• Tämä aihe sisältää 45 vastaukset, 2 ääntä, ja päivitettiin viimeksi 13.5.2026 17:05 Tapio toimesta.
Esillä 46 viestiä, 1 - 46 (kaikkiaan 46)
  • Julkaisija
    Kommentit
  • #31457 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Tein muutama vuosi sitten itse piirrettyjä pääkuvademoja ja omia kuvituksia muutamaan ristikkoon. Onnistunein oma kuva on alla.

    Tein muutamia vuosia sitten itse kuvittamia ristikoita. 

    1. Siepot – pääkuva on onnistunut, mutta muuten en ole tyytyväinen. Tein ristikon täysin uusiksi HS-formaatilla.
    2. Vimmat – mielestäni melko onnistunut, varsinkin pääkuva. Tein tästä osittain uusitun HS-version ja hävitin alkuperäisen.
    3. Narskuvaa – mielestäni melko onnistunut. Pääkuvaa pidän tässäkin onnistuneimpana kuvana. Ristikossa oli laadintavirhe, miksi laadin sen osittain uusiksi.

    Niiden luomisesta on enemmän juttua säikeessä Pääkuvapiirroksia ja ristikoita.

    Vastaavaa määrää kuvitusta ei nykyaikana ole järkevää ainakaan kokonaan itse luoda. Se olisi pelkkää ajanhukkaa. Nykyaikana minusta suuri osa kuvituksesta kannattaisi teetättää tekoälyllä. Omissa ristikoissa lähinnä vain pääkuvat olisi kannattanut itse luoda. Piirtämistäni ristikoiden pääkuvaversioista vain osan nykyhetkessä kelpuuttaisin ristikon pääkuviksi, sillä tekoälyllä saisi laadukkaampia kuvia.

    Kuvituksen selkeyden osalta ristikkoni edustavat tasoa, jota muiltakin edellytän.

    Sanaston suhteen ristikkoni edustavat lähinnä sitä tasoa vihjeityksen ja sanaston suhteen, mitä minimissään Hesarilta edellyttäisin, jos olisin Hesarin asiakas. Tosin ei ristikkoni ehkä sitäkään tasoa aina ole. Sanarisin edellyttämää tasoa sanaston suhteen en tällä hetkellä itseltäni edellytä.

    Jelpataan toisiamme (auttamisperiaatteet). SK, IS, Pelikaanit, Iisakki, muut julkaisut ja omat ristikot.

    Tsättäile ristikostasi kanssani Magmassa (Tsätin ohjeet KATSO VIDEO)

    - - -  Jos en ole paikalla, kokeile AI-työkaluja, joita löydät kommentointilomakkeen jälkeen valikosta Linkkisetti . - - -
    🌼🌼🌼🌼🌼

    #31506 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Tein säikeessä Kuvitusdemoja komm. #31417 upseeri & perhonen kuvan pohjalta ristikon.

    Ristikon idea on se, että perhosta ja erästä upseeria kutsutaan samalla nimellä.

    Utah-lookia tavoittelin, mutta en sitä tässä aivan saavuttanut, sillä tuli yksi kolo ja kaksi kohoumaa, toinen ulkonäöllisesti varsin ikävään paikkaan.

    Huom. Tämän version tekstit ja pohjaruudukkoa on uuudistettu.

    Ristikon puutteet:

    1. Ristikossa on yksi alkupiilo vasemmassa reunassa.
    2. Pääkuvan alla on vähän rikkonainen sisäalue. Tosin tein tästä heikkoudesta vahvuuden lisäämällä pääkuvan aiheeseen liittyvän hauskan kuvan.
    3. Ristikossa on siellä täällä hieman heikkoja sanoja.

    En laita esille sitä ristikkoa, sillä yritän myydä ristikon tai siitä tehdyn levennetyn, Helsingin Sanomien kuukausiliitteeseen tarkoitetun version.

    En halua siinäkään kikkailla fonteilla. On tuskaa saada vihjeitä mahtumaan ristikkoon, joten ei ole varaa kikkailla. Erottelun vuoksi käytän isoja ja pieniä kirjaimia. Haluan tuoda elävyyttä ennen kaikkea kivoilla kuvilla ja puhekuplilla, en fonteilla kikkailemalla. 

    Ideana on myös huomioida kuvituksessa pääkuvan aihe. Kuvitus olisi ristikoissani hyvinkin vaihtelevaa eikä aina toisteta yksiä ja samoja kuvia. Hieman humoristisiakin kuvia pyrin teetättämään. Humoristisuuden vaihtelee, joten hieman epäyhteneväisyyttä se tuo. Kuvia yritän laittaa sinne tänne, muttei liikaa.

    Toive on, että kuvitus vaikuttaa kivalta. Toivon, että Hesarin kuukausiliitteessä ristikot herättäisi kuvituksensa vuoksi mielenkiintoa, ihailua ja houkuttelisi uusiakin ristikon ratkojia Hesarin ristikoita ratkomaan.

    Puhekuplien käytössä on vaikutteita Arto Kuivaselta

    Tämän ristikon kuvituksessa mämmituokkosen kanssa oli ongelmia.

    Joskus on  tosi vaikea saada DALL-E 3:lla sopiva lopputulos. Yritin teetättää mämmituokkosta. Tekoäly ei ymmärtänyt sanaa. Piti miettiä kiertoilmaisuja ja niidenkin kanssa tuli huteja. 

    Jelpataan toisiamme (auttamisperiaatteet). SK, IS, Pelikaanit, Iisakki, muut julkaisut ja omat ristikot.

    Tsättäile ristikostasi kanssani Magmassa (Tsätin ohjeet KATSO VIDEO)

    - - -  Jos en ole paikalla, kokeile AI-työkaluja, joita löydät kommentointilomakkeen jälkeen valikosta Linkkisetti . - - -
    🌼🌼🌼🌼🌼

    #31623 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Tein upseeri ja perhonen -ristikosta Hesari-formaatilla ristikon. Klikkaa kuvaa, niin saat ristikon uuteen välilehteen.

    Huom. Tämän version tekstejä ja pohjaruudukko on uudistettu.

    ’Klikkaa kuvaa, niin saat ristikon uuteen välilehteen.

    Ristikon tarina:

    Merivoimien päällikkö on kesämökkinsä laiturilla, mutta hän on pian lähdössä.

    Rannassa hän kohtaa kauniin perhosen, jonka kanssa hän vaihtaa muutaman sanan.

    Ristikossa on meri- ja merimiesaiheista teemakuvitusta. Teemakuvitus ei muuten liity pääkuvaan. Tekninen rakenne on lähtökohtaisesti haastava, mutta ei Hesariin voi muunlaisia tarjota.

    HS-versiossa sain pois kapeassa ristikossa olleen huonoimman ratkaisusanan. Sain mielestäni ristikon sanaston Hesarissa julkaistavalle tasolle. On huomattava, että Aulis Lehto on totuttanut ratkojat nettiapuneuvojen käyttöön. Itse asiassa Hesarin ristikoita ratkojille voisi olla jopa pettymys, jos nettiä ei tarvitsisi käyttää ristikon ratkaisemisessa. Minusta ristikossani on netin tarvetta Hesarin ristikon ratkojille juuri sopivasti. Ristikkoa ei HS:ssä tulla julkaisemaan, mutta sillä vaikutus ristikon olemukseen.

    Ristikon heikkoudet:

    1. Sanaston laatu ei ole yhtä hyvä kuin esim. Teemu Pallosella, mutta ei yhtä huono kuin monesti Aulis Lehdolla.
    2. Monelle tuntematon firma on Hesasta, mikä juuri Hesariin sopii. Oppisivathan hesalaiset tietämään jonkun kaupungin firman nimen ja mitä se tekee.
    3. Minulla aiheutui haastavasta rakenteesta johtuen yksi alkupiilo ja vähän rikkonaisuutta ristikon sisälle. Yksi alkupiilo on monen ammattilaisenkin ristikossa. Se ei tee rakenteesta amatöörimäistä.
    4. Paikka paikoin sisäosan rikkonaisuus osoittaa, että ei olla ammattilaisen tasolla rakenteen hallinnassa.
    5. Pääkuvan upseerin housut ovat liian suorat. DALL-E 3:n luoma pääkuva on hieman ylisiisti.
    6. Pikkukuvissa muutama kuva on ehkä liian yksityiskohtainen tai tyylillisesti erilainen muuhun kuvitukseen nähden.
      1. Alhaalla keskellä nuoret ovat hieman pieniä, mutta halusin kuvavihjeen enkä tekstivihjeen. Leikkasin kuvaa niin, että jäljelle jääneet henkilöt näkyisivät tilanteeseen nähden mahdollisimman suurena. Myös se, missä he ovat, pitää tulla esille.
      2. Merimiespari on hieman liian koominen muihin henkilökuviin nähden.
      3. Oikean reunan piirroskuva on hieman liian tumma.

    Ristikon tekniset tiedot:

    1. Kirjaimia yhteensä 364 kpl/683 kpl (liittyminen eri sanoihin).
    2. Kirjaimista piilokirjaimia 35 kpl; alkupiiloja 1 kpl; loppupiiloja 0 kpl. Piilokirjainten osuus 9,6 %.
    3. Sanoja 108 kpl; keskipituus 6,32 eli valio.

    Arvosanat itselleni:

    1. Perusidea: 10.
    2. Kuvitus: 9+ – kuvitus on selkeä ja melko yhtenäinen.
    3. Tekninen toteutus: 7.
    4. Sanaston laatu: 7. 

    Vihjeiden arvioinnin jätän muille.

    Asia, mihin vielä yritin vedota, on juttu tekoälyn mahdollisuuksista ristikkokuvituksessa. Ristikon yhteyteen voisi tehdä lehtijutun. Minulla on kirkas visio siitä, mikä on tekoälyn mahdollisuudet ristikkokuvituksessa. Tajuan myös sen käytön rajoitteet. Jos pysyn nimettömänä, minua voisi haastatella asiasta.

    Tekoälyn piirroskuvitus on kuin oikean piirtäjän tekemää, koska se perustuu oikeiden piirtäjien luomuksiin. Yksittäisestä kuvasta ei välttämättä pysty sanomaan, onko kuva ihmisen vai tekoälyn luoma. Se on hieno asia. Parasta on se, että sen laatu on tasalaatuisempaa kuin ihmisten luoma kuvitus. Tekoäly tekee välillä huteja ja ne on sitten niin pahoja, että naurattaa.😂

    Ilman oikeiden piirtäjien työtä ei olisi nykyistä mahdollisuutta teetättää piirroskuvitusta tekoälyllä. Jos ihmiset lopettaisivat piirtämisen, se pysäyttäisi myös tekoälyn kehitystä, sillä uutta ei syntyisi. Joku tv:ssä kertoi, että ihminen ja tekoäly voivat vuoron perään olla kehittämässä teosta.

    Monimutkaiseen kehittelyyn sanaristikkokuvituksessa ei ole aikaa ryhtyä. Sanarikkokuvituksessa tekoälyn pitää varsin pienellä vaivalla tuottaa kuvia, että sen käyttö on mielekästä. Sanaristikkoväki voi elää siivellä hyödyntäen muiden aiemmin tuottamaa kuvitusta. Etuna on nimittäin se, että kuvan ei tarvitse hirveän tarkasti esittää haluttua asiaa. Riittää, että se antaa riittävästi vinkkiä ratkaisusanalle.

    Jelpataan toisiamme (auttamisperiaatteet). SK, IS, Pelikaanit, Iisakki, muut julkaisut ja omat ristikot.

    Tsättäile ristikostasi kanssani Magmassa (Tsätin ohjeet KATSO VIDEO)

    - - -  Jos en ole paikalla, kokeile AI-työkaluja, joita löydät kommentointilomakkeen jälkeen valikosta Linkkisetti . - - -
    🌼🌼🌼🌼🌼

    #31721 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Tein säikeessä Kuvitusdemoja komm. #31417 myös ritari ja perhonen – kuvasta HS-formaatilla ristikon. Tein rakenteesta itselleni haastavan.

    Huom. Tämän version tekstejä ja pohjaruudukko on uudistettu.

    Klikkaa kuvaa, niin saat ristikon uuteen välilehteen.

    Idea on tässä on se, että perhosta ja erästä sotamiestä kutsutaan samalla nimellä. Tein ristikkoon tarinan. Ristikon tarina (tarina on oletuksena piilossa, sillä se antaa vinkkejä joihinkin vihjeisiin):

    Näytä/piilota tarina:
    Ritari Richard Brave ja hänen vaimonsa Sofia oli kutsuttu erääseen juhlaan hienossa linnassa. Lapset Henrik  ja Charles jäivät kotiin.Vaimo lähti linnaan eri tietä. Hänellä oli vielä pukuvalmisteluja. Richard päätti levähtää hieman ennen matkalle lähtöä.Lepotauon jälkeen hän kohtasi kolme perhosta. Ritari kertoi perhosille, että oli matkalla linnaan. Yksi ei uskonut sinne pääsevänsä. Kaksi muuta halusivat innokkaasti mukaan.Saavuttuaan perille, linna tuntui tutulta, mutta hän ei muistanut siellä ikinä käyneensä.Lopulta hän kohtasi linnassa Sofia rakkaansa hienossa uudessa puvussaan ja sitten illemmalla pyörittiin.

    Ristikossa on pääkuvaan ja tarinaan liittyvää teemakuvitusta.

    Ristikko rikkoon tarkoituksellisesti tavanomaisia pääkuvasta johdettuihin ratkaisulauseisiin liitettyjä käytäntöjä siinä, että  ratkaisusanat kiertyvät joissakin kohdin kulman ympäri tai jatkuvat kulman jälkeen jyrkästi suuntaa vaihtaen linkkinuolisääntöä rikkoen. Asiaa ei pidä lukea virheeksi vaan suunnitelluksi erikoisuudeksi, poikkeukseksi, joka perustelluista syistä voidaan pääkuvissa johdetuissa sanoissa hyväksyä.

    Ristikkoa ei ole toisten puolesta kunnolla tarkistettu. Jos huomaat virheitä, ilmoita niistä palautelomakkeella.

    Ristikossa onnistuin seuraavissa asioissa.

    1. Mielestäni ristikon perusidea on hyvä.
    2. Sain luotua omilla kuvilla ja teetetyillä kuvilla teemallista kuvitusta ristikkoon ja ristikkoon laatimaani tarinaan.
    3. Kuvat ovat varsin saman tyylisiä (suurin osa kuvista on turkoosiin vivahtavia tai päävärinä on metallinen siniharmaa).  Kuvituksen voisi ajatella olevan samalta piirtäjältä, mikä oli päämääränäkin.
    4. Kuva- ja tekstivihjeet on aseteltu mielestäni tasapainoisesti. Sain mielestäni aikaiseksi nätin lopputuloksen.
    5. Sain kuvavihjeisiin hieman huumoria.
    6. Onnistuin pysymään haluamassani muodossa. Ratkaisulauseiden kaksi viimeistä sanaa jouduin muuttamaan. Viimeisiksi sanoiksi oli onneksi kaksi vaihtoehtoa. Paluu alkukohtaan ei tullut juuri sillä tavalla kuin alun perin ajattelin, mutta lauseet päättyivät kuitenkin vasemmalla kuvan viereen, kuten oli tarkoitus.
    7. Ristikossa on  käytetty 24 eri aakkosta, mikä on varsin hyvä määrä.

