISIA

    Nekin on laitettu symmetrisesti. Molemmat ovat neljännellä rivillä reunoista laskien samaan tapaan kuin pitkät pystysanatkin.

    Neljä ylintä ja neljä alinta riviä ovat melkein symmetrisiä (laatijaa on ehkä jopa hieman harmittanut, ettei tullut aivan symmetristä lopputulosta).

    VOI KAISA? (8)

    Yllä mainittu vihje liittynee johonkin sanaan ”kaisa” liittyvään sanontaan, mutta sanonta on itselleni outo. Netistä yhden läheltä liippavan hakutuloksen löysin.

    #879 Kommentoi
    silppuri
    Osallistuja

    Kaisa Varis.

    #880 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Sopii. Kiitti. Eipä tullut tämä Kaisa enää mieleen.

    Jos olisin ratkonut ristikon silloin kuin se ilmestyi, olisi varmasti tuo Kaisa tullut mieleen. Hän oli nimittäin vuoden 2008 alkupuolella sangen ajankohtainen persoona:

     Tammikuussa 2008 ampumahiihdon MC-osakilpailussa hänen dopingnäytteestään löytyi merkkejä EPOsta.

    Vanhojen ristikoiden ”suola” on kuitenkin se, että muistaako sitä enää ristikon laadinta-aikana ajankohtaisia asioita vai ei. Monesti joutuu googlaamaan tavanomaista enemmän.

    Mutta itse laadinnallisesti ikä ei ole laadun mitta. Aion kyllä joskus tilata IS-Extran, mutta monet SK:n vanhat kovikset ovat olleet varsin haastavia ja ovat minusta verrattavissa IS-koviksiin. Niitä on ollut aidosti kiva ratkoa.

    #885 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    SK 13/2004 Erkki Vuokilan ristikossa en seuraavaa täysin ymmärtänyt:

    KARJALAISEN MONIKOSSA > AHTIMET

    Viitannee Ahti Karjalaiseen. Vihje voidaan ajatella AHTI+ME+T. Kysytään jotain Karjalaiselle kuuluuvaa. Ahti on Karjalaisen etunimi. Mutta Ahdilla on tässä kaksi monikkoa, mikä ei oikein toimi, koska kysytään vain yhtä monikkoa. Pitääkö ajatella ME-sana monikossa MET, mutta se tuntuu peräti hassulta.

    Vai onko vain kyse siitä, että Karjalaisen etunimi löytyy toisesta sanasta, joka  on monikossa?

    Myös toinen vihje ihmetyttää:

    Kopeh > KIRO

    Jos kääntää tavut ja pitää ekan kirjaimen isona, tulee Pehko > ROKI. Roki voisi olla joku henkilö, mutta kuka? Googlaamalla löysin vain sivuja Roki-nimisestä koirasta.

    #886 Kommentoi
    silppuri
    Osallistuja

    KARJALAISEN = AHDIN (monikko: AHTIMET)

    K-OPEH = K-IRO

    #888 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Kiitti. Eka olisi ilman muuta pitänyt hoksata homonymian kautta. Jumiuduin miettimään vain erisnimen taivutusta. Ehkä jollakin toisella lukukerralla olisi avautunutkin. Mutta kun ristikko tuli ratkottua oikein, otin toisen ratkottavaksi.

    Jälkimmäisen tuplajekku oli vähän paha. Etsin vain yhtä jekkua. Varsin tavallisia tuplajekutkin kyllä ovat. Lisäsin tämän jopa esimerkkeihin.

    #898 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    SK 13/2006 Toni Pitkältä oli kiva – tämäkin on kaivamisen arvoinen. Laitoin Driveen.

    Ei hassumpia Pekka Joutsin 14/2000 ja 16/2005 myöskään (jälikimmäisen talletin).

    SK 15-16A/2006 Erkki Vuokilalta oli merkitty 2 1/2, mutta oli yllättävän vaikea. Mielenkiintoinen ratkottava tämäkin (laitoin Driveen).

    #912 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    SK 17/2002 Vuokilalta oli tosi haastava. Enpä muista oikein yhtä haastavaa Vuokilan ristikkoa. Ristikon ulkoasu on tallentunut huonosti, joten ristikko on visuaalisesti huonolaatuinen. Mutta kannattaa kaivaa.

