Merkitty: Antti Parkkinen, Arto Kuivanen, Erkki Vuokila, Henrik Lahtinen, Jari Keränen, Mirja Pihlajamäki, Pekka Joutsi, Petri Kuhno, Teemu Pallonen, Toni Pitkälä
- Tämä aihe sisältää 10 vastaukset, 1 ääni, ja päivitettiin viimeksi 25.1.2024 22:21
Tapio toimesta.
- JulkaisijaArtikkelit Kommentit
Tapio
SivustovastaavaSK 1/2023 kahden tähden ristikko on Toni Pitkälän. Ristikon oikealla puolella oleva täyskorkea pitkä sana teki ristikon oikean puolen mielenkiintoiseksi, vaikka pääkuvaa ei olekaan. Myös vasemmalla puolella on melko pitkä sana. Sanasto on monipuolinen ja minusta ristikko on paljon kivempi kuin Pitkälän edellinen saman vaikeustasoinen ristikko.
Palstan ”Pari sanaa ristikoista” sisällöstä en pitänyt.
Kynä, kumi ja lehti, jossa on ristikko, siinä pyhä kolmiyhteys, joka takaa nautinnollisia hetkiä.
Kun paperilehteen ratkontaa ylistetään noin kovin, käytännöstä dissataan muita kuin perinteistä ristikon ratkontaa kynän ja kumin kanssa.
Ristikkolehtien kohdalla tuo pitää hyvin paikkansa, mutta SK:n kohdalla tuo ajatus toimii huonosti. Nimen omaisesti SK:ssa kumin ja kynän käyttö on todella kaukana nautinnosta, kun lyijykynän jälki ei kunnolla tartu paperiin ja kumi ei kunnolla puhdista. Tilanne on ratkonnan kannalta maksimaalisen huono ratkontaan erittäin huonosti sopivan paperilaadun takia.
Paperi menee myös yllättävän helposti puhki kun yrittää saada riittävän selvää jälkeä, mutta joutuukin kumittamaan ristikkoa. Kun joskus ratkoin suoraan lehteen piiliksen, ratkonta oli ikävän suttuisen näköinen ja paperi oli joistakin kohdin puhki. SK:n kohdalla epämiellyttävämpää ratkontakokemusta ei minusta ole olemassa kuin palstan kirjoittajan kehuma tapa.
Paljon miellyttävämmin SK:n ristikot ratkoo netin välityksellä joko suoraan lehteen tai printtaamalla ristikot. Printtipaperi on lyijykynän ja kumin kanssa ratkomiseen huomattavasti parempi vaihtoehto kuin paperilehti. Toki jos ratkoo kuulakärkikynällä, suoraan lehteenkin voi ratkoa. Mutta suttua silläkin tulee, jos ratkoo väärin.
Antti Parkkisen piilis oli helpohko, mutta varsin kiva. 50{1f031e431af29ee9f1d90d74e70b82c220fb512f2ed7fbb07642e330f2fcaa29} piilovihjeistä on anagrammeja. mikä on minusta liian suuri osuus.
RATKO HELMIKUUN TAPIO HUUHAA - VAIHTOEHTONA JÄTTIPIILIS!
Nyt on oikea talvi ainakin jossain päin Suomessa! ⛷️
Tapio
SivustovastaavaSK 2/2023 hyvä yksitähtinen ristikko Erkki Vuokilalta (kuvitus Heli Kärkkäinen)..
Jari Keräseltä myös melko hyvä piilis, mutta n. 60{1f031e431af29ee9f1d90d74e70b82c220fb512f2ed7fbb07642e330f2fcaa29} piilovihjeistä on anagrammeja, mikä on mielestäni liikaa.
RATKO HELMIKUUN TAPIO HUUHAA - VAIHTOEHTONA JÄTTIPIILIS!
Nyt on oikea talvi ainakin jossain päin Suomessa! ⛷️
Tapio
SivustovastaavaSK 3/2023 kiva kahden tähden ristikko Teemu Palloselta ja mainio kuvitus Petri Kuhnolta.