    Ristikon muodossa pysymisellä oli hintansa. Ristikkoon jäi seuraavia puutteita.

    1. Sanasto on oikean yläkulman osalta Aulis-tasoa. Kulmaan tuli todella hankalia kirjainyhdistelmiä.
    2. Haastavia faktavihjeitä tuli ehkä liikaa.
    3. Erittäin hankalan perusrakenteen vuoksi kulmaan ja hieman muuallekin tuli alku- ja loppupiiloja.
    4. Piilokirjaimia ylipäätänsä on melko paljon.
    5. Kolmen kohtaan tuli 5-7 ruudun kokoisia vihjealueita.
    6. Vasemmassa alakulmassa liittymiä toisiin alueisiin olisi saanut olla enemmän.

    Olen pyrkinyt laittamaan tietovihjeisiin helpotuksia. Ja välillä sitten vaikeuttamista, jos ympärillä on kovin helppoa. Paikannimissä noudatin Pasi Paavilaisen ohjetta, joka oli 24.2.2024 Ristikkoakatemian palstalla.

    Käyttökelpoinen sanahakemisto on myös Kotimaisten kielten keskuksen laatima Asumisnimihakemisto. Sieltä voi laatija löytää loistavia kotoisia paikannimiä, jos vaikka sattuvat Intian kylät jo kyllästyttämään. Kehvo, Säviä ja Lietsa ovat kyllä siinä missä Asur, Jaoj ja Maraikin.

    Pasi Paavilainen

    Ratkaisusanojen keskipituutta en laskenut, koska en haastavan rakenteen edes yrittänyt luoda väh. 6,0 keskipituisia ratkaisusanoja. Uskon kuitenkin ratkaisusanojen keskipituuden ylittävän 5,5, mitä tämän tyyppisellä ristikolla voi pitää hyvänä saavutuksena. Haastavan rakenteen vuoksi en myöskään laskenut piilokirjainten suhteellista osuutta. Niitä tulee tämän tyyppisissä ristikoissa väkisin melko paljon.

    Huomasin ristikoita tehdessäni, että vihjealueita ei kovin pieniksi kannata jättää, sillä pienissä alueissa ei ole kunnolla tilaa vihjeille

    Mitä kuvavihjeisiin tulee, olen ottanut periaatteekseni seuraavat asiat:

    1. Kuvat ovat osa visuaalista ilmettä ja pyrin laittamaan niitä kohtuullisessa määrin kaikkialle, eniten yläreunan ja vasempaan reunaan. Pyrin siihen, että ristikko on visuaalinen elämys.
    2. Pyrin kuvissa siihen, että vihjekuvissa on pääkuvaan liittyvää teemallisuutta.
    3. Pyrin yläreunassa ja vas. reunassa rytmittämään kuva- ja tekstivihjeet.
    4. 0,5×1.0cm tai 1,0×0,5cm tilaan en monivärisiä kuvavihjeitä laita. Niissä voisin korkeintaan harkita siluettikuvia.
    5. 1,0×1,0cm kokoiseen ruutuun en laita seisovia henkilöhahmoja, sillä niiden piirteistä tulee liian pieniä. 1,0×1,0cm ruudussa puolivartalokuvat ovat OK.
    6. Pyrin käyttämään kuvia ensisijaisesti tiloissa, joihin mahtuu väh. 1,5×1,5cm kuva, mielellään 2,0×2,0 cm kuva.

    Ristikon tekniset tiedot:

    1. Kirjaimia yhteensä 347 kpl/648 kpl (liittyminen eri sanoihin).
    2. Kirjaimista piilokirjaimia 46 kpl; alkupiiloja 5 kpl; loppupiiloja 4 kpl. Piilokirjainten osuus 13,2 %.
    3. Sanoja 119 kpl; keskipituus 5,45 eli tyydyttävä.

    Some- ja s-postitutuilta olen saanut seuraavia kommentteja.

    Hauskan näköinen ristikko

    Komia on, sinulla on ”tatsia” näihin tehtäviin ja sanallisiin ulottuvuuksiin. Vaikuttavaa!

    Arvosanat itselleni:

    1. Perusidea: 10.
    2. Kuvitus: 10 – kuvitus on selkeä ja kaikista ristikoistani tyyliltään yhtenäisin.
    3. Tekninen toteutus: 7½. Teknisessä titeutuksessa on ongelmia, mutta lähtökohta on erittäin haastava, joten siihen suhteutettuna onnistuin kohtalaisesti.
    4. Sanaston laatu: 7 – on teemasanasto, mutta myös paljon googlattavaa.

    Vihjeiden arvioinnin jätän muille.

    Jelpataan toisiamme (auttamisperiaatteet). SK, IS, Pelikaanit, Iisakki, muut julkaisut ja omat ristikot.

    Tsättäile ristikostasi kanssani Magmassa (Tsätin ohjeet KATSO VIDEO)

    - - -  Jos en ole paikalla, kokeile AI-työkaluja, joita löydät kommentointilomakkeen jälkeen valikosta Linkkisetti . - - -
    🌼🌼🌼🌼🌼

    #31769 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Huom. Tämän version tekstejä on hieman uusittu ja pohjaruudukko on uudistettu.

    Kuvaa klikkaamalla sen saa uuteen välilehteen (ratkaisu).

    Tämän ristikon lähtökohta on eräs nettiuutinen. Ristikkoon liittyvä tarina:

    Pekka huomaa, että hänen autonsa vakuutusmaksu on maksamatta eikä tilillä ole rahaa. Pekka päättää lähteä kovalla kiireellä pankkiin, jotta ahdingosta selvittäisiin – mutta miten sitten kävikään?

    Tein aluksi ihan demomielessä tavanomaisen korkean ja kapean ristikon, jossa vihjekuvat ovat Microsoft Bing Image Creatorin DALL-E 3:n luomia. Tarvittaessa hieman editoin kuvia sekä lisäsin puhekuplia.

    DALL-E 3:n luomat vihjekuvat ovat mielestäni selkeitä. Ristikossa oli heikkouksia, miksi poistin sen esiltä:

    1. Ratkaisusanat oli vähän niin ja näin, kaukana hyvän ristikon ratkaisusanoista. Ristikon sanaston oli suurin piirtein samaa ”tasoa” kuin Aulis Lehdon Helsingin Sanomien ristikoissa. 
    2. DALL-E 3 -kuvitus ei ole tyylillisesti ihan yhtenäinen. Tarkoitus oli lievästi sarjakuvamainen toteutus. Realistisuuden/ sarjakuvamaisuuden aste kuvissa vaihtelee.
    3. Pääkuvasta pystyyn menevä toinen sana päättyy loppupiiloon. Koska Ratkaisuvirke vaihtaa sanan jälkeen suuntaa ja tarvitaan suuntanuoli, siltä ei voinut välttyä. Suuntanuoli tulisi tarkkaan ottaen olla niin, että jatko on ruudun verran alempana, joten kohtaa voi pitää pienenä virheenä.

    Tein ristikosta HS-formaatilla uuden version. 

    Uuden version edut:

    1. Uudessa HS-formaatilla luodussa versiossa on hieman parempaa sanastoa. 
    2. Teknisessä mielessä uudessa formaatissa ristikossa on erityisen onnistunutta se, että ristikko on ylä- ja sivureunojen muotojen suhteen visuaalisessa lähes mielessä täydellinen ”Utah-layout”. Laadintateknisesti ristikko jäisi kolmen ruudun päähän täydellisestä muodosta.

    Heikkoudet:

    • Sanasto saisi paikka paikoin olla parempaa.
    • Oikea ylä- ja alakulma liittyvät muuhun ristikkoon hieman heikosti.
    • Kuvitus ei ole aivan yhtenäinen (uudessa versiossa suurin osa kuvista on samoja kuin aiemmassa versiossa).

    Kuvitus on melko peruskuvitusta, eri erityisen persoonallista. Sarjakuvamaisemmalla tyylillä olisi saanut veikeämpää kuvitusta. Ristikosta puuttuu teemallinen kuvitus, jota on kahdessa ristikossa, joita en ole julkaissut, sillä tarjosin niitä Helsingin Sanomille (jos se ei ristikoitani julkaise, julkaisen ne myöhemmin sivustollani). Kokonaisuudessa kuvitus ei sisällä sellaisia mielenkiintoisia kuvavihjeitä, joita on kahdessa muussa viimeaikoina laatimassani ristikoissa.

    Käytin samaa fonttia ja varioin vain isoilla ja pienillä kirjaimilla sekä fonttikokojen muutteluilla. Tavoite oli vain se, että ratkoja voisi tietää, mikä vihje liittyy mihinkin ratkaisusanaan. Huomasin, että ristikon sisällä ja pääkuvan alla vihjeissä ei pystynyt jaarittelemaan vaan asiat pitää esittää lyhyemmin kuin haluaisi.

    Ristikon tekniset tiedot:

    1. Kirjaimia yhteensä 359 kpl/722 kpl (liittyminen eri sanoihin).
    2. Kirjaimista piilokirjaimia 26 kpl; alkupiiloja 0 kpl; loppupiiloja 0 kpl. Piilokirjainten osuus 7,2 %.
    3. Sanoja 123 kpl; keskipituus 5,86 eli erinomainen.

    Arvosanat itselleni:

    1. Perusidea: 9.
    2. Kuvitus: 9+ – kuvitus on selkeä ja melko yhtenäinen.
    3. Tekninen toteutus: 7. Ristikossa on sekä onnistuneita että heikkoja puolia.
    4. Sanaston laatu: 6.

    Vihjeiden arvioinnin jätän muille.

    Jelpataan toisiamme (auttamisperiaatteet). SK, IS, Pelikaanit, Iisakki, muut julkaisut ja omat ristikot.

    Tsättäile ristikostasi kanssani Magmassa (Tsätin ohjeet KATSO VIDEO)

    - - -  Jos en ole paikalla, kokeile AI-työkaluja, joita löydät kommentointilomakkeen jälkeen valikosta Linkkisetti . - - -
    🌼🌼🌼🌼🌼

    #31801 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Tein 4/2024 uusitun HS-formaatilla tehdyn ristikon Ristikkoakatemialle aikoinaan arviointiin lähetetystä ristikosta. Alun perin pääkuva oli oikeassa yläreunassa, mutta muunto toi pääkuvan oikealle puolelle hieman ratkottavaa ristikkoa lisää. Klikkaa kuvaa, niin saat ristikon uuteen välilehteen.

    Huom. Tämän version tekstejä ja pohjaruudukko on uudistettu.

    Idea nousee siitä, että sanoilla on taivutettuina eri merkityksiä riippuen siitä, mitä sanaa ajatellaan kantasanana. Tein ristikkoon tarinan. Ristikon tarina:

    Henkka ja Maukka ovat lähteneet Lappiin Tenojoen Kukkolankoskelle virvelöimään. Saalista tuli, mutta ei ihan sellaista, mitä toivottiin – ainakaan toisen mielestä.

    Julkaisin ristikon HS-muotoon uudistettuna kuukauden ristikkona seuraavista syistä:

    1. Mielestäni siinä on hauska perusidea. Siinä leikitellään sanan eri merkityksillä ja erilaisilla taivutuksilla. Taivutukset on tarkistettu Kielitoimiston sanakirjasta. 
    2. Ristikossa on mielenkiintoinen rakenne.
    3. Alkuperäinen itse tekemäni kuvitus oli pääosin varsin toimiva. Ristikkoakatemian arvioijat arvostivat erityisesti pääkuvaa.

    Koska sain hyvän arvio vihjekuvista, jätin ristikkoon melkein kaikki itse luomani vihjekuvat. Vain muutama vihjekuva on DALL-E 3:n tuottama. Yksi vihjekuva täytyi ottaa ilmaisista valokuvista, koska siihen ei saanut mielekkäästi piirroskuvaa.

    Ristikossa ei ole teemakuvitusta kuten kahdessa uudessa ristikossa.

    Sain kritiikkiä ratkaisusanoista, jotka olivat varsinkin oikeassa alakulmassa huonolaatuisia. Kritiikkiä tuli myös alku- ja loppupiiloista. Niitä on nyt vähemmän kuin Ristikkoakatemialle lähettämässäni versiossa.

    HS-formaatin tuomat parannukset:

    1. Oikeassa alakulmassa on parempia ratkaisusanoja. Ristikon levennys auttoi tässä asiassa.
    2. Lyhyestä pääkuvasta johdetussa sanassa ei ole enää loppupiiloa. Loppupiilo kahden kirjaimen pituisessa sanassa oli erityisen huono kohta. Levennys antoi tilaa laittaa toisen kirjaimen kohdalle ratkaisusanan.
    3. Ratkaisusanojen keskipituus hieman nousi (nyt n. 6,16), joskaan se ei ole ristikon hyvyyden mittari.

    Muutamia heikkouksia ristikkoon jäi ja uusiakin tuli:

    1. Ristikkoon tuli uutena huonona  asiana oikeaan yläkulmaan alkupiilo.
    2. Oikea yläkulma jäi hieman matalaksi.
    3. Ristikkoon tuli uutena huonona asiana oikeaan alakulmaan yksi seitsemän ruudun tarpeettoman suuri vihjealue. Sain siihen korkean vihjekuvan.
    4. Uutena hieman huonona asiana tuli myös jatkettu pisin ratkaisulause. Jatkosana on hieman keinotekoinen, mutta halusin ratkaisulauseen menevän ristikon reunaan asti, koska sitä pidetään hyvän laadinnan päämääränä.
    5. Pääkuvasta johdetuissa ratkaisusanoissa on alku- ja loppupiiloja. Haastavan rakenteen vuoksi niitä en pystynyt välttämään.
    6. Ristikossa on ehkä liikaa googlattavaa.
    7. Ristikossa on yksi sana, joka nykyisin kirjoitetaan kahtena sanana. Painetussa Nykysuomen Sanakirjassa sana sallitaan myös yhteen kirjoitettuna. Vuokila hyväksyy vakiintuneiden sanontojen yhteen kirjoittamista, esim ”fata morgana”. En lähtenyt muuttamaan ristikkoa tältä osin, vaikka asiasta Ristikkoakatemia huomautti.
    8. Koska kuvitus on sekä (pääosin) itse luomaa että DALL-E 3:n luomaa, kuvitus ei tyylillisesti ole yhtenäinen.
    9. DALL-E 3 kieltäytyi erästä pyytämääni henkilöön liittyvää piirroskuvaa tekemästä. En kokenut mielekkääksi yrittää itse piirtää, joten etsin netistä ratkaisusanaan sopivan valokuvan (ilmaista piirrosta en löytänyt). Valokuvasta oli poistettu tausta, joten se oli melko hyvä ristikkokuvaksi. Vahvistin kuvan ääriviivoja piirtämällä.
    10. Vanhan ja ”lisäsiiven” liitoskohdat eivät millään osuneet täysin kohdakkain, joten vaakaviivoihin tuli hieman pykälää.