    Ristikon sanasto oli paikoin aika vaikeaa. Googlella sai monia asioita etsiä/tarkistaa. Onneksi uudella tablet-laitteella se hoituu nopeasti. Enää ei tarvitse odotella ohjelmien latauksia, vaan nettiavun ja ristikon välillä voi vaihdella erittäin sujuvasti. Huawei MediaPad M5 Lite on varsin kiva laite ristikoiden ratkontaan.

    Saa nättiä kirjoitusjälkeäkin (ainakin minun kirjoittamakseni).

    #932 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Pekka Joutsin SK 19/2006 oli Joutsin ristikoksi varsin haastava ja vei aikaa useamman yrityskerran. Ristikoissa on monta nykyisin Toni Pitkälälle tyypillistä ratkaisusanaa.  Suosittelen kaivamaan ja ratkomaan.

    KUIN PRESIDENTTI EHDOKAS! (6)

    Tuon vihjeen ymmärtämiseksi piti katsoa Googlesta ketkä olivat vuonna 2006 presidenttiehdokkaina.

    #952 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    SK 20/2001 Erkki Vuokilalta oli sangen haastava ristikko. Tämäkin kaivamisen arvoinen.

    Yhden vihjeen logiikkaa en ymmärtänyt:

     lihottava yritys! > OTIS

    Tulee mieleen vain se. että OTIS voi lihottaa osakesalkkua.

    __________

    Tuli vastaus Suomi24:ssä.

    Tämähän ihan selvä – huutomerkki kertoo jekun. Otis valmistaa hissejä, joiden käyttö lihottaa.

    Tuli ajateltua liian vaikeasti.

    #956 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    SK 9/2013 Aulikki Nenosen piilis oli mielenkiintoinen. Siinä sanat tulivat toisiaan vastaan. Aulikki loi aina silloin tällöin epätavallisia piiliksiä.

    #1268 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    SK 40/2010 oikein hauska ristikko Erkki Vuokilalta ja Heli Kärkkäiseltä. Tässäkin ristikossa oli hauskoja piilismäisiä vihjeitä. Yksi vihje oli eräänlainen kuvallinen skytismi vai miten tätä nyt kuvaisi:

    > PASUUNA

    Tuo pitää lukea PA SUUNA > PASUUNA.

    Yksi vihje tässä jäi ihmetyttämään:

    > TAKSI

    ___________________

    PS. Toivottavasti näin saan tehdä, kun en ristikkoa ei muuten enemmälti näytä.

    Vastaavan kaltaista ongelmavihjeisiin liittyviä kyselyitä olen nähnyt käytettävän. Niissä kommentoija oli skannannut ristikon, sitten leikannut kuvan ja lopuksi käyttänyt aijaa.com-palvelua ja laittanut linkin kyselyynsä.

    Itse tein niin, että leikkasin digiratkonnassa ottamani kuvakaappauksen, lähetin sen Google Driveen, tallensin sitten tietokoneelleni ja lopuksi siirsin WordPressiin. Omat mutkansa tässäkin oli, mutta sain esille pelkän kuvan.

    Tämä ristikko tuli tallennettua Google Driveen, vaikka tuskin tästä ikinä kukaan mitään kysyy (en suinkaan kaikkia koviksiksi merkittyjä ratkottuja ristikoita tallenna minnekään).

    #15180 Kommentoi
    Jukkis
    Vieras

    Katso Nykäsestä ”taksi”.

    #15181 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Kiitti. Selvisi. En ennestään tiennyt, että mäyräkoiraa sanottaisiin taksiksi. En ajatellut, että ratkaisusana löytyisi Nykäsestä.

    #15443 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    SK 43/2011 oli melko haastava ristikko Erkki Vuokilalta. Ristikon ratkottua muutama ratkaisusana jäi mietityttämään. Ongelmaksi jäi vain

    LAUK > SALK

    Oletin, että olisi typiste, mutta mikään typiste ei oikein tunnu toimivan, kuten esim. LAUK(O) > SALK(O). Ehkä muu ns. rakennevihje.

    #15444 Kommentoi
    Anonyymi
    Vieras

    LAUKKU SALKKU

     

    #15447 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Olin siis oikeilla jäljillä, mutta tässä sanoihin piti yhden kirjaimen sijasta lisätä kaksi kirjainta. Tällaiset tapaukset ovat melko harvinaisia, mutta pitäisi aina niitäkin testata.

    #15521 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Toni Pitkälän SK 32/2010 on digiarkistosta kaivamisen arvoinen ristikko, ellei ristikkoa ole ennen ratkonut. En saanut saman päivän aikana ratkaistua. Mutta virkeänä ratkesi. Tonille tyypillisesti hieman epätavallista kirjaimistoa ristikossa oli. Mikään kohta ei jäänyt epäselväksi, mutta monia vihjeitä sai pohtia melko pitkään.

