- Tämä aihe sisältää 3 vastaukset, 2 ääntä, ja päivitettiin viimeksi 8.6.2020 08:31
Tapio toimesta.
- JulkaisijaArtikkelit Kommentit
Tapio
SivustovastaavaEräs nettituttu oli löytänyt lehden ristikon netistä. Tuli ratkottua. Laatija Pekka Joutsi. Piilis Juha Neitolan.
Maksoin ristikosta n. euron lähettämällä tekstarin. Harkitsen väliaikaista tilaustakin.
Joutsin ristikko ei ollut läpihuutojuttu. Mutta Neitolan piilis oli haastavampi. Aluksi tuntui ihan mahdottomalta, mutta tuli sentään selvitettyä.
Meinasin jättää piiliksen kokonaan ratkomatta. Oli niin vaikea luoda siedettävää ratkontatapaa. Kyse on ennen kaikkea vihjeistä. Sain tulostettua vihjeet. Vihjeitä tuli puolitoista sivua – erittäin epäkäytännöllistä. Kahden A4-paperi kanssa ei ratkonnasta olisi tullut yhtään mitään.
Saksin vihjeet moneen palaan ja teippailin ilmastointiteipillä yhteen, jotta sain ne siedettävään tilaan. Vasemmalle laitoin vaakavihjeet ja oikealle pystyvihjeet. Tuli erittäin ruma, mutta toimiva viritelmä.
Tämän ruman viritelmän teippasin vielä ilmastointiteipillä väliaikaisesti tablet-laitteeseeni, jossa varsinaisesti ratkoin ristikon. Kun tablet-laite oli kirjatelineessä, sivussa oleva paperi pysyi siedettävästi ojennuksessa. Alla pienetty kuva siitä, miten toimin:
Rumalla viritelmällä pystyi katsomaan vihjeitä helposti. Ratkonta oli lopulta varsin miellyttävää tukevalla tablet-laittella kirjatelineeseen laitettuna toisin kuin olisi ollut isolla löysällä paperitulosteella ratkottaessa.
Piilis olisi netissä ratkottavaksi käytetyllä ohjelmalla vielä paljon ikävämpää kuin nettisovellukseen liittyvien vihjeiden ja itse ristikon tulostus + tarpeelliset leikkaa & teippaa -viritykset.
Netissä ratkottaessa ratkojan pitäisi asetella viereen rinnakkaisikkuna, mutta siinäkin vihjeet olisivat liian harvakseltaan. Rullaamista tulisi paljon. Rullaaminen olisi tehnyt ratkonnasta varsin ikävää.
Huonompaa nettiratkontatapaa en pysty kuvittelemaan. Toteutus saa minulta tylyn 4 eli ala-arvoisen. Leikkaa & teippaa saa sentään arvosanan 5.
Jos on tilaaja, kannattaa ehdottomasti tulostaa piilis näköislehdestä. Siten saa ristikon yhdelle sivulle kompaktiin muotoon. Sen kun laittaa kovaa alustaa vasten, ratkonta sujuu varsin hyvin. Itse asiassa paremmin kuin suoraan lehteen ratkottaessa, sillä lehden paperipinta on liian kova ja liukas miellyttävää ristikonratkontaa ajatellen.
Digiratkonnassa näköislehden kuvan pohjalta tulee askartelua, mutta askartelun jälkeen ristikko on kompakti ja järkevällä tavalla ratkottavassa muodossa.
RATKO HELMIKUUN TAPIO HUUHAA - VAIHTOEHTONA JÄTTIPIILIS!
Nyt on oikea talvi ainakin jossain päin Suomessa! ⛷️
Nimetön
Ei-aktiivinenolet varmaan saanut luvan Suomen Kuvalehdeltä jakaa tuota vain nettilehden tilaajalle tarkoitettua linkkiä.