    Ristikon tekniset tiedot:

    1. Kirjaimia yhteensä 399 kpl/764 kpl (liittyminen eri sanoihin).
    2. Kirjaimista piilokirjaimia 34 kpl; alkupiiloja 4 kpl; loppupiiloja 1 kpl. Piilokirjainten osuus 8,5 %.
    3. Sanoja 128 kpl; keskipituus 6,12 eli valio.

     

    Arvosanat itselleni:

    1. Perusidea: 10.
    2. Kuvitus: 9 – kuvitus on selkeä ja melko yhtenäinen. 
    3. Tekninen toteutus: 7.
    4. Sanaston laatu: 7½ – ristikossa on hankalien faktavihjeiden ohella hyviä pitkiä sanoja. 

    Vihjeiden arvioinnin jätän muille.

    Jelpataan toisiamme (auttamisperiaatteet). SK, IS, Pelikaanit, Iisakki, muut julkaisut ja omat ristikot.

    Tsättäile ristikostasi kanssani Magmassa (Tsätin ohjeet KATSO VIDEO)

    - - -  Jos en ole paikalla, kokeile AI-työkaluja, joita löydät kommentointilomakkeen jälkeen valikosta Linkkisetti . - - -
    🌼🌼🌼🌼🌼

    #31878 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Tein toukokuulle ensimmäisen laatimastani ristikon pohjalta HS-version. Ensimmäinen ristikko oli linkkinuolten osalta virheellisesti laadittu, joten se ei täyttänyt oikein laaditun ristikon kriteerejä (alkuperäinen; ratkaisu). Ristikon idea jäi vajaaksi. HS-formaatilla luodussa ristikossa on kaikki ajattelemani pääkuvasta johdetut ratkaisulauseet.

    Huom. Tämän version muutamia tekstejä ja pohjaruudukko on uudistettu.

    Klikkaa kuvaa, niin saat ristikon uuteen välilehteen.

    Ristikkoon ei liity tarinaa eikä siinä ole teemakuvitusta. Ristikon aihe liittyy pääkuvassa olevien lintujen käyttäytymisiin. Ristikon aihe on keväinen, joten se sopii erinomaisesti toukokuulle. Piilotettu teksti antaa ristikkoon lisävinkkejä, joten älä avaa sitä, jos et halua ratkontaasi apuvihjeitä.

    Näytä/piilota perusidea:
    Kirjosieppo on pesärosvo. Kottarainen puolestaan matkii toisten lintujen ääniä. Kottaraiselle laittamissani sanoissa viitataan lintujen lauluun.

    Uuden version paremmuudet:

    1. Sain ristikon idean kokonaan toteutettua.
    2. Ristikon kuvitus on laadukkaampaa. Erityisesti DALL-E 3:n luomat eläinkuvat ovat onnistuneita ja ne on kuin yhden piirtäjän luomia.
    3. Ristikossa on linkkinuolet asianmukaisesti.
    4. Ristikko on vihjeiden osalta hauskempi.

    Löysin DALL-E 3:n tuottamista kuvista sellaisia, joiden tyyli on samankaltainen, joten kuvitus pääosin varsin yhtenäinen. 

    Asetin tällä kertaa vaikeustasotavoitteeksi n. kaksi  tähteä.

    En saanut ristikkoa rakenteeltaan ja sanastoltaan kiitettäväksi. Ristikkoon jäi seuraavia heikkouksia:

    1. Alku- ja loppupiiloja jäi paljon sanastoltaan hankalien ja hankalasti sijoitettujen ratkaisulauseiden vuoksi.
    2. Ylä- ja sivureuna on rikkonainen.
    3. Uutena heikkoutena ristikon oikeaan yläkulmaan jäi pakosta aukko, sillä ilman sitä olisi tullut joko kaksikirjaiminen sana tai kaksi piilokirjainta peräkkäin. Kumpikin olisi ollut pahoja laadintavirheitä.
    4. Ristikon sisällä on kaksi turhan isoa vihjealuetta (kuusi ja kahdeksan ruutua). Myös muutama muu isohko vihjealue on. Niitä osittain täytin kuvilla.
    5. Suurin osa kuvista on kuin yhden piirtäjän luomaa.  Vain Itse piirtämäni keskellä oleva miehen kasvokuva eroaa hieman tyylillisesti muista. Vahvensin piirrokseni viivoja, että se istuisi paremmin muiden kuvien kanssa.
    6. Ristikossa on melko vaikeita faktavihjeitä, mutta niiden rinnalla on useimmissa tapauksissa toinen vihje Toni Pitkälän ristikoiden tapaan. Kaksoisvihjeillä pyrin vähentämään nettihakujen tarvetta.
    7. Liittymät toisiin alueisiin olisivat paikoin saaneet olla parempia.

    Pääpaino on tällä kertaa sanaston laadun parantaminen 3/2024 kuukauden ristikkoon verrattuna. Hyväksyn tekniset puutteet. Seuraavalla kerralla tavoitteena on sekä parempi rakenne että sanasto. 

    Ristikon tekniset tiedot:

    1. Kirjaimia yhteensä 359 kpl/671 kpl (liittyminen eri sanoihin).
    2. Kirjaimista piilokirjaimia 47 kpl; alkupiiloja 6 kpl; loppupiiloja 1 kpl. Piilokirjainten osuus 13,1 %.
    3. Sanoja 124 kpl; keskipituus 5,58 eli tyydyttävä.

    Arvosanat itselleni:

    1. Perusidea: 10 – kuva keväinen aihe.
    2. Kuvitus: 10- – kuvitus on selkeä ja lähes yhtenäisellä tyylillä.
    3. Tekninen toteutus: 5-6 – jättää paljon parantamisen varaa.
    4. Sanaston laatu: 7½ – ristikossa on hankalien faktavihjeiden ohella hyviä pitkiä sanoja. Koska tavoitetaso on n. 2 tähteä, harvoin käytettyjä kirjaimia ei tarvitse olla. Sanasto ei ole niin hyvää kuin tyypillisessä Sanarisin julkaisemassa ristikossa, mutta mielestäni parempaa kuin Hesarin ristikoissa. Sanaston puolesta ristikko olisi hyvin kelvannut Hesariin. Hankaliin tietovihjeisiin on mahdollisuuksien mukaan apuvihje. Googlen käyttö moniin hankaliin tietovihjeisiin ei ole välttämätöntä.

    Pyysin ristikosta palautetta. Sen perusteella vihjeitys on onnistunut:

    1. Kuvitus jälleen upea, toi piristystä sumuiseen päivään
    2. Vaikeat kohdat löytyivät kaikki Googlesta.
    3. Sanat (tekstit) selkeitä.
    4. Sopivasti apuja suluissa vaikeisiin kohtiin.
    5. Muutama helppo sana mukana; lähti kivasti alkuun.

    Palautteessa ilahdutti erityisesti kohta 4. Onnistuin siten palautteen antajan mukaan hyvin apuvihjeissäni.

    Kaksi ruutua vihjeen antajaa hieman hämäsi. Niissä ei ollut vihjeitä, sillä vihjeet oli viereisessä tilassa. Suurensin kahden vihjeen tekstin kokoa niin, että vihjeet menivät kahden ruudun alueelle.

    Huonoa ristikossa on siten vain laadintatekniset puutteet. Niillä ei tavalliselle ratkojalle ole merkitystä, mutta ristikkoa kriittisin ja/tai ammattimaisin silmin katseleva ei voi olla noihin kiinnittämättä huomiota.

     

    Jelpataan toisiamme (auttamisperiaatteet). SK, IS, Pelikaanit, Iisakki, muut julkaisut ja omat ristikot.

    Tsättäile ristikostasi kanssani Magmassa (Tsätin ohjeet KATSO VIDEO)

    - - -  Jos en ole paikalla, kokeile AI-työkaluja, joita löydät kommentointilomakkeen jälkeen valikosta Linkkisetti . - - -
    🌼🌼🌼🌼🌼

    #31907 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Tein hyvin erikoisen Kari Nars -ristikon uusiksi. Kuvitus on pääosin itse tekemäni. Katsoin omat kuvani riittävän hyviksi, vaikka DALL-E 3:lla olisi saanut joistakin kuvista laadukkaampia.

    Huom. Tämän ja helpotetun version pohjaruudukko sekä suurin osa vihjeteksteistä on uudistettu. Myös apunuolet on uudistettu.

    Klikkaa kuvaa, niin saat ristikon uuteen välilehteen.

    Voit katsoa alta ristikon idean tai pyrkiä selvittämään sen ilman apuja. 

    Näytä/piilota ristikon idea:
    Sekä suku- että varsinkin etunimi esiintyy monessa sanassa. Ratkoja saa piirrellä moneen kohtaan Kari Narsia edustavan kuvan.Karin etu- tai sukunimi tulee yhteen ruutuun kuvana. Erikoisuutena on se, että pysty- tai vaakasuoraan ei aina tule ajatella samaa nimen osaa, sillä kuva edustaa sekä etu- että sukunimeä. Piirroksia EI siksi voi korvata tekstillä, sillä silloin ristikon idea ei toteudu!

    Linkki helpotettuun versioon (avautuu uuteen välilehteen).

    Ristikon avut:

    1. Ristikossa on mielenkiintoinen lähtökohta.
    2. Ristikossa on varsin hyvä kuvitus, joka on pääosin itse piirtämäni. DALL-E 3:lla on vain muutama täydennyskuva.

    Ristikon puutteet ja ongelmat:

    1. Uusittu ristikko rikkoo siinä mielessä sääntöjä, että joskus alkupiilo on tavallaan kuin monta piilokirjainta, vaikka onkin vain yhden ruudun kokoinen.
    2. Alkupiiloja on turhan paljon.
    3. Ristikossa on kaksi ”labyrinttia” eli 6 ja 7 ruudun suuruiset eri suuntiin menevät vihjealueet.
    4. Ristikossa on muutama hankala googlausvihje, erityisesti kaksi islamilaisiin koulutuksiin liittyvää vihjettä. Yritin tehdä googlattavista asioista mahdollisimman helposti löydettäviä asioita kuvaavilla vihjeillä sekä suluissa olevilla lisävihjeillä. Lisävihjeitä hyödyntäen ei ratkaisusanaa ei ole välttämätöntä tarkistaa tietolähteistä.

    Alkuperäisessä ristikossa oli väärin laitettu linkkinuoli ja yksi ns. orporuutu, joten ristikko rikkoi pahasti laadintasääntöjä. Linkkinuolen sijaan laitoin toisen ratkaisulauseen aloitusnuolen. Muutin vaakasuoraan menevän ratkaisulauseen ratkaisusanoja niin, että vaakaan meneviä keltapohjaisia sanoja voi pitää itsenäisenä lauseena.

    Ristikon tekniset tiedot:

    1. Kirjaimia yhteensä 371 kpl/678 kpl (liittyminen eri sanoihin).
    2. Kirjaimista piilokirjaimia 64 kpl; alkupiiloja 4 kpl; loppupiiloja 2 kpl. Piilokirjainten osuus 18,0 %. Piilokirjainten osuus ei ole verrannollinen muihin, sillä kerralla tulee joskus neljä piilokirjainta.
    3. Sanoja 113 kpl; keskipituus 6,00 eli valio.

     

    Jelpataan toisiamme (auttamisperiaatteet). SK, IS, Pelikaanit, Iisakki, muut julkaisut ja omat ristikot.

    Tsättäile ristikostasi kanssani Magmassa (Tsätin ohjeet KATSO VIDEO)

    - - -  Jos en ole paikalla, kokeile AI-työkaluja, joita löydät kommentointilomakkeen jälkeen valikosta Linkkisetti . - - -
    🌼🌼🌼🌼🌼

    #31992 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Tein  syyskuulle 2024 erään kuuluisuuden ulkonäköpaineita käsittelevän ristikon. Ristikkoon ei liity tarinaa.

    Huom. Tämän version muutamia tekstejä ja pohjaruudukko on uudistettu.

    Klikkaa kuvaa, niin saat ristikon uuteen välilehteen.

    Ristikon onnistumiset:

    1. Sain varsin hyvän pääkuvan.
    2. Sain luotua haluamani pääkuvan ja siihen kaikki haluamani ratkaisulauseet.
    3. Sain tyttö/-naiskuvilla teemallista kuvitusta. Tyttö-/naiskuvat ovat melko lailla saman tyylisiä (tyttöjä/naisia on neljässätoista pikkukuvassa).

    Ristikon heikkoudet:

    1. Ristikon rakenteesta tuli melko rikkonainen.
    2. Ristikossa on liikaa alkupiiloja. Tavalliselle ratkojalle niistä ei pitäisi olla haittaa eivätkä ne mielestäni pahasti riko ulkoasua.
    3. Sanastossa on turhan paljon nettihakuja vaativia ratkaisusanoja. Tätä pidän ristikon heikoimpana piirteenä.
    4. Halusin hieman aiempaa hempeämpää kuvitusta tyttö-/naiskuviin, mutta tyyli niissä hieman vaihtelee. Muussa kuvituksessa on enemmän tyylivaihtelua. Tyylivaihtelua olisi saanut olla vähemmän. 

    Ristikkoon tuli aika pienipiirteisiä kuvia. Poistin edellisestä versiosta kaksi kuvaa, jotka eivät olleet riittävän selkeitä (jossakin vaiheessa 16 kpl pikkukuvia oli tyttöjä/naisia). Toisen vaihdoin (aiemmin olleeseen) selkeämpään kuvaan ja toisen korvasin tekstivihjeellä, koska kuvaan ei millään saanut riittävää selkeyttä. Ristikon kuvitus on selkeyden suhteen rimaa heiluttava enkä yhtään epäselvempää kuvitusta pidä kenenkään ristikossa hyväksyttävänä.

    Ristikon tekniset tiedot:

    1. Kirjaimia yhteensä 355 kpl/674 kpl (liittyminen eri sanoihin).
    2. Kirjaimista piilokirjaimia 36 kpl; alkupiiloja 4 kpl; loppupiiloja 2 kpl. Piilokirjainten osuus 10,1 %.
    3. Sanoja 124 kpl; keskipituus 5,43 eli tyydyttävä.

    Arvosanat itselleni:

    1. Perusidea: 9 – sisältö on ehkä liian arvattava.
    2. Kuvitus: 9+ – kuvitus on selkeä, mutta voisi olla yhtenäisempi. Kivat kuvat kuitenkin piristänevät ratkojaa.
    3. Tekninen toteutus: 5-6 – jättää paljon parantamisen varaa.
    4. Sanaston laatu: 7. Hankaliin tietovihjeisiin on joissakin tapauksissa mukana apuvihje, mutta useimmiten apuvihjeelle ei ollut tilaa. Helpotuksia en siis saanut niin paljon kuin olisin halunnut.

    Jouduin poistamaan edellisestä versiosta kaksi kuvaa, sillä ne eivät olleet riittävän selviä. Tämä ristikko edustaa kuvituksen selkeyden suhteen minimitasoa, jota kenenkään kuvittajan ei tulisi alittaa.