    #15522 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Toni Pirkälän SK 19/2010 ratkesi helpommin. Hieman oudoksutti ratkaisusana:

    ÄKIKSELTÄ

    Ei löydy Nykäsestä, mutta löytyy Suomisanakirjasta.

    Varsin hauskoja vihjeitä kuten esim.:

    PUHIN RINNALLA
    PUHIN RINNALLA (5)

    Aaakkostoa käytetty laajasti, sillä löytyy kirjaimet B, C, F, G, Q,W, X, Ä ja Ö. Tästä asiasta voi antaa aina kiitosta.

     

     

    #15533 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Tulipa nyt ratkottua viimeinenkin ratkomaton 2010-luvun Suomen Kuvalehden kolmen tähden ristikko, SK 25/2011. Tämä viimeinen oli siitä pahimmasta päästä – tietenkin Toni Pitkälältä. Digikumia sai käyttää tosi paljon. Monta vihjettä sai pohtia senkin jälkeen kun ristikko oli ratkottu.

    Vaikeuttajana oli tässä eräässä kohdin tuplasti neljä vokaalia peräjälkeen. Niiden yläpuolella oli vielä kolme peräkkäistä konsonanttia. Erikoisuuksia Tonilta on aina ollut lupa odottaa.

    Monta aika ovelaa jippoa, joista viimeiseksi hoksasin tämän (meinasin jopa kysyä tästä):

    PYHÄTUNTURI (6)

    On mielestäni vaikeampi kuin moni uudempi saman tähtimäärän ristikko. Kannattaa kaivaa esille, jos ei tätä ole ennen ratkonut.

    _________________

    PS. On minulla tallella vielä 1990- ja 2000-lukujen SK:n ristikoita, vaikka ehkä sitä voisi IS Extrankin tilata.

    #15567 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Aulikki Nenonen laati aikoinaan aika paljonkin erikoisen rakenteisia piilosanatehtäviä, esim. 15/2013. Vastaavan kaltaisia voisi joku vaihtelun vuoksi nykyisinkin laatia.

    #15576 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Vuosituhannen alun ristikot ovat myös hyviä, kuten Juha Hyvösen laatima SK 20/2005. Siinä seuraava vihje jäi hoksaamatta:

    EI MEINÄ
    EI TEINÄ > NATA

    #15581 Kommentoi
    Anonyymi
    Vieras

    Ei meinä, ei teinä, vaan HEINÄ = nata

    #15583 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Kiitti. Tämä tuli Suomi24 kautta.

    #15595 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    SK 21/2003 Antti Viitamäeltä on vastaan tulleista SK-ristikoista pahimmasta päästä, ehkä jopa pahin. Vasen alakulma meinaa jäädä vähän kesken. En haluaisi katsoa vastasta. Olisiko heittää mitään ideaa (vastausta katsomatta) mitä voisi olla:

    MONEEN INFARKTIIN (9)

    Kolmas kirjain on todennäköisesti O.

    Aivoinfarktiin voisi liittyä KOOMATILA, mutta silläkään en saa risteäviä sopimaan.

    No siitä ei ollut kyse. Taisin keksiä, mistä on kyse. Tämä ristikko kannattaa ehdottomasti kaivaa digiarkistosta, jos etsii vaikeita ristikoita. Viitamäki harhautti välillä pahemman kerran.

    Hieman mietityttää seuraava vihje:

    MITÄ HÄNELLÄ OLISI MYYJÄN KYSYMYS (6)

    Vanhan ajan kauppias kysyisi tietyllä tavalla, mutta tässä joku jättäisi yhden kirjaimen pois?

    _____________

    Noin sivumennen kirjoittaen tätä ristikkoa en oikein olisi suoraan lehteen voinut koskaan ratkoa – ristikkosivu olisi mennyt hajalle kumittamista ja sivu olisi ollut ihan täyttä suttua. Onneksi oli tablet-laite – pelasti tilanteen!

    #15669 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Pekka Joutsin SK 51-52/2008 kysyi kyllä historiatietoa, mutta siinä Google auttoi. Joutsin ristikot ovat usein hauskasti nostagisia. Seuraavaa vihjettä en ymmärtänyt:

    SURMASI AVEN > KAINOUS

    #15685 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Erkki Vuokilan SK 42/2000 oli varsin veikeä ratkottava. Pääkuvan paikalla oli teksti KOSTUNICA, josta oli tehty kolme veikeää pääkuvalausetta.