Tapio
SivustovastaavaPoistin linkin, vaikka yksi nettituttava oli kyllä löytänyt linkin ihan hakukoneella. Koska nettituttuni löysi ristikot sattumalta varsin helposti, hän arveli, että Suomen Kuvalehti antaa ristikoiden löytyä helposti, jotta joku tilaisi lehden.
Itse asiassa Suomen Kuvalehden ristikot löytyvät netistä niinkin yksinkertaisella tavalla kuin laittamalla hakuun ”Suomen Kuvalehti + satunnainen_sana”. Jos satunnainen sana sattuu olemaan esillä olevassa piiliksen tekstissä Google ohjaa ristikoihin. Onnea siis tarvitaan hieman mukaan, jotta Google voisi toivottaa hakijaa seuraavalla otsikolla:
Ratkaise nyt Suomen Kuvalehden ristikot ja piilosanat verkossa!
Kun laitoin hakuun ”Suomen Kuvalehti kovaa ainetta”, sain neljä hakutulosta ristikoihin. Kaksi tuloksista ei edes täsmällisesti vastannut laittamiani sanoja. Yhdessä haussa ei edes ollut kuin toinen haetuista sanoista ja sekin taivutettuna. Ristikkosivut löytyivät sanojen taivutusmuodoillakin.
Ihan kaikilla sanoilla ei ristikkosivujen löytyminen onnistunut. Ei esim. löytynyt lisäämällä sanan ”hurmetta” tai ”vauriot”.
Jos joku on nettiin joskus laittanut hakuun ”Suomen Kuvalehti + jokin_vihjesana”, todennäköisyys osua ristikkosivuille kasvaa. Ristikkosivuja ei ole mitenkään suojattu satunnaisilta löytämisiltä. Ristikoiden pitäisi olla suojatun nettisovelluksen takana, jos halutaan estää laiton kopiointi.
Ja itsestään selvää on, jos laittaa hakuun ”Suomen Kuvalehti piilosanat” tai ”Suomen Kuvalehti ristikot”, ristikot löytyvät. Ristikkosivuja lähes tyrkytetään. Jos varta vasten etsii Suomen kuvalehden ristikoista tietoja Googlella, asiakkaille tarkoitettuja ristikkosivuja ei voi olla löytämättä. Ja muillekin aika usein ristikkosivuja tyrkytetään.
Hakutulokset ovat hieman outoja. Toisella kerralla voi tulla osoitteet, mutta vain lyhenne piilosanojen teksteistä. Toisella kerralla voi puuttua www-osoitteet, mutta näkyy koko piilosanatehtävän tekstit.
RATKO HELMIKUUN TAPIO HUUHAA - VAIHTOEHTONA JÄTTIPIILIS!
Nyt on oikea talvi ainakin jossain päin Suomessa! ⛷️
Tapio
SivustovastaavaIhan tiedoksi, että olen kyllä yrittänyt esitellä Suomen Kuvalehdelle, että he tekisivät piilisten nettiratkonnan sellaiseksi, että sitä olisi järkevä käyttää. Käsittelen asiaa eräässä artikkelissa.
Nettiratkaisu toimii vain yhdellä tavalla toteutettuna siedettävästi mobiililaitteissa. Alla hieman modifioitu versio erään Sanarisin ristikkoarkistosta löytyvän ristikon kuvakaappauksesta:
Tosin tämäkään ratkaisu ei toimi kovin hyvin läppärissä, sillä läppäriä ei voi kääntää. Ruudun koko sallinee kuitenkin reilun pienennyksen. Kun virtuaalinäppäimistöä ei tarvita, tilaa tarvitaan vähemmän. Ratkaisu toimisi kohtuullisesti läppärissäkin.
Mutta tämä vaatisi vihjeiden uudelleen taittoa. Tuo lisähommia, joita ei haluta.
RATKO HELMIKUUN TAPIO HUUHAA - VAIHTOEHTONA JÄTTIPIILIS!
Nyt on oikea talvi ainakin jossain päin Suomessa! ⛷️
Yhdistä näiden avulla:
Sulje lisäikkuna