    Jelpataan toisiamme (auttamisperiaatteet). SK, IS, Pelikaanit, Iisakki, muut julkaisut ja omat ristikot.

    Tsättäile ristikostasi kanssani Magmassa (Tsätin ohjeet KATSO VIDEO)

    - - -  Jos en ole paikalla, kokeile AI-työkaluja, joita löydät kommentointilomakkeen jälkeen valikosta Linkkisetti . - - -
    🌼🌼🌼🌼🌼

    #32138 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Ritikon idea on eräästä julkkiksesta tekemäni karikatyyri.

    Uusi yritelmä ei täysin onnistunut. Ristikossa oli laadintavirhe, jota en saanut kunnolla korjattua. Laadintateknisesti hyväksyttävän rakenteen aikaansaamiseksi tuli muutamia varsin huonoja ratkaisusanoja. 

    Ristikko on sanaston osalta kouluarvosanoilla mitattuna samaa tasoa kuin Helsingin Sanomat ja Iisakin Ristikot -lehtien Aulis Lehdon ristikot eli ei oikein edes 5-tasoa. Sanarisin ristikoissa en monia laittamiani sanoja voisi hyväksyä. Kelpuutan ristikon kuitenkin kuukauden ristikoksi.

    Tein ristikosta myös toisen version, jossa tekstivihjeet ovat ristikon ulkopuolella piilosanatehtävien tyyliin vihjeytettynä. Se löytyy komm. #32653. Koska vihjeissä on useita eri tyyppisiä vihjeitä, ratkaisusanojen outoudella ei ole niin suurta merkitystä kuin tavanomaisessa ristikossa.

    Tavallinen versio ristikosta tuli lähinnä demo siitä, että on mahdollista luoda ristikko, jossa koko ristikon värimaailma istuu pääkuvan värimaailmaan. Pikkukuville voi määritellä värit, joita käytetään. Annoin kolme väriä ja kaikissa pikkukuvissa on vain määritellyt kolme väriä: pikkukuvissa musta, valkoinen ja violetti; teksteissä musta ja violetti; violetit pääkuvasta johdettujen sanojen taustavärinä sekä linkkinuolissa. Pääkuvakin myötäilee väriskaalaa, mutta siinä on muitakin värejä.

    Pääkuvan väriskaalan huomioiminen edellyttää vain sen, että jokainen kuva teetetään tiettyyn ristikkoon eikä kaivella vanhaa varastoa tai etsitä jostakin säläkuvitusta. Aikaa ei juuri kulu kuvaa kohden kuin kymmenen sekuntia, sillä koko ajan voi tehdä itse jotain. Ei ole pakko odottaa kuvien valmistumista.

    Huom. Tämän version tekstit ja pohjaruudukko on uudistettu.

    Jelpataan toisiamme (auttamisperiaatteet). SK, IS, Pelikaanit, Iisakki, muut julkaisut ja omat ristikot.

    Tsättäile ristikostasi kanssani Magmassa (Tsätin ohjeet KATSO VIDEO)

    - - -  Jos en ole paikalla, kokeile AI-työkaluja, joita löydät kommentointilomakkeen jälkeen valikosta Linkkisetti . - - -
    🌼🌼🌼🌼🌼

    #32172 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Tein naistenlehden demoristikon. Ristikko mukailee Eeva Ristikon hempeää väritystä pääkuvissa johdetuissa sanoissa. Ulkokehän kaunokirjoitusta muistuttava fontti on sellainen, että se ei toimi sanan kaikki kirjaimet isolla kirjoitettuna. Kuvien väriskaala on varsin yhtenäinen.

    Huom. Ristikoiden tekstit ja pohjaruudukko on uudistettu.

     

    Tukkatyyliristikko muuntautui varsin nätisti myös harmaasävykuvaksi (ks. lisää).

    En laittanut jekkuja ja yritin laittaa ratkaisusanat sellaisiksi, että kovin paljon ei tarvitsisi googlailla. Keanun ex-vaimo on enemmän naisia kuin miehiä kiinnostavia juorulehtijuttuja ja muitakin vihjeistä yritin luoda naisnäkökulmasta. Yritin saada mukaan merenneidon. Tuli miehisempää tilalle eli moottoripyörää ajaja mies.

    Ristikon onnistumiset:

    1. Ristikko on tyylillisesti erittäin yhtenäinen ulkokehän fonttia myöten. Ulkokehä fontti on valittu niin, että siinä on samaa siroutta kuin pääkuvissa.
    2. Sanasto on mielestäni tähän astisista ristikoista onnistunein.

    Ristikon heikkoudet:

    1. Ylemmän pääkuvan oikean puolen rakenne hajosi ja tuli alkupiiloja.
    2. Ristikkoon tuli alemmasta pääkuvasta alkavaan yhteen sanaan loppupiilo. Se oli pakko laittaa, sillä ilman sitä en olisi alaosaan saanut kunnollisia ratkaisusanoja.
    3. Ristikon sisällä on melko suuria vihjealueita. Hyödynsin niitä laittamalla ristikon sisään kuvavihjeitä. Ilman isompia alueita en olisi voinut laittaa kuvavihjeitä, sillä niistä olisi tullut liian pieniä. Kovin pieniin tiloihin en kuvavihjeitä sijoittele.
    4. Ristikossa on joitakin outoja sanoja, mutta ei mielestäni mahdottoman paljon.

    Laadintajärjestys: alemman pääkuvan oikea puoli, oikea alareuna, keskialue, oikea yläreuna, vasen yläreuna. Viimeiseksi laadittu alue ei siis pysynyt kasassa. Aina se viimeksi jäänyt alue tuottaa eniten ongelmia olkoon se missä tahansa. Yli 60% laadinnasta onnistui melko kivuttomasti.

    Ristikon tekniset tiedot:

    1. Kirjaimia yhteensä 241 (liittyminen eri sanoihin 458).
    2. Kirjaimista piilokirjaimia 24 kpl; alkupiiloja 3 kpl (kaikki lähekkäin); loppupiiloja 1kpl. Piilokirjaimien osuus 10 %.
    3. Sanoja yhteensä 79 kpl; keskipituus 5,80 eli erinomainen.

    Arvosanat itselleni:

    1. Perusidea: 9 – sopii hyvin naisten lehteen.
    2. Kuvitus: 10 – kuvitus on selkeä ja yhtenäinen.
    3. Tekninen toteutus: 6 (syynä alkupiilot ja loppupiilo sekä hieman ylisuuret vihjealueet ristikon sisällä).
    4. Sanaston laatu: 7½ (on naisten lehteen sopivaa sanastoa, mutta hieman liikaa nettitarkistamista vaativia vihjeitä).

    Jelpataan toisiamme (auttamisperiaatteet). SK, IS, Pelikaanit, Iisakki, muut julkaisut ja omat ristikot.

    Tsättäile ristikostasi kanssani Magmassa (Tsätin ohjeet KATSO VIDEO)

    - - -  Jos en ole paikalla, kokeile AI-työkaluja, joita löydät kommentointilomakkeen jälkeen valikosta Linkkisetti . - - -
    🌼🌼🌼🌼🌼

    #32300 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Minua on toisaalla kovasti arvosteltu. Välillä kiukuttaa. Jotkut laatijat ovat ristikoissaan kiukutelleet saamansa kritiikin vuoksi. Tein minäkin oman kiukutteluristikon.

    Vihjeytin Aulis Lehdon sanastoa huonommin sanoitetun ristikon. Vihjeissä yritin olla Lehtoa fiksumpi välttäen NAISNIMIÄ, SUKUNIMI tms. tyyliset vihjeet. Vitsi  – lähinnä ristikon parodia – alla oleva ristikko silti lähinnä on. Pääkuvasta johdettuja sanoja on niin paljon kuin sain teknisesti toimimaan laadintasääntöjä rikkomatta – muun kuin pääkuvasta johdettujen sanojen laatu sai kärsiä niin paljon kuin tarve vaati (sillähän periaatteella Aulis Lehtokin nykyisin ristikoita laatii).

    Huom. Ristikon tekstut ja pohjaruudukko on uudistettu.

    Pidän sanoitusta Aulis Lehdon Iisakin Ristikot 4/2024 huonompana  (em. ristikko on mielestäni sanoituksen osalta huonoin ristikko, jonka olen milloinkaan kohdannut). Sanastoltaan ihan näin huonoa ristikkoa Helsingin Sanomat tai Kolmiokirja (Iisakin ristikot -lehden julkaisija) Aulis Lehdoltakaan tuskin kelpuuttaisivat – tai mistä sen tietää, voisi mennä Lehdolta näinkin huonosti sanoitettu ristikko lehteen em. julkaisijoilta. 

    Ristikon onnistumiset:

    1. Ristikko on tyylillisesti erittäin yhtenäinen.
    2. Sain pääkuvasta johdettua lähes kaikki ajatukset, mitä alun perin ajattelin ristikkoon pääkuvasta laittaa. Yhtä ajatusta en saanut mukaan, mutta vastapainoksi sain mukaan kaksi ajatusta, joita en alun perin ajatellut. Joitakin sanamuotoja piti hakea.
    3. Ratkaisusanojen keskipituus on erinomainen.
    4. Ristikossa ei ole lokeroitumista.

    Ristikon heikkoudet:

    1. Paljon alku- ja loppupiiloja.
    2. Ristikon sisällä on yksi melko suuri vihjealue. Se tarjosi kyllä mahdollisuuden vihjekuvalle keskellä ristikkoa.
    3. Ristikossa on paljon outoja sanoja ja lyhenteitä.

    Ristikon tekniset tiedot:

    1. Kirjaimia yhteensä 239 (liittyminen eri sanoihin 446).
    2. Kirjaimista piilokirjaimia 32 kpl; alkupiiloja 10 kpl; loppupiiloja 2 kpl. Piilokirjaimien osuus 13,4 %.
    3. Sanoja yhteensä 76 kpl; keskipituus 5,87 eli erinomainen.

    Arvosanat itselleni:

    1. Perusidea: – en osaa arvioida. En kenenkään laatijan osalta arvosta kiukutteluristikoita, sillä vastata kritiikkiin laatimalla ristikko, osoittaa minusta laatijalta huonoa kritiikin sietoa. Ristikko on lähinnä kiukutteluristikoiden parodia.
    2. Kuvitus: 8 – kuvitus on selkeä ja yhtenäinen, yhtä kuvaa lukuun ottamatta Ankkalinna-tyylisin hahmoin. Jotkut kuvat ovat hieman pieniä, mutta halusin mahdollisimman paljon teemakuvia. Vahvistin pienimpien kuvien ääriviivoja. Kuvien
    3. liiallinen yksityiskohtaisuus jäi silti ongelmaksi.
    4. Tekninen toteutus: 6 – syynä alkupiilot ja loppupiilot sekä yksi hieman ylisuuri vihjealue ristikon sisällä. Ristikon nostaa yli 5:n se, että siinä on erinomainen ratkaisusanojen keskipituus sekä se, että siinä ei ole lokeroitumista.
    5. Sanaston laatu: 4 – liikaa huonoja sanoja, varsinkin lyhenteitä (niitä on Iisakin Ristikot 4/2024 Lehdon ristikon tapaan) paljon.

    Ankkalinna-tyyppinen kuvitus oli kokeilu (mukana myös yksi muu piirroshahmo). Ensin oli vain yksi kuva pääkuvan alla aasin oikealla puolella, mutta vaihdoin aasia lukuun ottamatta kaikki vihjekuvat Ankkalinna-tyylisiksi kuviksi. Lopuksi muutin pääkuvankin tyylin mukaiseksi.

    Olen DALL-E 3:n kuvia hieman muokannut pyyhkimällä pois tarpeettomia osia tai hieman kuvia täydentänyt ja vahvistanut joitakin ääriviivoja.  Jotkut kuvat on yhdistetty erillisistä kuvista tai saman kuvan eri osista.

    Ristikosta tuli Ankkalinna-tyylisen kuvituksen takia kolmella tavalla huumoriristikko:

    1. Parodia kiukutteluristikoille.
    2. Parodia huonon sanaston omaaville ristikoille.
    3. Humoristisen Ankkalinna-tyyppisen kuvituksen demo.

    Ankkalinna-tyyppisten hahmojen teetättäminen saattaa olla kyseenalaista. Hauskaa kuvitusta ainakin saisi. Kysyin Sanoma Oy:ltä, mitä mieltä se on DALL-E 3:n luomista Ankkalinna-tyyppisistä hahmoista, jos niitä näkyisi lehdissä (Aku Ankan sivujen kautta en voinut esittää palautetta, koska en ole asiakas; pyysin IS:ää välittämään kysymykseni eteenpäin).

    Aku Ankka lehteen kyllä helppona ristikkona vastaavia voisi luoda. DALL-3 ainakin tarjoaisi mahdollisuuden luoda kuvituksen osalta lehden henkeen sopivia ristikoita niin, että laatijat voisivat keskittyä puhtaasti laadintaan. Kuvitus hoituisi ristikon viimeistelyvaiheessa samalla kun laittaa tekstivihjeitä kohdilleen – äärimmäisen kustannustehokasta ainakin.

    Sanoma Oyj kustantaa Aku Ankkaa, joten Ankkalinna-tyyppistä kuvitusta voisi ehkä olla kaikissa mediayhtiön julkaisemissa lehdissä.

    Jelpataan toisiamme (auttamisperiaatteet). SK, IS, Pelikaanit, Iisakki, muut julkaisut ja omat ristikot.

    Tsättäile ristikostasi kanssani Magmassa (Tsätin ohjeet KATSO VIDEO)

    - - -  Jos en ole paikalla, kokeile AI-työkaluja, joita löydät kommentointilomakkeen jälkeen valikosta Linkkisetti . - - -
    🌼🌼🌼🌼🌼

    #32398 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Tykkään laatia eläinaiheisia ristikoita. Ristikkoon ei liity mitään tarinaa. Laitoin asioita, joita harakasta tuli mieleen. Netistä löysin yhden asian, jota en linnusta ennen ristikon luomista tiennytkään. Laitoin senkin yhdeksi ratkaisulauseeksi.

    Huom. Tämän version tekstejä ja pohjaruudukko on uudistettu.

    Yllä olevaan ristikkoon ajattelin ratkaisulauseita helpottavia virkkeitä puhekuplaan, mutta ne olisivat helpottaneet minusta ristikkoa liikaa.

    Laitan ajattelemani ajatuskuplat spoilerilla. Jos ratkaisulauseiden sisällöt ei aukea, voi ajatelluista ajatuskuplista saada vinkkejä. 

    Näytä/piilota puhekuplat:

    Ristikon onnistumiset:

    1. Ristikko on tyylillisesti erittäin yhtenäinen.
    2. Sain pääkuvasta johdettua kaikki ajatukset, mitä alun perin ajattelin ristikkoon pääkuvasta laittaa.
    3. Sain mukaan pitkiäkin sanoja.
    4. Ratkaisusanojen keskipituus on erinomainen.
    5. Ristikossa ei ole pahaa lokeroitumista.