    Tässäkin oman lisävaikeutensa toi se, että ristikossa oli kolme vuosiin 1999-2000 liittyvää ajankohtaisvihjettä. Kahdesta olin ihan pihalla, mutta kolmannessa hieman hälytyskellot kilkattivat, nimittäin tässä:

    rapakon takana (4)

    Seuraavaa vihjettä jouduin jälkikäteen pohtimaan:

    kunnas pienellä k:lla (5)

    Yhtä vihjettä jäin ihmettelemään:

    jalusta > AASI

    Jälkimmäinen tuntuisi luontevalta, jos olisi ollut ”jalustaa”. Sen olisi voinut ajatella olevan osa sanan ”jalusta” synonyymistä. AASI on osa sanaa BAASI. Mutta nominatiivissa oleva vihje tuntuu oudolta.

    Luulen ymmärtäneeni vihjeen:

    PUHELINLINJOJEN PÄÄSSÄ? > RAATI

    Viitannee sanaan ”aparaatit”, jonka loppuosassa on sana RAATI. Vai onko muu selitys?

     

    #15701 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    SK 4/2009 Vuokilan ristikossa jäi ymmärtämättä:

    1/7 > MIIKAEL

    Arkkienkeleitä mainitaan mielestäni neljä. En nyt keksi missä joukossa Miikael on yksi seitsemästä.

    Sinänsä hyvin laadittu ristikko jossa oli mainiot pääkuvasta johdetut sanat.

    ___________

    Sain vastauksen tähän Suomi24:ssä, joten ratkaisusanaan MIIKAEL liittyvä kohta on käsitelty. Apokryfikirjoissa mainitaan seitsemän ylienkeliä.

    #15743 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    SK 4/2003 Vuokilalta oli poikkeuksellisen paha. Ratkoin osan arvaamaalla.

    Mies vaikka Max mukana > BERT

    Maxbert tai Bertmax eivät tunnu oikeilta etunimiltä. Maxbert löytyy firman nimenä. Keskellekään en saa Max-osaa lisättyä.

    Eka siinä missä Kari vika >  ERNO

    Viitanneeko silloiseen Ernos-yhtyeen kokoonpanoon?

    Mie + ässä tai asemo > AATOS

    Vihjeen loppu jäi hämäräksi. Miten aatos on asemo? Asemo on abstrakti käsite – siksikö aatos?

    Martista ja vähittäisestä sama pois > ARNI + OIVA

    Keneenkähän Marttiin viitataan? Vähittäinen voisi olla OSIVA, mutta S lisäämällä ARNI sanaan ei synny mitään järkevää.

    Tyhjä ruutu > TUPAS

     

     

    #15761 Kommentoi
    Jukkis
    Vieras

    Max Rand –> BERTRAND

    Erno Paasilinna sai ekan Finlandia-palkinnon, Kari Hotakainen sai 2002.

    Mie+s tai Mie+te = AATOS

    Martti (L)arni, (L)OIVA

    Lehdessä no. 7 kerrotaan, että kuva jäänyt TUPAS-vihjeruudusta pois.

    #15762 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Kiitti. Onpas minulla huono kulttuurituntemus. Osa jekuista olisi silti pitänyt hoksata.

    Vähittäiseen en keksinyt muuta järkevää lisäystä kuin S  (O(S)IVA), mutta se ei sopinut mihinkään sukunimeen. No onhan loiva vähitellen aleneva tai ylenevä.

    #15763 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Pekka Joutsin SK 24/2001 vasemman alakulman faktatietojen kaivaminen ja tarkistaminen teetti töitä. Joka haluaa kaivella vanhojen asioiden (Turkin ja Iranin historiaa ja Suomen entisiä ministereitä), tämä hyvä ristikko siihen.

    #15768 Kommentoi
    silppuri
    Osallistuja

    ÄKIKSELTÄ löytyy kyllä sekä Nykäsestä, Pesosesta kuin Kielosestakin.
    SURMASI = KAIN ja AVEN = OUS
    jalusta -B = AASI
    PUHELINLINJOJEN PÄÄSSÄ? = puhelinRAATI

    #15769 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Kiitti.

    ______________

    Lisäys 10.9.2019. Lukaisin Nykästä huolimattomasti. Äkikseltä tosiaan löytyy siitä. Kielosta en tainnut katsoa sillä kertaa tai kirjoitin sana väärin.