Piilis on Erkki Vuokilalta ja oli totutun laadukas. Vuokilan ristikoksi piilovihjeissä on paljon anagrammeja (45{1f031e431af29ee9f1d90d74e70b82c220fb512f2ed7fbb07642e330f2fcaa29}).
Kokeilin ratkoa piiliksen SK:n nettisivuilla. Onnistuu kyllä, mutta siirtelyä on enemmän kuin piirrosohjelman kanssa. Otin muistiinpanopaperin ja parissa vihjeessä myös Arrakin avuksi anagrammien purkuun, koska nettilehteen ei voinut tehdä muistiinpanoja.
Yritin aluksi ratkoa kaksi selainta rinnakkain, mutta ikkunaan ei mahtunut yhtä aikaa sekä ristikko että virtuaalinäppäimistö (toisessa selaimessa olisi näkynyt vihjeet). Ratkonta olisi ollut vielä vaikeampaa kuin yhden näytön kanssa.
SK:n piiliksiä olisi miellyttävintä ratkoa paperitulosteesta. Sitä ei tule tehtyä, koska pitäisi siirtyä tietokoneen ääreen.
RATKO HELMIKUUN TAPIO HUUHAA - VAIHTOEHTONA JÄTTIPIILIS!
Nyt on oikea talvi ainakin jossain päin Suomessa! ⛷️
Tapio
SivustovastaavaSK 4/2023 Ilmo Juhani Liljeroos -tiimin ristikko on kunnon kovis. IS-asteikolla minusta vähintään 3-. Muutama kohta jäi lähes kokonaan ristikon täytyttyä ymmärtämättä ja yksi piilokirjain jäi uupumaan.
Kysyin ongelmakohtiin vinkkejä nettitutulta ja sain ristikon loppuun asti ratkottua ja kaikki vihjeet tuli ymmärrettyä. Kaksi vihjettä liittyvät toisiinsa tavalla, jota ei ennen ollut käytetty. Toisiinsa liittymistä ei suoranaisesti ole ilmaistu.
Pääkuvasta johdetut ratkaisusanat eivät avautuneet liian helposti vaan niissä oli loppuun asti pohtimista.
Mainio piilis Pertti Oskalalta. Harmi, jos hän kokonaan lopettaa piilisten laadinnan.
RATKO HELMIKUUN TAPIO HUUHAA - VAIHTOEHTONA JÄTTIPIILIS!
Nyt on oikea talvi ainakin jossain päin Suomessa! ⛷️
Tapio
SivustovastaavaSK 5/2023 on Erkki Vuokilalta ja merkitty kaksitähtiseksi (kuvitus Heli Kärkkäinen). Ristikko oli minusta vaikeampi. Ristikossa oli todella paljon faktavihjeitä. En muista tilannetta, jossa minun olisi tarvinnut näin paljon etsiä tietoja netistä.
Alla kerron, miten erisnimiin liittyviä faktavihjeitä selvitin (suluissa on kunkin ratkaisusanan pituus):
- Enkelinä (4) – sain risteävistä, mutta piti tarkistaa Googlella. Ei entuudestaan tuttu fakta.
- Ouran kuvaama (4) – piti googlata. Ei entuudestaan tuttu fakta.
- Siellä tehtiin kirkkoa kauan (4) – sain risteävistä. Ihan looginen ilman googlaustakin ja nimeltä tuttu paikka.
- Idän joki (4) – tuli risteävistä, tarkistin Googlella. Ei entuudestaan tuttu fakta.
- Norjan pm. Jensin jälkeen (4) – googlasin. Ei entuudestaan tuttu fakta.
- Faaraoiden aikaan sijoittuva ooppera (4) – ratkaisusana on tuttu nimenä, mutta piti googlata tämäkin, sillä vihjeen faktaa en tiennyt.
- Punaisen meren suulla (4) – tuli risteävistä. Olisi pitänyt tietää suoraan, mutta ei suoraan tullut mieleen.
- Kuvajournalismin edelläkävijä (4) – osittain tuli risteävistä ja loput arvasin. Ei entuudestaan tuttu fakta enkä tarkistanut.