    Ristikon heikkoudet:

    1. Ristikossa on paljon alku- ja loppupiiloja.
    2. Ristikon sisällä on suuria vihjealueita. Ne tarjosivat kyllä mahdollisuuden riittävän isoille vihjekuville ristikon sisällä.
    3. Oikea yläkulma liittyy hieman heikosti muuhun ristikkoon.
    4. Ristikossa on paljon outoja sanoja (vältyin kuitenkin lyhenteiden käytöltä).
    5. Jotkut vihjekuvista ovat hieman pieniä.

    Ristikon tekniset tiedot:

    1. Kirjaimia yhteensä 374 kpl (liittyminen eri sanoihin 707 kpl).
    2. Kirjaimista piilokirjaimia 41 kpl; alkupiiloja 6 kpl; loppupiiloja 3 kpl. Piilokirjaimien osuus 11,0 %.
    3. Sanoja yhteensä: 119 kpl; keskipituus 5,94 eli erinomainen:

    Arvosanat itselleni:

    1. Perusidea: 10.
    2. Kuvitus:  10- – kuvitus on selkeä ja varsin yhtenäinen. Itse luotu pääkuvakin sopii värien puolesta muiden joukkoon. Yhden pieneksi jääneen kuvan vuoksi en anna täyttä kymppiä.
    3. Tekninen toteutus: 6 – syynä alkupiilot ja loppupiilot sekä hieman ylisuuret vihjealueet ristikon sisällä. Ristikon nostaa yli 5:n se, että siinä on erinomainen ratkaisusanojen keskipituus sekä se, että siinä ei ole pahan tasoista lokeroitumista.
    4. Sanaston laatu: 6 ½ – liikaa huonoja, nettiapuja tarvitsevia sanoja. Plussana muutama pitkä sana.

    Jelpataan toisiamme (auttamisperiaatteet). SK, IS, Pelikaanit, Iisakki, muut julkaisut ja omat ristikot.

    Tsättäile ristikostasi kanssani Magmassa (Tsätin ohjeet KATSO VIDEO)

    - - -  Jos en ole paikalla, kokeile AI-työkaluja, joita löydät kommentointilomakkeen jälkeen valikosta Linkkisetti . - - -
    🌼🌼🌼🌼🌼

    #32411 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Tein ihan Harakka-ristikosta kokeilumielessä Ankkalinna-tyyppisiä kuvia sisältävän version.

    Huom. Tämän version tekstejä ja pohjaruudukko on uudistettu.

    Näytä/piilota puhekuplat:

    Joku kritisoi toisaalla siitä, että ristikoissani on liiallisesti pieniä yksityiskohtia. Myönnettäköön, että yksityiskohtia on paljon. Hylkään ainakin sellaiset kuvat, joissa reunojen terävyys kärsii. Olennaiset seikat pitää näkyä. Ankkalinna -tyylisissä kuvituksissa olennaistenkin asioiden riittävä näkyminen on joskus vaikeuksia tuottavaa.

    Periaate on se, että olennaiset piirteet tulee näkyä 0,5×0,5 cm ruutukoolla HS-kokoisilla ristikoilla ja 0,7×0,7 cm pienemmillä ristikoilla. Optimi tarkastelukoko on toki isompi. 1×1 cm kokoisiksi ruudut skaalaten yksityiskohdat erottuvat näytöllä varsin hyvin. 1,8×1,8 viimeisimpien ristikoiden kuvia on hauskinta katsoa.

    Minulla on mustavalkotulostin, jonka värikasetissa ei ole juuri mustetta. Miltä ristikot näyttävät tulostettuina, en pysty arvioimaan.

    Jelpataan toisiamme (auttamisperiaatteet). SK, IS, Pelikaanit, Iisakki, muut julkaisut ja omat ristikot.

    Tsättäile ristikostasi kanssani Magmassa (Tsätin ohjeet KATSO VIDEO)

    - - -  Jos en ole paikalla, kokeile AI-työkaluja, joita löydät kommentointilomakkeen jälkeen valikosta Linkkisetti . - - -
    🌼🌼🌼🌼🌼

    #32515 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Tein mielestäni varsin onnistuneet kuvan eräästä artistista. Halusin tehdä hänestä kertovan ristikon.

    Tässä ristikossa vain kuvavihjeet ovat suoraan ristikossa. Tekstivihjeet ovat erillisiä piilosanatehtävien tyylisiä vihjeitä. Jos ratkaisusanalle on kuvavihje, tekstivihjeenä on pääsääntöisesti vain piilovihje;  kuvavihje toimittaa tällöin piilosanatehtävien ns. suoran vihjeen tehtävää.

    Ristikko on siis kuvaristikon ja piilosanatehtävän yhdistelmä. Yhdessä ristikossa on noin viisi kertaa enemmän piilosanatyyppisiä vihjeitä (100) kuin tavanomaisessa 13×13 ruudun kokoisessa piilosanatehtävässä (20). Jos pääkuvasta saadut sanat lisätään laskuihin, ratkaisusanoja on yhteensä lähes kuuden normaalikokoisen piiliksen ratkaisusanojen verran.

    Kyseessä on enemmän jättikokoinen piilis kuin tavanomainen ristikko. Ristikko on luonteeltaan pääkuvalla ja siitä johdetuilla ratkaisusanoilla sekä joillakin kuvavihjeillä täydennetty piilis.

    Osa piilosanavihjeitä on tarkoituksellisen helppoja, jotta piilosanoja tuntematon pääsisi mukaan. Ratkaisusanoja voi hakea sekä koordinaatistoa että numeroita käyttäen. Koordinaatisto auttaa kuvavihjeissä, jos niiden tulkinnassa on ongelmia.

    Jos et ole tottunut piilosanoihin, lue aluksi täältä ohjeita. Ristikosta on myös vihjeiden purku eli vihjeanalyysi. Sivulla on myös itse ristikko ja vihjeet myös ilman selityksiä kuten tässäkin kommentissa. Kuvavihjeet ovat aina suoria vihjeitä joko pelkästään tai yhdessä tekstivihjeiden kanssa.

    Huom. Tämän version pohjaruudukko on uudistettu.

    Voit tulostusta varten saada tekstivihjeet uuteen välilehteen tätä linkkiä klikkaamalla.

    Näytä/piilota tekstivihjeet:

    Toivottavasti tämä ristikko opettaa jotain piilosanoista ja innostaa niiden ratkontaan! Piilosanatehtävien kaltaisia vihjeitä on myös kuvaristikoissa, joten ristikko voi auttaa myös tavanomaisten ristikoiden ratkonnassa.

    Ristikon onnistumiset:

    1. Ristikko on käytettyjen värien osalta tyylillisesti erittäin yhtenäinen.
    2. Sain pääkuvasta johdettua kaikki ajatukset, mitä alunperin ajattelin ristikkoon pääkuvasta laittaa.
    3. Sain mukaan muutamia pitkiäkin sanoja.
    4. Ristikossa ei ole pahaa lokeroitumista.
    5. Ristikon sisällä ei ole ylisuuria vihjealueita (suurimmissa vihjealueessa on viisi ruutua).

    Ristikon heikkoudet:

    1. Ristikossa on paljon alkupiiloja.
    2. Oikea yläkulma liittyy hieman heikosti muuhun ristikkoon. 
    3. Ristikossa on paljon outoja sanoja (vältyin kuitenkin lyhenteiden käytöltä).

    Ristikon tekniset tiedot:

    1. Kirjaimia yhteensä 350 kpl (liittyminen eri sanoihin 668 kpl).
    2. Kirjaimista piilokirjaimia 33 kpl; alkupiiloja 6 kpl; loppupiiloja 0 kpl. Piilokirjaimien osuus 9,1 %.
    3. Sanoja yhteensä: 117 kpl; keskipituus 5,71 eli hyvä.

    Arvosanat itselleni:

    1. Perusidea: 10.
    2. Kuvitus:  9½ kuvitus on selkeä ja värien puolesta erittäin yhtenäinen: pikkukuvien värit sekä kaikki väritetyt ruudut on määritelty pääkuvan perusteella. Pikkukuvissa on tyylieroja, mistä syystä en kymppiä anna.
    3. Tekninen toteutus: 6 ½ – syynä alkupiilot, sekä oikean yläkulman hieman heikko liittymä muihin alueisiin. Piilokirjaimilla ei tämän tyypin ristikoilla ole kuitenkaan yhtä suurta merkitystä kuin tavanomaisissa kuvaristikoissa, kuten ei hieman heikolla liittymälläkään.
    4. Sanaston laatu: 6 ½. Sanaston heikkous ei tämän tyyppisessä ristikossa ole suuri ongelma, sillä piilovihjeet auttavat ratkomaan ristikkoa vähäisellä nettiapujen tarpeella.

    Tavanomaisia piiliksiä en halua luoda, sillä niissä pitäisi pyrkiä täydelliseen symmetriaan. Kun on muutenkin vaikea saada teknisesti oikein luotuja ristikoita, symmetrioiden tavoittelu on yksinkertaisssti liian iso lisähaaste.

    Tehtävätyypissä voisi harkita luovuttavan kuvaristikoille tyypillisestä vaatimuksesta siitä, että orporuutuja ei sallita, sillä ristikossa on joka tapauksessa ruutuja, joissa ei ole vihjeitä. Rakenne olisi muuten tavanomaisen ristikon kaltainen eikä ristikossa pyrittäisi piilisten tavoin symmetrisyyteen. Oikeassa yläkulmassa olevan pääkuvan vuoksi symmetria ei edes olisi laatimassani ristikossa mahdollista – symmetria edelyttäisi yhtä pääkuvaa keskellä tai useita pääkuvia symmetrisesti aseteltuna.

    Kirjoitin Helsingin Sanomille, että ristikon voisi Lehdon ristikon ohella julkaista kuukausiliitteessä.

    Jelpataan toisiamme (auttamisperiaatteet). SK, IS, Pelikaanit, Iisakki, muut julkaisut ja omat ristikot.

    Tsättäile ristikostasi kanssani Magmassa (Tsätin ohjeet KATSO VIDEO)

    - - -  Jos en ole paikalla, kokeile AI-työkaluja, joita löydät kommentointilomakkeen jälkeen valikosta Linkkisetti . - - -
    🌼🌼🌼🌼🌼

    #32538 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Jättipiiliksestä kysyin joiltakin henkilöiltä kommentteja. Koska kysyin s-postilla, en henkilöitä tuo esille, mutta eri henkilöiden kommentit ovat omissa sitaateissaan uusimmasta vanhimpaan.

    Ruudukon ja yleisilmeen perusteella on kunnianhimoinen ja hyvin mielenkiintoinen piilosanaristikko.

    Se näyttää innostavalta. Pääkuvan perusteella ratkontoja. …
    Kiva jos saat läpi tämän tehtävän läpi HS:iin.

    hyvä idea

    Hyvältä vaikuttaa idea. Voi tosin olla vaikea niille ratkojille, jotka ei piilosanoja tee koskaan.

     

    Jelpataan toisiamme (auttamisperiaatteet). SK, IS, Pelikaanit, Iisakki, muut julkaisut ja omat ristikot.

    Tsättäile ristikostasi kanssani Magmassa (Tsätin ohjeet KATSO VIDEO)

    - - -  Jos en ole paikalla, kokeile AI-työkaluja, joita löydät kommentointilomakkeen jälkeen valikosta Linkkisetti . - - -
    🌼🌼🌼🌼🌼

    #32653 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Muutin hieman komm. #32138 mainittua ristikkoa. Tein siitä komm. #32515 esillä olleen ristikon tapaisen version, jossa tekstivihjeet ovat piilistyyppisiä. Kuvavihjeet ovat aina suoria vihjeitä joko pelkästään tai yhdessä tekstivihjeiden kanssa. Ratkaisusanoja voi hakea sekä koordinaatistoa että numeroita käyttäen. Koordinaatisto auttaa kuvavihjeissä, jos niiden tulkinnassa on ongelmia.

    Huom. Tämän version pohjaruudukko on uudistettu.

    Voit tulostusta varten saada tekstivihjeet uuteen välilehteen tätä linkkiä klikkaamalla.

    Näytä/piilota tekstivihjeet:

    Ristikon onnistumiset:

    1. Ristikko on käytettyjen värien osalta tyylillisesti erittäin yhtenäinen.
    2. Sain pääkuvasta johdettua suurimman osan ajatuksista, mitä alunperin ajattelin ristikkoon pääkuvasta laittaa.
    3. Sain mukaan muutamia pitkiäkin sanoja.
    4. Ristikossa ei ole pahaa lokeroitumista.

    Ristikon heikkoudet:

    1. Ristikossa on paljon alkupiiloja ja muutama loppupiilo.
    2. Vasemman reunan keskialue hieman heikosti muuhun ristikkoon.
    3. Ristikon sisällä on kaksi melko suuta vihjealuetta (kuusi ruutua).
    4. Ristikossa on paljon outoja sanoja (vältyin kuitenkin lyhenteiden käytöltä).

    Ristikon tekniset tiedot:

    1. Kirjaimia yhteensä 363 kpl (liittyminen eri sanoihin 684 kpl).
    2. Kirjaimista piilokirjaimia 42 kpl; alkupiiloja 6 kpl; loppupiiloja 5 kpl. Piilokirjaimien osuus 11,5 %.
    3. Sanoja yhteensä: 118 kpl; keskipituus 5,80 eli erinomainen.

    Arvosanat itselleni:

    1. Perusidea: 10.
    2. Kuvitus:  9½ kuvitus on selkeä ja värien puolesta erittäin yhtenäinen: pikkukuvien värit sekä kaikki väritetyt ruudut on määritelty pääkuvan perusteella. 
    3. Tekninen toteutus: 6 – syynä alku- ja loppupiilot, isohkot vihjealueet ristikon sisällä sekä oikeassa reunassa hieman heikko liittymä muihin alueisiin. Piilokirjaimilla ei tämän tyypin ristikoilla ole kuitenkaan yhtä suurta merkitystä kuin tavanomaisissa kuvaristikoissa, kuten ei hieman heikolla liittymälläkään.
    4. Sanaston laatu: 5½. Sanaston heikkous ei tämän tyyppisessä ristikossa ole suuri ongelma, sillä piilovihjeet auttavat ratkomaan ristikkoa vähäisellä nettiapujen tarpeella.

    Jelpataan toisiamme (auttamisperiaatteet). SK, IS, Pelikaanit, Iisakki, muut julkaisut ja omat ristikot.

    Tsättäile ristikostasi kanssani Magmassa (Tsätin ohjeet KATSO VIDEO)

    - - -  Jos en ole paikalla, kokeile AI-työkaluja, joita löydät kommentointilomakkeen jälkeen valikosta Linkkisetti . - - -
    🌼🌼🌼🌼🌼

    #33982 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Laajensin naistenlehden demoristikon kuukauden ristikkoon muotoon.

    Huom. Tämän version tekstit ja pohjaruudukko on uudistettu.

    Vasemmalla puolella on heikompi tekninen rakenne kuin oikealla, mutta melko toimiva sanasto. Lisätyssä oikeassa puolessa tilanne on päivastainen.