    ______________

    Vähän mietityttää vielä muutamat asiat.

    AVEN = OUS

    Katsoin nykästä ja siellä on ”avennin”. Kun googlasin ”ous”, en löytänyt muualta kuin ratkojat.fi. Ei ollut Nykäsessä. No vanhoissa ristikoissa on välillä tosi outoja sanoja. Onneksi ihan näin outoja ei nykyisin ole.

    En hoksannut, että -B liittyy sekä vaaka- että pystyvihjeeseen, mistä syystä pystyvihje tuntui vajaalta, mitä se ei sitten ollutkaan. Vuokilan vanhoissa ristikoissa vastaavaa on tullut kyllä muulloinkin.

    Puhelinraati on todella täsmällisempi idea kuin esittämäni.

    ______________

    Ihan ystävällisenä toiveena on, että laitat mihin ristikkoon liittyy kun nykyisin uusi kommentti tulee aina viimeiseksi.

     

    #15772 Kommentoi
    silppuri
    Osallistuja

    NEVA = SUO

    #15773 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Kiitti selvennyksestä. Tuo oli yllättävä jekku, koska sanan alku luetaan normaalista suunnasta. Vanhankin ristikon jekku saattaa yllättää, jos jotain jekkua ei ole uudemmissa käytetty. Tuon voisi jopa ottaa esimerkkinä yhdistelmästä. Jos lähdetään 1995 vuodesta eteenpäin, ikä sinänsä ei kerro juuri mitään ristikon vaikeudesta. Vuonna 1995 Juha Hyvönen laati ristikon nimeltä NOTIISI (linkki löytyy Sanaseppojen vanhoilta sivuilta). Sitä pidetään ns. rakennevihjeitä viljelevien ristikoiden ”äitinä”. Sen perua lienevät nykyiset ns. kovisristikot.

    ______________

    Lisäys 10.9.2019. Vuokilan ristikoista nimen omaisesti jotkut vanhemmat ovat olleet varsin haasteellisia. (Lisäsin myös NOTIISI-ristikkoon liittyviä linkkejä.)

    #15805 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Mirja Pihlajamäen SK 24/2009 oli merkitty vain kaksitähtiseksi, mutta ainakin väsyneenä tuntui vaikeammalta. Pari kohtaa jäi ihmetyttämään:

    SAA ORVOKKEJA? > KÄSIALA

    Liittyykö tähän jokin sananlasku? Pihlajamäellä vihjeet liittyvät nimittäin usein sanontoihin. Näin esim. samassa ristikossa oleva vihje:

    KOURIN? > LAIT

    Tämä liittynee kaiketi sanontaan ”Lain pitkä koura.”

    En tunne kuitenkaan mitään sanontaa, johon liittyisi käsiala ja orvokit. Koukeroinen käsiala kyllä saattaa muistuttaa orvokkien kukkia.

    #15807 Kommentoi
    Jukkis
    Vieras

    Höh, eihän se KÄSIALA tuosta orvokkivihjeestä tule, vaan käsialavihjeestä.

    #15808 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Kiitti.

    Sekoitin kahden vihjeen osalta mikä tulee minnekin. Ajattelin, että Mirja naisihmisenä on ÄITI, mutta ratkaisusana liittyykin toiseen vihjeeseen:

    SAA ORVOKKEJA? > ÄITI

    Googlasin, miten äiti ja orvokit liittyvät toisiinsa. Tähän liittyy laulu ”Orvokkeja äidille”, jonka on levyttänyt Henry Theel, Metro-Tytöt ja Katri-Helena. En muistanut moista kappaletta. Katsoin sanoja:

     Äiti pieni orvokit kukkahan jo saa

    Olen laulun monen monta kertaa kuullut, mutta siitä on jo liian kauan aikaa kun kuulin viimeksi.

    #15812 Kommentoi
    silppuri
    Osallistuja

    ei kun olitkin jo huomannut…

    (eikös oman viestin poisto onnistukaan?)

    #15813 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Minäkin luulin, että kirjautuneet käyttäjät voivat poistaa oman viestinsä. Jos haluat poistan viime viestisi (ja samalla tämän ja vastauksesi tähän). Lisäpainikkeet ovat erään lisäoman lisäämiä. En löytänyt mistään sellaista säätöä, että mitkä painikkeet ovat kullakin käyttäjätyypillä käytettävissä.

    Jos ei poistaminen onnistu, mutta haluat poistaa kommentin, laita jatkossa huomautus. Voin poistaa poistettavaksi toivotun kommentin.