- Muodosti ekan sateenkaarihallituksen (5) – kun sain jonkun risteävän, arvasin loput. Nimeltä tuttu henkilö, mutta en suoraan tiennyt faktaa enkä tarkistanut.
- Laulussa sinne saapuu yö (9) – muistin aluksi väärin, mutta sitten oikea kipale tuli mieleen.
- Vareksena (5) – molemmat esittäjät eivät tulleet mieleen, joten googlasin. Nimeltä tuttuja molemmat esittäjät.
- Peppinä (5) – tiesin.
- Intian ex-pm (6) – tiesin.
- Kirjoitti paronista puussa (5) – googlasin. Ei entuudestaan tuttu fakta.
- Lauloi suomirokista (8) – googlasin. Ei entuudestaan tuttu fakta.
- Kapinakenraali Raoul (5) – googlasin. Ei entuudestaan tuttu fakta.
- Coltranen rooli (4) – googlasin. Rooli entuudestaan tuttu, mutta ei tiettyyn näyttelijään liitettynä.
- Uskaltautui lautalle (4) – tiesin.
- Johti oopperaa (5) – tuli pääosin risteävistä, mutta piti tarkistaa netistä. Nimeltä tuttu henkilö, mutta juuri tätä faktaa en tiennyt.
- Kisasi Kankkusta vastaan (5) – tuli pääosin risteävistä ja piilokirjaimen päättelin. En muistanut asiaa, mutta nimeltä tuttu henkilö. En tarkistanut faktaa.
Kuten muuallakin on tullut esille, kitaravihjeessä on kuvitusvirhe. Vihjekuvassa ei ole lainkaan sitä, mikä tulee ratkaisusanaksi.
Meinasin ratkoa SK:n ristikkon Sanarisin sovelluksella SK:n verkkosivuilla. Se toimii sinänsä hyvin, mutta virtuaalinäppis ei lukitu sivua alalaitaan. Ristikon ylälaitaa ratkottaessa ristikkoa pitää joka hetki liikuttaa ylös ja alas – todella ärsyttävää. Ärsytti niin paljon, että vaihdoin ePressiin, jossa siis aloitin ratkonnan ihan alusta.
Näppis ei saisi missään olosuhteissa kadota näytöltä. Ongelma on siinä, että ratkonta on iframe-elementin eli eräänlaisen kehyksen sisällä. Näppis on suhteessa kehykseen sen alareunassa, mutta kehys ei kokonaan mahdu näytölle. Iframen korkeus pitäisi näyttö(portti)kohtaisesti määrittää niin, että iframe mahtuu kokonaan näytölle, kun kosketusnäyttölaitetta pidetään pystyasennossa.
Pikku harmi on siinä, että näköislehdessä tähtimerkinnät on ristikon oikeassa alakulmassa. ePress lukee ruudun vihjeruutuna eikä siihen saa kirjainta.
Laitoin Otava-medialle palautteen Sanarisin toteutuksen ärsyttävyydestä. Siinä kysyin myös ePressin osalta, olisiko mitenkään mahdollista sopia Sanarisin kanssa, että tähtimerkintä laitettaisiin ristikon ulkopuolelle. Hyvä paikka on oikea yläkulma ristikon yläpuolella – tai sitten oikea alakulma ristikon alapuolella. Mainitsin myös, että piiliksen nettiratkonta ei jostakin syystä toimi ePressissä.
Parkkisen piiliksessä on erikoisuus, joka monen sanan kohdalla helpotti, mutta yllättäen pitkien sanojen kohdalla vaikeutti tehtävää, Anagrammien osuus piilovihjeistä on jälleen suuri (55{1f031e431af29ee9f1d90d74e70b82c220fb512f2ed7fbb07642e330f2fcaa29}), mutta pitkissä anagrammeissa oli pohdittavaa ja ne olivat hyviä. Vaakasuoraan 1. suora vihje aukeni viimeiseksi. On oikein hauska.
RATKO HELMIKUUN TAPIO HUUHAA - VAIHTOEHTONA JÄTTIPIILIS!
