- Tämä aihe sisältää 0 vastaukset, 1 ääni, ja päivitettiin viimeksi 9.5.2022 07:40 toimesta.
Esillä 1 viesti (kaikkiaan 1)
Esillä 1 viesti (kaikkiaan 1)
Etusivu › Foorumit › 1. Sanaristikot › 1.4. Pelikaaniristikot › Punainen Pelikaani 2/2022 vihjeiden purku
Merkitty: Ilmo Juhani Lilijeroos
S. 31. lupasin purkaa kaksi vihjettä.
Seuraavien vihjeiden ymmärtämiseen auttoi nimimerkin Marcus seuraava kommentti:
Korpeni vihje voisi olla myös vaikka rämeeni.
Tuokko vihje on kirjainkikkailua. Tajuamista auttaa kun miettii Jussia Juhannuksena.
Alla näihin selitykset.
KORPENI! > VALTIMO
Kyseessä on sanaleikki, jossa leikitään sana merkityksillä. Ajatuskulku on ketjutettu. KORPENI = SUONI > VALTIMO.
TUOKKO KRUUNAA JUSSIN > KONTU
Kyseessä on ns. skytismi. Skytismin idea on se, että vihje on asiasisällön suhteen kirjoitettu väärin.
Skytismin tunnistaa usein siitä, että vihjeessä on epäsanoja. Tässä niitä ei ole, joten en itsekään tunnistanut vihjettä skytismiksi.
Skytismi liittyy yleensä erisnimiin, mutta tässä kyse on muusta. Sana JUSSIN eli tarkoita henkilöä, vaan kuten Marcus kertoi jussi = juhannus. Asiasisältö on siis seuraava:
Kokko kruunaa juhannuksen
Sanassa KOKKO K on korvattu kirjaimilla TU. K ON TU > KONTU.
Itse menin harhaan ja ajattelin Jussi-gaalaa, jossa Anna-Maija Tuokko oli juontajana vuonna 2021 ja sitä ennenkin.
Tässä tapauksessa ratkaisusana ei liity asiasisällön suhteen siihen, mitä sanaa on vihjeessä muutettu. Ratkaisusana kertoo vain muutoksen.
Huomautus. Skytismi saattaa liittyä muuttamattomiin lähtösanoihin. Jari Keräsen laatimissa ristikoissa skytismien ratkaisusana liittyy lähes poikkeuksetta lähtösanojen asiasisältöön.
TRUTOILI > TRANA – AUTOILI > TRANA. Sana TRUTOILI siis liittyy asiasisällöllisesti ratkaisusanaan. Muilla laatijoilla en vastaavaa ole havainnut.
Yleistä | Sulje opas | Aiheet |
---|
Symboli viittaa foorumiin.
Symboli viittaa foorumin aiheisiin.
Symboli viittaa kirjoittaneisiin henkilöihin.
Symboli viittaa kirjoitettujen viestien lukumäärän.
Kirjautuneet käyttäjät voivat luoda allekirjoituksen (ohjeet). Heille on sitaatti-, raportointi- ja kommentin poistopainikkeet sekä painikkeet kommentin ja oman profiilin päivittämiseen.
Heille on myös mahdollista määrittää vain tälle sivustolle kuuluva avatar (profiili- eli tunnuskuva, virtuaalihahmo). Jos käyttäjä ei ole tyytyväinen saamaansa profiilikuvaan (avatar, jonka tyyppi on Wavatar), hän voi vaihtaa sen myös Gravatar-palvelussa.
Käyttäjäprofiilia voi jossakin määrin säätää. Toivon, ettei kukaan laita käyttäjäprofiiliin omaa nimeään.
Yleisohjeita loytyy enemmän ohjesivuilla.
Kohta ”Aiheen avainsanat:” on tarkoitus laittaa sisältöön liittyviä keskeisiä sanoja. Ne tulevat otsikon alapuolelle ja antavat siten tietoa käsitellystä aiheesta. Ne ovat myös sitä varten, että ”Etsi foorumilta” -hakutoiminta voisi löytää paremmin hakusanaan liittyvät aiheet ja kommentit.
Osa aiheista on kiinnitettyjä eli ne näkyvät aina säikeen alussa. Tämä asia on ilmaistu seuraavasti:
Osa aiheista on lukittuja, mikä on ilmaistu seuraavasti:
Keskustelusäikeitä on useita tyyppejä. Erikseen valitsematon tyyppi on yleiskeskustelu.
Osa säikeistä on vain opasteita. Niiden yhteyteen tulee seuraavat tunnukset (iso tunnus tulee vain ei-kirjautuneille käyttäjille):
Suurin osa on ongelmakysymyksiä. Ne voivat olla sellaisia, että säikeessä on ratkaisemattomia kohtia, silloin käytetään seuraavia tunnuksia:
Ratkaistuille on nämä tunnukset:
Kirjautuneille käyttäjille ison kuvakkeen tilalle tulee seuraavan näköinen valikko:
Sisältö:
Älä laita kommenttiin kuvia, joihin sinulla ei ole käyttöoikeutta. Älä laita myöskään netistä löytämiisi kuviin esille kuvan www-osoitetta, jos et ole varma, että saat liittää kuvan toisille sivustoille.
WordPress muuntaa automaattisesti linkin kuvan esittämiseksi. Viittaa kuviin, joiden näyttämisessä olet epävarma linkkityökalua käyttäen.
Keskustelusääntöihin liittyvät muut sivut:
Etusivu › Foorumit › 1. Sanaristikot › 1.4. Pelikaaniristikot › Punainen Pelikaani 2/2022 vihjeiden purku
Sulje sosiaalisten kirjautumisten ikkuna