    __________

    Jälkikommentti 14.9. Kun olen joskus poistanut omia kommentteja, tulee usein ensin ROSKIIN. Kommentteja ei aina voi poistaa suoraan vaan välivaiheen kautta. Logiikkaa siihen, milloin voi poistaa suoraan ja milloin pitää laittaa suoraan, en osaa sanoa.

    __________

    Muutin asetuksia siten, että vastauksia voi olla esillä kerralla 50 kpl.

    #15907 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Ajattelin, että Mirja Pihlajamäen ristikko ei olisi hirveän vaikea. Erehdyin pahoin. Ehkä kaikkien aikojen vaiken Pihlajamäen ristikko on normaalia ristikkoa suurempi SK 25-26/2006. Sen kanssa on mennyt aikaa enemmän kuin Antti Skytän täyskolmosissa.  Vieläkin vähän kesken ja siitä jää kysyttävää, mutta ennen sitä suosittelen ratkomista.

    #15911 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    On mielestäni verrattavissa Joonas Anttilan vaikeisiin ristikoihin. Ratkaisusanaksi saatua nelikirjaimista unkarilaisnimeä en googlaamalla löytänyt.

    En löytänyt googlaamalla myöskään seuraavaan kuvaan liittyvää nelikirjaimista ratkaisusanaa. Mielestäni kuva näyttää kaalilta. Kun lisäsin ratkaisusanan alkuun KAALI ja googlasin, en saanut yhtään osumaa.

    #15925 Kommentoi
    Jukkis
    Vieras

    Katso Nykäsestä.

    #15926 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Kiitti. Joo Nykäsestä löytyy etsitty sana. Vanhemmissa ristikoissa on uusia enemmän pelkästään Nykäsestä löytyviä sanoja. Täytyy yrittää jatkossa muistaa tarkistaa sanoja enemmän Nykäsestä.

    #16219 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    ei kun olitkin jo huomannut… (eikös oman viestin poisto onnistukaan?)

    Kyse oli siitä, etten ollut aktivoinut toimintoa. Aktivoin mahdollisuuden kirjatuneilta käyttäjiltä poistaa sekä aihe että kommentti. Pahoittelen sitä, että olin aiemmin luvannut, että kommentteja saa poistettua, mutta se ei ollutkaan mahdollista.

    #16282 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Mitä vanhoihin ristikoihin tulee, niissä on todella pahoja ristikoita. En jätä ristikoiden ratkontaa yleensä kesken, mutta erään Juha Hyvösen ristikon kohdalla täytyy ehkä niin toimia. En ole edes Punaisessa Pelikaanissa koskaan ratkonut yhtä vaikeaa ristikkoa. Sama koskee IS:n koviksia. Pahempi kuin yksikään Antti Skytän laatima ristikko.

    Tai onko sitten otteeni mennyt, kun en ole pitkään aikaan kovin vaikeita ratkonut?

    #16524 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Vuokilan vanhat ristikot ovat varsin hyviä. Ristikoiden visuaalinen karuus ei minua juuri haittaa. SK 30/2003 en ymmärrä:

    Bueana 2134! > ESRA

    Yritin järjestellä kirjaimia eri järjestykseen ajatellen, että vihje liittyy jotenkin Buenos Aires -nimiseen kaupunkiin. 

    #16525 Kommentoi
    silppuri
    Osallistuja

    lehden vihje on BUENA 2134, mutta minusta sen pitäisi olla BUONA 2134.

    ”buona sera” on ”hyvää iltaa” italiaksi. ehkä Remun versio ”buona sera, signorina” -kappaleesta oli tuohon aikaan listoilla.

    #16526 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Kiitti. Olin siis vähän jäljillä, mutta en osannut yhdistää oikeaan sanapariin. Buena jossakin yhteydessä löytyyjopa jostakin kappaleesta. Buono sera kyllä on on yleisempi ilmaisu.

    #16527 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Vuokilan SK 42/2001 oli myös varsin mainio. Luulen ymmärtäneeni:

    irtokauluksia > BOAT

    Irtokaulukset voivat kuristaa eli ne ovat ”kuristajia”. Yleensä tämänkaltaisessa yhteydessä on vihjeessä lainausmerkit, mutta niitä ei tietenkään ole pakko käyttää.