Nyt on oikea talvi ainakin jossain päin Suomessa! ⛷️
Tapio
SivustovastaavaJari Keräsen SK 6/2023 piilis on monipuolisesti vihjeytetty, plussat Jarille.
Sanarisin foorumissa oli hupaisa aloitus:
Olen vanhan liiton lyijykynäilijä ja kumittaja. Tiedän hyvin, että tehtävät voisi täyttää myös selaimessa näppiksen kautta, mutta sellainen huuhaameininki ei ole minua varten.
Tuohon teki mieli kommentoida seuraavasti:
Minäkään en pöytätietokoneella tai läppärillä tykkää ratkoa ristikoita. Kosketusnäytöllä kyllä, mutta en SK verkkosivuilla, sillä siinä ratkonta hoituu niin huonosti, että sitä ei halua käyttää. Ongelma ei johdu Sanarisin toteuttamasta ratkontasovelluksesta vaan kyse on verkkosivun ongelmasta. Lähetin Otava-medialle palautteen, jossa kerroin ongelmasta. Otava-median s-postiini vastannut työntekijä lupasi viedä asiaa eteenpäin, jotta selvitettäisiin, voisiko ongelmalle tehdä jotain.
Sen sijaan kirjaston ePress on erittäin kiva tapa ratkoa Suomen Kuvalehden ristikoita. Piiliksiä siinä ei voi suoraan lehteen ratkoa, mutta ei piiliksenkään ratkonta SK:n verkkosivuillakaan kovin miellyttävää ole. Hoituu sentään jotenkuten.
Kirjaston ePressistä saa piiliksestä miellyttävämmän tulosteen kuin SK:n verkkosivuilta. SK:n nettisivuillahan ristikon lataus lataa vain ristikon, mutta ei vihjeitä. Vihjeet pitää tulostaa erikseen ja ne pitää teipata ristikon kanssa yhteen ennen kuin ratkontaa pääsee aloittamaan.
Kirjastossa nettilehti ilmestyy jo torstaina, joten sitäkin käyttäen ristikot voi ratkoa jo torstaina.
Teemu Pallosen ristikon ratkoin ePressillä. Taasen on oikein mainio kuvitus Petri Kuhnolta.
RATKO HELMIKUUN TAPIO HUUHAA - VAIHTOEHTONA JÄTTIPIILIS!
Nyt on oikea talvi ainakin jossain päin Suomessa! ⛷️
Tapio
SivustovastaavaSK 7/2023 piilis ja ristikko Erkki Vuokila.
Ristikko oli melko haastava kaksitähtiseksi.
Piiliksessä 40{1f031e431af29ee9f1d90d74e70b82c220fb512f2ed7fbb07642e330f2fcaa29} piilovihjeistä on anagrammeja, mutta useimmat niistä ovat varsin pitkiä ja oikein hyviä. Viime aikoina niiden osuus on SK:n Vuokilan piiliksissä on ollut iso.
RATKO HELMIKUUN TAPIO HUUHAA - VAIHTOEHTONA JÄTTIPIILIS!
Nyt on oikea talvi ainakin jossain päin Suomessa! ⛷️
Tapio
SivustovastaavaSK 8/2023 risti on Arto Kuivasen, kolme tähteä.
Pari sanaa ristikoista -palsta kertoo ratkaisusanojen keskipituuden olevan 6,6. Niin korkea keskipituus saa epäilemään ratkaisusanojen laatua. Saa nähdä, onko laatija saanut hyvän sanaston vai onko siinä runsaasti teennäisiä tai outoja sanoja.
Varsin hyvä sanasto ristikossa on. Huonoin sana on on yksi erisnimi. Kunnioitettava saavutus. Vaikeustaso IS:ssä olisi ehkä 2½, jollaisia laatijan ristikot em. lehdessä ovat olleet.
Antti Parkkisen piiliskin on melko haastava. Siinä on pitkiä, hyviä anagrammeja eikä niiden osuus ole kohtuuton (35{1f031e431af29ee9f1d90d74e70b82c220fb512f2ed7fbb07642e330f2fcaa29}). Mukana on ovelia kätköjä.