    Ristikon onnistumiset:

    1. Ristikko on käytettyjen värien osalta tyylillisesti erittäin yhtenäinen.
    2. Sain pääkuvasta johdettua haluamani sanat.
    3. Sain mukaan muutamia pitkiäkin sanoja ja ratkaisusanojen keskipituus on erinomainen.
    4. Ristikossa ei ole lokeroitumista.

    Ristikon heikkoudet:

    1. Ristikossa on pääkuvan vieressä kolme alkupiiloa ja muualla yksi loppupiilo.
    2. Ristikon sisällä on kolme melko suurta vihjealuetta (kuusi tai seitsemän ruutua).
    3. Ristikossa on jonkin verran outoja sanoja (vältyin kuitenkin lyhenteiden käytöltä).

    Ristikon tekniset tiedot:

    1. Kirjaimia yhteensä 353 kpl (liittyminen eri sanoihin 678 kpl).
    2. Kirjaimista piilokirjaimia 28 kpl; alkupiiloja 3 kpl; loppupiiloja  1 kpl. Piilokirjaimien osuus 7,9 eli varsin pieni.
    3. Sanoja yhteensä: 114 kpl; keskipituus 5,95 eli erinomainen (lähes valio).

    Arvosanat itselleni:

    1. Perusidea: 10.
    2. Kuvitus: 9 kuvitus on selkeä ja värien puolesta erittäin yhtenäinen, mutta kuvissa on jonkin verran tyylieroja.
    3. Tekninen toteutus: 6 – syynä alku- ja loppupiilot sekä isohkot vihjealueet ristikon sisällä. 
    4. Sanaston laatu: 7. 

    Jelpataan toisiamme (auttamisperiaatteet). SK, IS, Pelikaanit, Iisakki, muut julkaisut ja omat ristikot.

    Tsättäile ristikostasi kanssani Magmassa (Tsätin ohjeet KATSO VIDEO)

    - - -  Jos en ole paikalla, kokeile AI-työkaluja, joita löydät kommentointilomakkeen jälkeen valikosta Linkkisetti . - - -
    🌼🌼🌼🌼🌼

    #34153 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Sain s-postilla ristikosta TUKKATYYLEJÄ koeratkojaksi pyytämältäni henkilöltä seuraavan kommentin:

    Olipa hyvin mielenkiintoinen ja hyvin jäsennelty ristikko

    Mielenkiintoisia yksityiskohtia mm. HESAA ja  ”CLAUDE” sivun oikean reunan keskiosilla.

    Lisäksi kommentoija huomasi virheen vihjeessä 1998 talviolympialaiset. Korjasin 1988 talviolympialaiset kaikkiin aiheen ristikkoversioihin. Aina on hyvä, jos on koeratkojia.

    A4-kokoon tulostettuna vihjekuvat tulivat varsin pieninä, mikä oli pieni ongelma. Ristikon koko edellyttäisi A3-tulostusta, jotta vihjekuvat pääsisivät edukseen. Ristikko on Hesarin ristikon kokoluokkaa.

    Toinen koeratkoja piti ristikkoa sopivan vaikeana. Hänellä oikea yläkulma jumitti hetken, mutta ratkesi sitten. Vasemmassa yläkulmassa oli virheratkonta. Siihen vaikutti mieshenkilön yhteydessä oleva alkupiilo. Kohta on laadintateknisesti ristikon heikoin.

    Matkatoimistoa koeratkoja ei löytänyt. Tarkensin vihjettä.

    Jelpataan toisiamme (auttamisperiaatteet). SK, IS, Pelikaanit, Iisakki, muut julkaisut ja omat ristikot.

    Tsättäile ristikostasi kanssani Magmassa (Tsätin ohjeet KATSO VIDEO)

    - - -  Jos en ole paikalla, kokeile AI-työkaluja, joita löydät kommentointilomakkeen jälkeen valikosta Linkkisetti . - - -
    🌼🌼🌼🌼🌼

    #34282 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Ristikon laatijat joskus kiukuttelevat saamastaan kritiikistä. Antti Skyttä laittoi 7.3.2015, 30.10.2015 ja 6.2.2016 ristikoihinsa aiemmista ristikoista saatua kritiikkiä (katso em. ristikoiden pääkuvien tekstit ja ratkaisusanat säikeestä IS:n kovisten digiarkistoista löytyvien kovisten pääkuva-/erityisideat). Lisäksi vuosina 2013-2014 monet ristikoiden aiheet liittyivät tavalla tai toisella itse ristikoihin. Vuosina 2013-2016 Antti Skytän ristikot pyörivät minusta aivan liikaa itse ristikoiden ympärillä. Antilla pyöriminen ristikon ympärillä jäi noihin vuosiin.

    Vastaavan henkisiä ristikoita on nykyisin luonut Petri Karaksela, mutta huomattavasti enemmän kuin Antti Skyttä aikoinaan. 

    Laadin aiemmin oman kiukutteluristikon. Tein kiukutteluristikosta myös kuukauden ristikko -version. Siinäkin sanojen laatutaso on parodisen huono.

    Huom. Tämän version tekstejä ja pohjaruudukko on uudistettu.

    Ristikon onnistumiset:

    1. Ristikko on kuvituksen tyylin ja värien osalta erittäin yhtenäinen.
    2. Sain pääkuvasta johdettua haluamani sanat.
    3. Sain mukaan muutamia pitkiäkin sanoja ja ratkaisusanojen keskipituus on erinomainen – varsinkin kun ottaa huomioon ratkaisulauseiden suuren määrän.

    Ristikon heikkoudet:

    1. Ristikossa on runsaasti alku- ja loppupiiloja.
    2. Ristikon oikea ylä- ja alakulma liittyvät hieman heikosti muuhun osaa ristikkoa.
    3. Ristikon reunat ovat rikkonaiset.
    4. Ristikon sisällä on melko suuria vihjealueita.
    5. Ristikossa on paljon outoja sanoja, osa jopa outoja lyhenteitä.
    6. Kuvavihjeissä on paikoin liikaa yksityiskohtia.

    Ristikon tekniset tiedot:

    1. Kirjaimia yhteensä 345 kpl (liittyminen eri sanoihin 647 kpl).
    2. Kirjaimista piilokirjaimia 43 kpl; alkupiiloja 11 kpl; loppupiiloja  2 kpl. Piilokirjaimien osuus 12,5% eli suurehko.
    3. Sanoja yhteensä:  109 kpl; keskipituus 5,94 eli erinomainen (lähes valio) .

    Arvosanat itselleni:

    1. Perusidea: 4 – minusta on huono idea, että laatija kiukuttelee ristikolla jostakin ristikosta saamastaan kritiikistä. Tämä ristikko on itseironinen sekä samalla parodia laatijoiden kiukutteluristikoista.
    2. Kuvitus: 8 kuvitus on tyylin ja värien puolesta erittäin yhtenäinen. Osa kuvista sisältää liikaa yksityiskohtia.
    3. Tekninen toteutus: 5 – syynä alku- ja loppupiilot sekä isohkot vihjealueet ristikon sisällä. Ristikon oikea ylä- ja alakulma liittyvät hieman heikosti muuhun osaa ristikkoa. Ristikon reunat ovat rikkonaiset. Sanojen erinomainen keskipituus ei auta nostamaan teknistä tasoa välttävää paremmaksi.
    4. Sanaston laatu: 4 – kyseessähän on lähinnä ristikon parodia. Sanaston laadun osalta parodian pointti on se, että mihin johtaa, jos yrittää laittaa ristikkoon ratkaisulauseita enemmän, mihin osaaminen riittää sanastoltaan mielekkään lopputuloksen saamiseksi. Netissä on ristikoita, joissa laatija yrittää enemmän, mihin laatijan voimavarat riittävät. Lopputuloksena on  sanaston laadun suhteen melkein yhtä huono ristikko kuin mitä tämä ristikko edustaa. Erityissn huonoa on oudot lyhenteet. Lyhenteet ylipäätänsä eivät ole varsinaisesti sanoja ollenkaan vaan ne ovat vain kirjainyhdistelmiä, joita käytetään sanojen tapaan. Outo kirjainyhdiste on minusta heikkolaatuisin mahdollinen ratkaisusana ja näitä heikkolaatuisia ”sanoja” on useita.

    Ristikossa ei kuitenkaan ole seuraavia puutteita/laadintavirheitä:

    1. Vihjealueissa vain yhden piiloruudun suuruisia liittymiä toisiin alueisiin. Sellaisia on ainakin Veijo Wirénin ristikoissa.
    2. Vihjeitä on ns. orporuuduissa, joista ei lähde ratkaisusanaa suoraan vaaka- tai pystysuoraan. Niitä on Aulis Lehdon ristikoissa, joissa orporuutuun sijoitettu vihje ohjataan kulmanuolella liittymään läheiseen pysty- tai vaakasuuntaisssn ratkaisusanaan.

    Jelpataan toisiamme (auttamisperiaatteet). SK, IS, Pelikaanit, Iisakki, muut julkaisut ja omat ristikot.

    Tsättäile ristikostasi kanssani Magmassa (Tsätin ohjeet KATSO VIDEO)

    - - -  Jos en ole paikalla, kokeile AI-työkaluja, joita löydät kommentointilomakkeen jälkeen valikosta Linkkisetti . - - -
    🌼🌼🌼🌼🌼

    #34352 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Kiukutteluristikosta on myös piilisversio. Vaikka ratkaisusanat ovat yhtä huonoja, nettihakuja pitäisi piilovihjeiden vuoksi tarvita selvästi vähemmän. Kuvavihjeet ovat aina suoria vihjeitä joko pelkästään tai yhdessä tekstivihjeiden kanssa. Ratkaisusanoja voi hakea sekä koordinaatistoa että numeroita käyttäen. Koordinaatisto auttaa kuvavihjeissä, jos niiden tulkinnassa on ongelmia.

    Klikkaa kuvaa, niin näet sen uudessa välilehdessä.

     

     

    Voit tulostusta varten saada tekstivihjeet uuteen välilehteen tätä linkkiä klikkaamalla.

    Näytä/piilota tekstivihjeet:

    Jelpataan toisiamme (auttamisperiaatteet). SK, IS, Pelikaanit, Iisakki, muut julkaisut ja omat ristikot.

    Tsättäile ristikostasi kanssani Magmassa (Tsätin ohjeet KATSO VIDEO)

    - - -  Jos en ole paikalla, kokeile AI-työkaluja, joita löydät kommentointilomakkeen jälkeen valikosta Linkkisetti . - - -
    🌼🌼🌼🌼🌼

    #34784 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Tämän ristikon taustana on netissä katsomani kissavideo.

    En saanut tulevaan ristikkoon niin hyvää rakennetta enkä niin hyviä sanoja kuin olisin halunnut. Tein siksi vain sekaristikon, sillä jos ratkaisusanoille on sekä ns. suora vihje että piilovihje, alku- ja loppupiiloilla sekä joillakin heikkotasoisilla ratkaisusanoilla ei ole niin suurta merkitystä kuin tavanomaisessa kuvaristikossa.

    Kuvitus on Gemini ja DALL-E 3 luomaa kuvitusta, jota olen hieman muokannut. Pääkuvassa olen yhdistänyt kaksi eri kuvaa.

    Kuvavihjeet ovat aina suoria vihjeitä joko pelkästään tai yhdessä tekstivihjeiden kanssa. Ratkaisusanoja voi hakea sekä koordinaatistoa että numeroita käyttäen. Koordinaatisto auttaa kuvavihjeissä, jos niiden tulkinnassa on ongelmia.

    Huom. Tämän version pohjaruudukko on uudistettu.

    Klikkaa kuvaa, niin näet sen uudessa välilehdessä.


    Voit tulostusta varten saada tekstivihjeet uuteen välilehteen tätä linkkiä klikkaamalla.

    Näytä/piilota tekstivihjeet:

    Ristikon onnistumiset:

    1. Ristikko on kuvituksen tyylin osalta erittäin yhtenäinen.
    2. Sain pääkuvasta johdettua haluamani sanat.
    3. Sain mukaan muutamia pitkiäkin sanoja.

    Ristikon heikkoudet:

    1. Ristikossa on runsaasti alku- ja loppupiiloja.
    2. Yksi ratkaisusana on melkein kaksi kertaa. Ratkaisulauseessa eräs sana on taivutettuna. Sama sana perusmuodossa löytyy muualta ristikossa.
    3. Ristikon sisällä on melko suuria vihjealueita, jotka tässä ristikoissa monessa kohtaa ovat tyhjiä alueita. 
    4. Siellä täällä vihjealueet liittyvät toisiin alueisiin hieman heikosti.
    5. Ristikossa on jonkin verran outoja sanoja, jopa yksi outo lyhenne sekä muutama kertakäyttöinen, mutta minusta hauska yhdyssana.

    Ristikon tekniset tiedot:

    1. Kirjaimia yhteensä 365 kpl (liittyminen eri sanoihin 700 kpl).
    2. Kirjaimista piilokirjaimia 30 kpl; alkupiiloja 7 kpl; loppupiiloja 2 kpl. Piilokirjaimien osuus 8,2 % eli varsin pieni.
    3. Sanoja yhteensä: 118 kpl; keskipituus  6,19 eli valio.

    Arvosanat itselleni:

    1. Perusidea: 9. Idea on arkinen, mutta hauska. Idea on kuitenkin yksinkertainen eikä siihen liity mitään sanaleikkiä tai kompaa. 
    2. Kuvitus: 10 kuvitus on tyylin ja värien puolesta erittäin yhtenäinen. 
    3. Tekninen toteutus: 6 – syynä on aiemmin luettelemani heikkoudet. Valioluokan ratkaisusanojen keskipituus ei pelasta kokonaisuutta.
    4. Sanaston laatu: 6.

    Jelpataan toisiamme (auttamisperiaatteet). SK, IS, Pelikaanit, Iisakki, muut julkaisut ja omat ristikot.

    Tsättäile ristikostasi kanssani Magmassa (Tsätin ohjeet KATSO VIDEO)

    - - -  Jos en ole paikalla, kokeile AI-työkaluja, joita löydät kommentointilomakkeen jälkeen valikosta Linkkisetti . - - -
    🌼🌼🌼🌼🌼

    #35000 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Tässä on osa vihjeistä omalla käsialallani. Olen ulkoiluttamut toisten koiria. Siitä idea tähän ristikkoon.

    Huom. Tämän version tekstejä ja pohjaruudukko on uudistettu.

    Klikkaa kuvaa, niin näet sen uudessa välilehdessä.

    Ristikon onnistumiset:

    1. Ristikko on kuvituksen tyylin osalta melko yhtenäinen.
    2. Sain pääkuvasta johdettua haluamani sanat.
    3. Sain mukaan muutamia pitkiäkin sanoja.
    4. Pääkuvasta johdettu virhe kiertää reunat niin, ettei kehässä ole ”patteja” eli kehän ylittäviä kirjaimia (alkupiiloja).
    5. Ristikossa on käytetty 25 kpl eri aakkosta.