    #16530 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Ratkoin toisenkin Vuokilan vanhan ristikon (SK 25-26B/2001), joka sekin oli varsin hyvä. Yhden vihjeen suhteen en ole varma, ymmärsinkö oikein:

    ”MITÄTÖIDÄ” > LIMA

    Onkohan tässä ajatuksena se, että jos synonyymi ELIMINOIDA mitätöidään poistamalla siitä kirjaimia, jäljelle jää esim. LIMA. Vai onko tässä jokin muu idea?

    #16545 Kommentoi
    silppuri
    Osallistuja

    > Perua > Lima

    #16546 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Kiitti. Taas oli vähän hajuilla, mutta juuri se tarvittava sana ei tullut mieleen.

    Sanasta ELIMINOIDA ratkaisusanan hakeminen tuntui minustakin hieman liian epämääräiseltä eikä siksi tuntunut ihan oikealta.

    Koska vastaavia olen tavannut ennenkin  ja hoksannut idean, ratkaisusanan yhteys vihjeeseen olisi pitänyt hoksata tälläkin kertaa.

    #16549 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Sanan BOA idea taisi minulta olla kadoksissa. Kun katsoin Nykäsestä, siellä on selitys:

    2. naisten irrallinen turkis- t. höyhenkaulus, puuhka.

    Tätä merkitystä en ennen tiennyt. Kyseessä oli siis yksinkertainen suora vihje.

    Kun mieleeni ei aiemmin tullut etsittyä sanalle merkitystä Nykäsestä, yritin keksiä jonkinlaisen selityksen. Selitykseni oli varmasti varsin outo. Kun luulee suoran vihjeen olevan jekkuvihje (ns. rakennevihje tai harhaute), selityksistä tulee helposti todella outoja. Yritin hoksata vihjettä, joka ei ollut hoksattavissa.

    Kun ratkoo vanhoja ristikoita, pitäisi aina muistaa, että niissä Nykäsestä löytyviä sanoja on enemmän kuin nykyristikoissa. Nykyristikoissa – onneksi – ei juuri tarvitse Nykäseen turvautua.

    Toinen vanhoihin ristikoihin liittyvä piirre on muistella mitä tiettynä ajankohtana tapahtui. Vanhat ristikot ovat usein vaikeampia ratkoa jälkikäteen kuin silloin, kun ne ilmestyivät. Tämä koskee erityisesti Vuokilan ristikoita.

    #16562 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Erkki Vuokilan ja Heli Kärkkäisen SK 47/2007 oli minulle aika vaikea. Jälleen kerran ristikko oli hieman vaikeampi nykyhetkessä ratkottavaksi kuin se oli vuonna 2007, sillä ristikossa oli neljä henkilöihin liittyvää ajankohtaisvihjettä. Heihin liittyvät ratkaisusanat olisivat olleet aikanaan suhteellisen helppoja keksiä. 

    Jokaisen kohdalla tarkistin, liittyivätkö ne v. 2007 tienoille, vaikka jokaista ei tarvinnut Googlella hakeakaan. Tavallaan aika hauskaakin tällainen etsiminen oli. Samalla piti yrittää muistella, mitä n. vuonna 2007 tapahtui.

    Muutama vihjeet tuottivat ongelmia, mutta järkevä selitys sentään löytyi.

    -10{1f031e431af29ee9f1d90d74e70b82c220fb512f2ed7fbb07642e330f2fcaa29} GORETTA (5)

    Tämä oli aika hankala, mutta kesin sentään ratkaisun. Piilotin vastauksen. Ratkaisusana iittyy tietyllä tavalla silloin esillä olleeseen Al Goreen, vaikka ratkaisusana ei mitenkään liity siihen, että hän sai vuonna 2007 Nobelin rauhanpalkinnon. Kyse ei siten ollut varsinainen ajankohtaisvihje.

    -10{1f031e431af29ee9f1d90d74e70b82c220fb512f2ed7fbb07642e330f2fcaa29} = ALENNUS. Goren etunimi on Al. Jos sukunimestä sanoo Goretta, etunimestä voi sanoa ALETTA ts. ilman AL-kirjaimia. ALENNUS -AL = ENNUS.

    PALINDROMIN PUOLIKAS LASTEN YHTYEEN NIMESSÄ (5)

    Ratkaisusanaan liittyvää sanaa ei löytynyt Wikipedian suomalaisten lastenlauluyhtyeiden listasta. Se löytyi sentään muuten Googlella. Kyseessä on itselleni ihan tuntematon tapaus. Ratkaisusana ei ole palindromi, mutta jos siihen lisää sanan toisin päin luettuna, tulee palindromi. Siitä kaiketi on kyse.