SK 9 ristikko on Mirja Pihlajamäeltä. Jotkut eivät hänen kuvitustyylistään tykkää, mutta minusta hänen kuvitustyylinsä on kivan sympaattista.
Ristikko ei näkynyt oikein ePressissä ja SK:n nettiratkontaa en tykkää käyttää, joten ratkoin ristikon Magmassa.
Hyvä piilis Jari Keräseltä.
RATKO HELMIKUUN TAPIO HUUHAA - VAIHTOEHTONA JÄTTIPIILIS!
Nyt on oikea talvi ainakin jossain päin Suomessa! ⛷️
Tapio
SivustovastaavaSK 12/2023 piiliksessä on uusi laatija Henrik Lahtinen. Piilis oli tavallista vaikeampi kun ei tuntenut yhtään laatijan tyyliä. Melko paljon anagrammivihjeitä (40{1f031e431af29ee9f1d90d74e70b82c220fb512f2ed7fbb07642e330f2fcaa29}), mutta kyllä monipuolisuutta ja hieman tavanomaisesta poikkeavaa vihjeitystäkin löytyi. Vähintään 2½-tasoisen koviksen puolelle piilis meni, ehkä lähemmäksi kolmosta kuin kakkosta.
Pari sanaa ristikosta -palsta kertoo uudesta laatijasta seuraavasti:
Piilosanojen puolella tutustumme uuteen nimeen, joka tarjoaa myös tuoreita juonia eikä ehkä helpoimmasta päästä.
”Olen Henrik Lahtinen, 38- vuotias pienen pojan isä, valtiotieteiden maisteri Sauvosta. Sanaristikkoharrastukseni alkoi rentouttavasta perusristikoiden ratkomisesta. Sitten huomasin miettiväni ristikoiden rakennetta ja vihjeiden lainalaisuuksia. Laadintatyö sai lisää pontta ja järjestelmällisyyttä, kun hurahdin piilosanoihin, jotka antavat parhaat mahdollisuudet toteuttaa mieltymyksiäni sanoilla leikittelyn loppumattomassa viidakossa.”
Toni Pitkälän kolmitähtiseksi merkitty ristikko oli tasaista puurtamista ilman erityisen mielenkiintoista aluetta. Toki ristikko maustettu joillakin epävallisilla vihjeillä ja ratkaisusanoilla sekä pitkähköillä sanoilla.
RATKO HELMIKUUN TAPIO HUUHAA - VAIHTOEHTONA JÄTTIPIILIS!
Nyt on oikea talvi ainakin jossain päin Suomessa! ⛷️
Tapio
SivustovastaavaSK 25.26 Pekka Joutsin kolmitähtinen ristikko oli alaosan suhteen minulle varsin hankala. Parin vihjeen logiikka jäi ratkonnan jälkeen ymmärtämättä. Kun niitä pohti jälkikäteen, nekin selvisivät. Yhdessä kohtaa oli ratkontavirhe, joka hidasti oikean idean löytymistä.
RATKO HELMIKUUN TAPIO HUUHAA - VAIHTOEHTONA JÄTTIPIILIS!
Nyt on oikea talvi ainakin jossain päin Suomessa! ⛷️
Tapio
Sivustovastaava2½-tasoiseksi merkitty ristikko Arto Kuivaselta. Minusta ristikko oli helpompi, mutta kiva ristikko. Hyvät harmaat sanat. Puhekuplat hoitivat pääkuvien virkaa ja ne olivat oikein toimivia.
Teknisesti tuo mieleen Aulis Lehdon ristikot, koska ristikko on päällekkäisine pitkine sanoineen rakenteellisesti haastava. Sanasto on Lehdon ristikoita parempi.
Kuvia on varsin vähän. Toisesta kuvasta olisi saanut piirroksen DALL-E:llä (variaatiot).
Henrik Lahtisen piilis oli myös hyvä.
RATKO HELMIKUUN TAPIO HUUHAA - VAIHTOEHTONA JÄTTIPIILIS!
Nyt on oikea talvi ainakin jossain päin Suomessa! ⛷️
Yhdistä näiden avulla:
Sulje lisäikkuna