    Ristikon heikkoudet:

    1. Ristikossa on runsaasti alku- ja loppupiiloja, mutta ne ovat yhtä lukuun ottamatta kehällä kulkevassa virkkeessä. Kehällä kulkeminen luo erityistä haastetta.
    2. Ristikon sisällä on melko suuria vihjealueita.
    3. Ristikossa on hieman outoja erisnimiä, mutta oudoimmat erisnimet löytyvät Wikipediasta.

    Ristikon tekniset tiedot:

    1. Kirjaimia yhteensä 336 kpl (liittyminen eri sanoihin 627 kpl).
    2. Kirjaimista piilokirjaimia 45 kpl; alkupiiloja 2 kpl; loppupiiloja 6 kpl. Piilokirjaimien osuus on 13,3 % eli melko suuri.
    3. Sanoja yhteensä: 114 kpl; keskipituus 5,5 eli tyydyttävä.

    Arvosanat itselleni:

    1. Perusidea: 10. Idea on arkinen, mutta hauska ja siinä on sanaleikkiä.
    2. Kuvitus:  9 kuvitus on selkeä sekä  tyylin ja värien puolesta melko yhtenäinen. 
    3. Tekninen toteutus: 7 – pääkuvasta johdettu virke luo ehyet reunat, jolloin jousto tulee ristikon sisään. Ratkaisusanojen keskipituus on tyydyttävä, mikä laskee arvosanaa samoin kuin melko suuri piilokirjainten määrä.
    4. Sanaston laatu: 7½,  sillä sanasto on kirjaimistoltaan monipuolinen.

    Jelpataan toisiamme (auttamisperiaatteet). SK, IS, Pelikaanit, Iisakki, muut julkaisut ja omat ristikot.

    Tsättäile ristikostasi kanssani Magmassa (Tsätin ohjeet KATSO VIDEO)

    - - -  Jos en ole paikalla, kokeile AI-työkaluja, joita löydät kommentointilomakkeen jälkeen valikosta Linkkisetti . - - -
    🌼🌼🌼🌼🌼

    #35060 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Melodiefestvalet innosti tähän ristikkoon. Pääkuvassa on KAJ-yhtye. Yhtyeen kolme jäsentä ovat Kevin Holmström (keskellä), Axel Åhman (vasemmalla) ja Jakob Norrgård (oikealla).

    Huom. Tämän version tekstejä ja pohjaruudukko on uudistettu.

    Klikkaa kuvaa niin näet sen uudessa välilehdessä. Pääkuva löytyy toisaalla isompana.

    Ristikon onnistumiset:

    1. Ristikko on kuvituksen tyylin osalta melko yhtenäinen.
    2. Sain pääkuvasta johdettua haluamani sanat.
    3. Sain mukaan muutamia pitkiäkin sanoja.
    4. Ristikossa on käytetty 25 kpl eri aakkosta.

    Ristikon heikkoudet:

    1. Ristikossa on runsaasti alku- ja loppupiiloja. Kehällä kulkeminen luo erityistä haastetta.
    2. Jotkut ratkaisusanojen alut menevät reunoja kiertävän ratkaisulauseen ulkopuolella eli reunoilla on ikävän näköisiä ”patteja”.
    3. Ristikon sisällä on kaksi melko suurta vihjealueitta.
    4. Vasen alakulma liittyy muuhun ristikkoon hieman heikosti.
    5. Ristikossa on hieman outoja sanoja (ei kuitenkaan lyhenteitä).

    Ristikon tekniset tiedot:

    1. Kirjaimia yhteensä 373 kpl (liittyminen eri sanoihin 709 kpl).
    2. Kirjaimista piilokirjaimia 37 kpl; alkupiiloja 6 kpl; loppupiiloja 4 kpl. Piilokirjaimien osuus on n. 10 % eli tavanomaista tasoa.
    3. Sanoja yhteensä: 124  kpl; keskipituus 5,72 eli hyvä. On huomattava, että keskipituutta laskee ratkaisulauseen neljä kolmikirjaimista sanaa.

    Arvosanat itselleni:

    1. Perusidea: 9. Kaikki ideat eivät ehkä avaudu. 
    2. Kuvitus:  8½ kuvitus on selkeä sekä tyylin puolesta melko yhtenäinen. Itse luotu kuva sulautuu melko hyvin joukkoon.
    3. Tekninen toteutus: 6 ½ – alku- ja loppupiilojen suuri määrä kiusaa eniten. Muut puutteet ovat melko vähäisiä.
    4. Sanaston laatu: 7½, sillä sanasto on kirjaimistoltaan monipuolinen. Lyhenteitä ei ole.

    Jelpataan toisiamme (auttamisperiaatteet). SK, IS, Pelikaanit, Iisakki, muut julkaisut ja omat ristikot.

    Tsättäile ristikostasi kanssani Magmassa (Tsätin ohjeet KATSO VIDEO)

    - - -  Jos en ole paikalla, kokeile AI-työkaluja, joita löydät kommentointilomakkeen jälkeen valikosta Linkkisetti . - - -
    🌼🌼🌼🌼🌼

    #35183 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Lämmittelin erään vanhan idean, jonka virikkeenä oli netistä löytynyt koiratarina.

    Huom. Tämän version tekstejä ja pohjaruudukko on uudistettu.

    Klikkaa kuvaa niin näet sen uudessa välilehdessä.

    Ristikon onnistumiset:

    1. Ristikko on kuvituksen tyylin osalta melko yhtenäinen.
    2. Sain pääkuvasta johdettua haluamani sanat ja muoto pysyi täysin kasassa.
    3. Sain mukaan muutamia pitkiäkin sanoja.

    Ristikon heikkoudet:

    1. Ristikossa on runsaasti alku- ja loppupiiloja. 
    2. Ristikon sisällä on melko suuria vihjealueita (ne antoivat tilaa kuvavihjeille, mikä on etu)
    3. Jotkut alueet liittyvät muuhun ristikkoon hieman heikosti, mutta liittymiä on aina enemmän kuin yksi.
    4. Ristikossa on melko paljon outoja sanoja (ei kuitenkaan lyhenteitä).

    Ristikon tekniset tiedot:

    1. Kirjaimia yhteensä 363  kpl (liittyminen eri sanoihin 695 kpl).
    2. Kirjaimista piilokirjaimia 31 kpl; alkupiiloja 6 kpl; loppupiiloja 4 kpl. Piilokirjaimien osuus on 8,5 % eli eli melko pieni. Kaksi  ratkaisusanaa on symmetrisyyden vuoksi alkupiilollisia. Muista kahta lukuun ottamatta alku- ja loppupiilot liittyvät kehällä oleviin ratkaisusanoihin.
    3. Sanoja yhteensä: 119 kpl; keskipituus 5,84 eli erinomainen.

    Arvosanat itselleni:

    1. Perusidea: 10
    2. Kuvitus:  8½ kuvitus on selkeä sekä tyylin puolesta melko yhtenäinen. 
    3. Tekninen toteutus: 7 – alku- ja loppupiilojen suuri määrä kiusaa eniten. Muut puutteet ovat melko vähäisiä. Rakenne on kuitenkin erittäin haastava, mikä tulee ottaa huomioon.
    4. Sanaston laatu: 7, sillä sanasto on monipuolinen. Tasoa laskee oudot erisnimet.

    Jelpataan toisiamme (auttamisperiaatteet). SK, IS, Pelikaanit, Iisakki, muut julkaisut ja omat ristikot.

    Tsättäile ristikostasi kanssani Magmassa (Tsätin ohjeet KATSO VIDEO)

    - - -  Jos en ole paikalla, kokeile AI-työkaluja, joita löydät kommentointilomakkeen jälkeen valikosta Linkkisetti . - - -
    🌼🌼🌼🌼🌼

    #35210 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Tämäkin on vanha idea, jota aloin työstämään, kun en ihan uusia ideoita keksinyt. Tykkään tämä kaltaisista ristikoista. Tämän ristikon tarkoitus on olla haastavan hauska. Taitava laatija toteuttaisi teeman paljon rikkaammin – tosin taitavalla laatijalla idea voisi mennä helposti överiksikin.

    Huom. Tämän version tekstejä ja pohjaruudukko on uudistettu.

    Klikkaa kuvaa niin näet sen uudessa välilehdessä.

    Ristikon onnistumiset:

    1. Sain pääkuvasta johdettua teeman mukaisia sanoja eri puolille ristikkoa.
    2. Sain mukaan muutamia pitkiäkin sanoja.
    3. Ns. fakkisanoja ei ole kohtuuttomasti.

    Ristikon heikkoudet:

    1. Ristikossa on runsaasti alku- ja loppupiiloja. 
    2. Ristikon reunat ovat vähän repaleiset.
    3. Jotkut alueet liittyvät muuhun ristikkoon hieman heikosti, mutta liittymiä on aina enemmän kuin yksi.
    4. Ristikossa on jonkin outoja sanoja (jopa outoja lyhenteitä).
    5. Jotkut ratkaisusanat ovat ehkä liian saman kaltaisia.
    6. Ristikossa on muutama hieman keinotekoinen yhdyssana.

    Ristikon tekniset tiedot (kaikki tiedot eivät ole muihin ristikoihin täysin vertailukelpoiset):

    1. Ruutuja yhteensä 383  kpl (liittyminen eri sanoihin 735 kpl).
    2. Ruutujen kirjaimista piilokirjaimia 31 kpl; alkupiiloja 7 kpl; loppupiiloja 1 kpl. Piilokirjainten yhteismäärä suhteessa ruutumäärään on 8% eli melko pieni.
    3. Ratkaisusanoja 130 kpl, ratkaisusanojen keskipituus on 5,83/5,44 eli erinomainen/tyydyttävä.

    Arvosanat itselleni:

    1. Perusidea: 10. 
    2. Kuvitus:  8 kuvitus on selkeä, mutta ei ole tyylin puolesta kovin yhtenäinen. Itse luotu pääkuva sulautuu kohtuulisen hyvin joukkoon.
    3. Tekninen toteutus: 6 ½ – alku- ja loppupiilojen suuri määrä kiusaa eniten. Muut puutteet ovat melko vähäisiä.
    4. Sanaston laatu: 7, sillä sanasto on monipuolinen, mutta siinä on myös heikkouksia.

    Jelpataan toisiamme (auttamisperiaatteet). SK, IS, Pelikaanit, Iisakki, muut julkaisut ja omat ristikot.

    Tsättäile ristikostasi kanssani Magmassa (Tsätin ohjeet KATSO VIDEO)

    - - -  Jos en ole paikalla, kokeile AI-työkaluja, joita löydät kommentointilomakkeen jälkeen valikosta Linkkisetti . - - -
    🌼🌼🌼🌼🌼

    #35294 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Edelleen on vanha idea, jota aloin työstämään, kun en ihan uusia ideoita keksinyt. Tämä muistuttaa edellistä ristikkoa. Teemu Pallonen teki IS:ään 2024 vähän saman tyyppisen ristikon. Luomani ristikko ei kuitenkaan perustu Teemu Pallosen ristikkoon, sillä idea oli minulla mielessä paljon aiemmin. Yksittäisissä vihjeissäja ratkaisusanoissa katsoin kyllä, mitä Teemu Pallonen oli ristikkoon laittanut. Teemu olisi saanut ristikkoon paljon enemmän teeman ideaa, paljon paremman rakenteen ja paljon paremman sanaston.

    Huom. Tämän version tekstejä ja pohjaruudukko on uudistettu.

    Klikkaa kuvaa niin näet sen uudessa välilehdessä.

    Ristikon onnistumiset:

    1. Sain pääkuvasta johdettua teeman mukaisia sanoja eri puolille ristikkoa.
    2. Sain mukaan muutamia pitkiäkin sanoja.
    3. Ns. fakkisanoja ei ole kohtuuttomasti.

    Ristikon heikkoudet:

    1. Ristikossa on runsaasti alku- ja loppupiiloja. 
    2. Ristikon reunat ovat vähän repaleiset.
    3. Ristikossa on jonkin verran outoja sanoja (jopa outoja lyhenteitä).
    4. Jotkut ratkaisusanat ovat ehkä liian saman kaltaisia.
    5. Ristikossa on muutama hieman keinotekoinen yhdyssana.

    Ristikon tekniset tiedot (kaikki tiedot eivät ole muihin ristikoihin täysin vertailukelpoiset):

    1. Ruutuja yhteensä 375 kpl (liittyminen eri sanoihin 706 kpl).
    2. Ruutujen kirjaimista piilokirjaimia 44 kpl; alkupiiloja 13 kpl; loppupiiloja 2 kpl. Piilokirjainten yhteismäärä suhteessa ruutumäärään on 11,7 % eli melko tavanomainen.
    3. Ratkaisusanoja 126 kpl, ratkaisusanojen keskipituus on 6,91/5,60 eli valio/tyydyttävä.

    Arvosanat itselleni:

    1. Perusidea: 10. 
    2. Kuvitus:  8½ kuvitus on selkeä, mutta ei ole tyylin puolesta kovin yhtenäinen. 
    3. Tekninen toteutus: 6 ½ – alku- ja loppupiilojen suuri määrä kiusaa eniten. Muut puutteet ovat melko vähäisiä.
    4. Sanaston laatu: 7, sillä sanasto on monipuolinen, mutta siinä on myös heikkouksia.

    Jelpataan toisiamme (auttamisperiaatteet). SK, IS, Pelikaanit, Iisakki, muut julkaisut ja omat ristikot.

    Tsättäile ristikostasi kanssani Magmassa (Tsätin ohjeet KATSO VIDEO)

    - - -  Jos en ole paikalla, kokeile AI-työkaluja, joita löydät kommentointilomakkeen jälkeen valikosta Linkkisetti . - - -
    🌼🌼🌼🌼🌼

    #35331 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Tein 2024 syksyllä kaksi kurpitsalyhtyä. Niistä on oma säie. Isommasta voisin kertoa useampiosaisen tarinan.

    Yllätyksiä tässäkin on muutama.

    Huom. Tämän version tekstejä ja pohjaruudukko on uudistettu.

    Klikkaa kuvaa niin näet sen uudessa välilehdessä.

    Ristikon onnistumiset:

    1. Sain pääkuvasta johdettua suurimman osan haluamistani sanoista.
    2. Sain mukaan muutamia pitkiäkin sanoja.
    3. Ns. fakkisanoja ei ole kohtuuttomasti.

    Ristikon heikkoudet:

    1. Ristikossa on runsaasti alkupiiloja ja yksi loppupiilo.
    2. Ristikossa on jonkin verran outoja sanoja.
    3. Ristikossa on yksi hieman keinotekoinen yhdyssana.

    Ristikon tekniset tiedot (kaikki tiedot eivät ole muihin ristikoihin täysin vertailukelpoiset):

    1. Ruutuja yhteensä 272  kpl (liittyminen eri sanoihin 515 kpl).
    2. Ruutujen kirjaimista piilokirjaimia 29 kpl; alkupiiloja 7 kpl; loppupiiloja 1 kpl. Piilokirjainten yhteismäärä suhteessa ruutumäärään on 10,7 % eli tavanomainen.
    3. Ratkaisusanoja 82 kpl, ratkaisusanojen keskipituus on 6,79/6,28 eli valio.