    JÄISIÄ MIMMEJÄ (6)

    Tuohon sain järkevän selityksen katsomalla Nykäsestä sanojen merkityksiä.

    Ristikon teemallisena kuvituksena on Astrid Lindgrenin Vaahteramäen Eemeli ja Peppi Pitkätossu. Jos on SK:n digitilaus, suosittelen etsimään tämän ristikon. Kokonaisuutena ottaen ristikko on mielestäni parhaimpia SK-ristikoita.


    Jälkikommentti 27.11.2019. Tässä kommentissa oli yhteen kohtaan ratkaisu esillä. Poistin sen, koska keksin itse idean. Laitoin ratkaisun Google Driveen.

    #16563 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Pekka Joutsilla (SK 38/2003) oli pystysuoraan menevä vihje:

    NOUSEVA MATSI > TEAM

    Sana ”NOUSEVA” yleensä viittaa pystysuuntaisessa vihjeessä alhaalta ylöspäin lukemista, mutta ”MAET” ei tässä yhteydessä toimi.


    Kommentti. 28.11. Vanhoissa ristikoissa täytyy tosiaan tarkistaa sanoja myös Nykäsestä. Eräässä toisessa Joutsin laatimassa ristikossa oli kaksi sanaa merkityksissä, joita en löytänyt Googlella.

    #16565 Kommentoi
    silppuri
    Osallistuja

    Tea Ista

    #16566 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Kiitti. M-kirjain hämäsi sen verran, etten huomannut viittausta erisnimeen. Jäin harhautukseen. Yritin nimittäin kääntää sanan ”matsi” synonyymiä toisin päin enkä tavallaan lukenut sanaa ”raakana”.

    No sattuuhan sitä. Ehkä pidemmällä pohtimisella olisi selvinnyt. Vuokilan ristikon yhden vihjeen hoksasin vasta seuraavana päivänä.

    #16568 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    SK 47/2006 oli Joutsilta sellainen, että suosittelen ratkottavaksi. Pääkuvan naishenkilöä en tunnistanut, mutta ratkaisemiseen riitti Gregory Peckin tunnistaminen. Nainen on syntynyt samana vuonna kuin Gregory Peck eli vuonna 1916.

    Googlen kuvahaku ei tunnistanut tätä naista:

    Kuvassa on Googlen mukaan kirjastotyöntekijä. 

    #16570 Kommentoi
    Jukkis
    Vieras

    Kovasti Eila Pennasen näköinen.

    #16571 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Kiitti. Syntymäaikansa puolesta täsmää kuvavihjeeksi. Vaimo oli kanssasi samaa mieltä.

Esillä 75 viestiä, 1 - 75 (kaikkiaan 103)
Vastaa aiheeseen: SK-ristikot ennen vuotta 2019

Voit käyttää muotoiluun BBCodes-merkintöjä.
Käyttäjätililläsi ei voi käyttää eidistyneitä BBCode-merkintöjä, ne poistetaan.

Tietosi:


BBCode-merkkaukset + luomani lisämerkkaukset:

[BR][SPACER][HR][UNDERLINE][/UNDERLINE][STRIKE][/STRIKE][SUP][/SUP][SUB][/SUB][COLOR][/COLOR][CODE][/CODE][REVERSE][/REVERSE]

Emoji-valikoima:

🙂 😀 😂 🤨 😮 😥 👿 💡 ❤️ 👍

Kun jotain painikketta klikkaa, tapahtuma joko avaa tai sulkee toiminnon. Mikäli jokin muu toiminto on avoinna, se suljetaan automaattisesti.

Valikko "Lisäkoodeja" avaa mahdollisuuden lisätä hyödyllisiä toimintoja ja koodeja, kuten "Näytä/piilota sisältö" (SPOILER) sekä emoji-ikoneja editoriin. Lue lisää...

Valikko "Linkkisetti" listaa hyödyllisiä linkkejä. Lue lisää...

Valikko "Kuvien lähetys" avaa lomakkeen, jolla voi privaatisti lähettää minulle kuvia. Kyseessä on itsenäinen, upotettu toiminto. Kun kuva on valittu, pitää painaa LATAA-painiketta. LÄHETÄ-painike ei liity kuvien lähetykseen vaan uuden kommentin lähettämiseen! Lue lisää...

Voit tsättäillä ristikostasi kanssani Magmassa (video). Lue lisää...

Saatan välillä estää kirjautumatta kirjoittamisen - siksi ja muistakin syistä suosittelen kirjautumista. Lue lisää...

Lue myös auttamisperiaatteet.