    Arvosanat itselleni:

    1. Perusidea: 9. 
    2. Kuvitus: 10 kuvitus on selkeä. 
    3. Tekninen toteutus: 7– alkupiilojen suuri määrä laskee arvosanaa. Alin ratkaisulause ei mene reunaan asti. Toisaalta on pitkiä sanoja ja isoja aukioita. Alueet liittyvät hyvin toisiinsa.
    4. Sanaston laatu: 7, sillä sanasto on monipuolinen, mutta siinä on myös heikkouksia.

    Jelpataan toisiamme (auttamisperiaatteet). SK, IS, Pelikaanit, Iisakki, muut julkaisut ja omat ristikot.

    Tsättäile ristikostasi kanssani Magmassa (Tsätin ohjeet KATSO VIDEO)

    - - -  Jos en ole paikalla, kokeile AI-työkaluja, joita löydät kommentointilomakkeen jälkeen valikosta Linkkisetti . - - -
    🌼🌼🌼🌼🌼

    #35503 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Jatkoa edelliseen ristikkoon. Yllätyksiä tässäkin on muutama. Yritin tässä Aulis Lehdon tapahtui-ristikoiden kaltaiseen laadintatekniseen ratkaisuun. Aivan en tavoitteessani onnistunut.

    Huom. Tämän version tekstejä ja pohjaruudukko on uudistettu.

    Klikkaa kuvaa niin näet sen uudessa välilehdessä.

    Ristikon onnistumiset:

    1. Sain pääkuvasta johdettua suurimman osan haluamistani sanoista.
    2. Sain mukaan muutamia pitkiäkin sanoja.
    3. Ns. fakkisanoja ei ole kohtuuttomasti.

    Ristikon heikkoudet/epäonnistumiset:

    1. Ristikossa on runsaasti alkupiiloja ja yksi loppupiilo (osa alkupiiloista on tarkoituksellisia).
    2. Ristikossa on jonkin verran outoja sanoja.
    3. Ristikossa on hieman keinotekoisia yhdyssanoja.
    4. En saanut kaikkia pääkuvista johdettuja ratkaisulauseita täysleveiksi.

    Ristikon tekniset tiedot (kaikki tiedot eivät ole muihin ristikoihin täysin vertailukelpoiset):

    1. Ruutuja yhteensä 314 kpl (liittyminen eri sanoihin 586 kpl).
    2. Ruutujen kirjaimista piilokirjaimia 41 kpl; alkupiiloja 10 kpl (4 kpl varta vasten); loppupiiloja 2 kpl. Piilokirjainten yhteismäärä suhteessa ruutumäärään on 14% eli melko paljon.
    3. Ratkaisusanoja 97 kpl, ratkaisusanojen keskipituus on 6,33/6,04 eli valio.

    Arvosanat itselleni:

    1. Perusidea: 9. 
    2. Kuvitus: 9 kuvitus on selkeä, mutta ei tyylillisesti ihan yhtenäinen.
    3. Tekninen toteutus: 7– alkupiilojen suuri määrä laskee arvosanaa. 
    4. Sanaston laatu: 7, sillä sanasto on monipuolinen, mutta siinä on myös heikkouksia.

    Jelpataan toisiamme (auttamisperiaatteet). SK, IS, Pelikaanit, Iisakki, muut julkaisut ja omat ristikot.

    Tsättäile ristikostasi kanssani Magmassa (Tsätin ohjeet KATSO VIDEO)

    - - -  Jos en ole paikalla, kokeile AI-työkaluja, joita löydät kommentointilomakkeen jälkeen valikosta Linkkisetti . - - -
    🌼🌼🌼🌼🌼

    #35539 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Jatkoa edelliseen ristikkoon. Yllätyksiä tässä on vain yksi.

    Huom. Tämän version tekstejä ja pohjaruudukko on uudistettu.

    Klikkaa kuvaa niin näet sen uudessa välilehdessä.

    Ristikon onnistumiset:

    1. Sain pääkuvista johdettua haluamani sanat.
    2. Sain mukaan muutamia pitkiäkin sanoja.
    3. Ns. fakkisanoja ei ole kohtuuttomasti.

    Ristikon heikkoudet/epäonnistumiset:

    1. Ristikossa on runsaasti alkupiiloja ja yksi loppupiilo (osa alkupiiloista on tarkoituksellisia).
    2. Ristikossa on jonkin verran outoja sanoja, myös outoja lyhenteitä.
    3. Ristikossa on joitakin hieman keinotekoisia yhdyssanoja.

    Ristikon tekniset tiedot (kaikki tiedot eivät ole muihin ristikoihin täysin vertailukelpoiset):

    1. Ruutuja yhteensä 350 kpl (liittyminen eri sanoihin 669 kpl).
    2. Ruutujen kirjaimista piilokirjaimia 31 kpl; alkupiiloja 9 kpl (2 kpl varta vasten); loppupiiloja 2 kpl. Piilokirjainten yhteismäärä suhteessa ruutumäärään on 8,9% eli  tavanomaisesti.
    3. Ratkaisusanoja 116 kpl, ratkaisusanojen keskipituus on eli 5,97/5,77 eli lähes valio/erinomainen.

    Arvosanat itselleni:

    1. Perusidea: 9. 
    2. Kuvitus: 8 kuvitus on selkeä, mutta ei kovin yhtenäinen.
    3. Tekninen toteutus: 7– alkupiilojen suuri määrä laskee arvosanaa. 
    4. Sanaston laatu: 7, sillä sanasto on monipuolinen, mutta siinä on myös heikkouksia.

    Jelpataan toisiamme (auttamisperiaatteet). SK, IS, Pelikaanit, Iisakki, muut julkaisut ja omat ristikot.

    Tsättäile ristikostasi kanssani Magmassa (Tsätin ohjeet KATSO VIDEO)

    - - -  Jos en ole paikalla, kokeile AI-työkaluja, joita löydät kommentointilomakkeen jälkeen valikosta Linkkisetti . - - -
    🌼🌼🌼🌼🌼

    #36850 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Jatkoa edelliseen ristikkoon. Yllätyksiä tässä on vain yksi. Laadinta oli vähän väkisin vääntämistä.

    Huom. Tämän version tekstejä ja pohjaruudukko on uudistettu.

    Klikkaa kuvaa niin näet sen uudessa välilehdessä.

    Ristikon onnistumiset:

    1. Sain pääkuvista johdettua suurimman osan haluamistani sanoista.
    2. Sain mukaan muutamia pitkiäkin sanoja.
    3. Ns. fakkisanoja ei ole kohtuuttomasti.

    Ristikon heikkoudet/epäonnistumiset:

    1. Ristikossa on viisi alkupiiloa.
    2. Ristikossa on jonkin verran outoja sanoja, myös yksi outo lyhenne.
    3. Ristikossa on joitakin hieman keinotekoisia yhdyssanoja.
    4. Vasemman alakulman ristikkoalue liittyy hieman heikosti muuhun ristikkoon.
    5. Yläreuna ja vasen sivureuna ovat melko rikkonaisia.
    6. Ristikon sisällä on kaksi melko isoa ”onkaloa”.

    Ristikon tekniset tiedot (kaikki tiedot eivät ole muihin ristikoihin täysin vertailukelpoiset):

    1. Ruutuja yhteensä 358 kpl (liittyminen eri sanoihin 683 kpl).
    2. Ruutujen kirjaimista piilokirjaimia 33 kpl; alkupiiloja 5 kpl; loppupiiloja 0 kpl. Piilokirjainten yhteismäärä suhteessa ruutumäärään on 9,2 % eli  tavanomaisesti.
    3. Ratkaisusanoja 118 kpl, ratkaisusanojen keskipituus on eli 5,91/5,79 eli erinomainen/hyvä.

    Arvosanat itselleni:

    1. Perusidea: 8. 
    2. Kuvitus: 8 kuvitus on selkeä, mutta ei yhtenäinen.
    3. Tekninen toteutus: 7– alkupiilojen määrä laskee arvosanaa samoin kuten myös muut aiemmin mainitsemani tekniset puutteet.
    4. Sanaston laatu: 7, sillä sanasto on monipuolinen, mutta siinä on myös heikkouksia. Tasoa nostaa eräät harvoin tai ei ollenkaan muissa ristikoissa käytetyt ratkaisusanat.

    Jelpataan toisiamme (auttamisperiaatteet). SK, IS, Pelikaanit, Iisakki, muut julkaisut ja omat ristikot.

    Tsättäile ristikostasi kanssani Magmassa (Tsätin ohjeet KATSO VIDEO)

    - - -  Jos en ole paikalla, kokeile AI-työkaluja, joita löydät kommentointilomakkeen jälkeen valikosta Linkkisetti . - - -
    🌼🌼🌼🌼🌼

    #37186 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Jatkoa edelliseen ristikkoon. Yllätyksiä tässä on kolme. Laadinta oli taaskin vähän väkisin vääntämistä.

    Huom. Tämän version tekstejä ja pohjaruudukko on uudistettu.

    Klikkaa kuvaa niin näet sen uudessa välilehdessä.

    Ristikon onnistumiset:

    1. Sain pääkuvasta johdettua toimivat sanat (tarvitsin tosin valmiiksi laitettuja lisäsanoja).
    2. Sain mukaan muutamia pitkiäkin sanoja.
    3. Ns. fakkisanoja ei ole kohtuuttomasti.
    4. Piilokirjainten kokonaismäärä on vähäinen.

    Ristikon heikkoudet/epäonnistumiset:

    1. Ristikossa on alku- ja loppupiiloja.
    2. Pääkuvasta johdetut ratkaisulauseet kaipasivat valmiiksi annettuja lisäsanoja, jotta niistä olisi saanut riittävän luontevia.
    3. Vihjeen ROSOISET ratkaisusanaa on käytetty monella nettisivuilla, mutta se saattaa olla kieliopillisesti väärin.
    4. Ristikossa on jonkin verran outoja sanoja, myös outoja lyhenteitä.
    5. Ristikossa on yksi keinotekoinen yhdyssana.
    6. Ristikon sisällä on useita melko isoja ”onkaloita”.
    7. Kahdessa kohtaan ristikkoa aukeama liittyy hieman heikosti muihin alueisiin (monin paikoin liittymiä on runsaastikin eivätkä heikoimmitenkaan muihin alueisiin liittyvien alueiden liitännät ole vain piilokirjainten varassa).

    Ristikon tekniset tiedot (kaikki tiedot eivät ole muihin ristikoihin täysin vertailukelpoiset):

    1. Ruutuja yhteensä 353 kpl (liittyminen eri sanoihin 685 kpl).
    2. Ruutujen kirjaimista piilokirjaimia 21 kpl; alkupiiloja 5 kpl; loppupiiloja 4 kpl. Piilokirjainten yhteismäärä suhteessa ruutumäärään on 5,9 % eli  vähäinen.
    3. Ratkaisusanoja 114 kpl, ratkaisusanojen keskipituus on eli 6,22/6,0 eli valio.

    Arvosanat itselleni:

    1. Perusidea: 8. 
    2. Kuvitus: 9 kuvitus on selkeä, mutta vähän kliininen.
    3. Tekninen toteutus: 7– alku- ja loppupiilojen määrä laskee arvosanaa samoin kuten myös muut aiemmin mainitsemani tekniset puutteet.
    4. Sanaston laatu: 5½, sillä sanasto on monipuolinen, mutta siinä on myös paljon heikkouksia. Tasoa nostaa eräät harvoin tai ei ollenkaan muissa ristikoissa käytetyt ratkaisusanat.

    Jelpataan toisiamme (auttamisperiaatteet). SK, IS, Pelikaanit, Iisakki, muut julkaisut ja omat ristikot.

    Tsättäile ristikostasi kanssani Magmassa (Tsätin ohjeet KATSO VIDEO)

    - - -  Jos en ole paikalla, kokeile AI-työkaluja, joita löydät kommentointilomakkeen jälkeen valikosta Linkkisetti . - - -
    🌼🌼🌼🌼🌼

    #37313 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Tämä liittyy lomailuun Välimeren rannalla.

    Huom. Tämän version tekstejä ja pohjaruudukko on uudistettu.

    Klikkaa kuvaa niin näet sen uudessa välilehdessä.

    Ristikon onnistumiset:

    1. Sain pääkuvasta johdettua toimivat sanat.
    2. Sain mukaan muutamia pitkiäkin sanoja.
    3. Ns. fakkisanoja ei ole kohtuuttomasti.
    4. Piilokirjainten kokonaismäärä on vähäinen.

    Ristikon heikkoudet/epäonnistumiset:

    1. Ristikossa on alkupiiloja.
    2. Ristikossa on jonkin verran outoja sanoja, myös outoja lyhenteitä.
    3. Ristikossa on yksi keinotekoinen yhdyssana.
    4. Kahdessa kohtaan ristikkoa aukeama liittyy hieman heikosti muihin alueisiin (monin paikoin liittymiä on runsaastikin eivätkä heikoimmitenkaan muihin alueisiin liittyvien alueiden liitännät ole vain yhden piilokirjaimen varassa).
    5. Ristikon kirjaimissa on käytetty vain 21 eri aakkosta.

    Ristikon tekniset tiedot:

    1. Ruutuja yhteensä 370 kpl (liittyminen eri sanoihin 709 kpl).
    2. Ruutujen kirjaimista piilokirjaimia 31 kpl; alkupiiloja 3 kpl; loppupiiloja 0 kpl. Piilokirjainten yhteismäärä suhteessa ruutumäärään on 8,4 % eli melko vähäinen.
    3. Ratkaisusanoja 120 kpl, ratkaisusanojen keskipituus on 5,91 eli erinomainen.
    4. Ristikon kirjaimissa on käytetty 21 eri aakkosta.

    Arvosanat itselleni:

    1. Perusidea: 8. 
    2. Kuvitus: 9 kuvitus on selkeä, mutta vähän kliininen.
    3. Tekninen toteutus: 7– alkupiilojen määrä laskee arvosanaa samoin kuten myös muut aiemmin mainitsemani tekniset puutteet.
    4. Sanaston laatu: 6, sillä sanasto on monipuolinen, mutta siinä on myös paljon heikkouksia. 

    Jelpataan toisiamme (auttamisperiaatteet). SK, IS, Pelikaanit, Iisakki, muut julkaisut ja omat ristikot.

    Tsättäile ristikostasi kanssani Magmassa (Tsätin ohjeet KATSO VIDEO)

    - - -  Jos en ole paikalla, kokeile AI-työkaluja, joita löydät kommentointilomakkeen jälkeen valikosta Linkkisetti . - - -
    🌼🌼🌼🌼🌼

    #37513 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Tämä liittyy erääseen nettijuttuun. Koska en löytänyt kuvaa, jossa olisi maininta, että kuva on vapaasti käytettävissä, otin kuvasta esille vain ydinkohdan. Siitäkin poistin reuna-alueen yksityiskohdat (linkki alluperäiseen katukuvaan, joka oli joskus Iltalehdessä).

    Huom. Tämän version tekstejä ja pohjaruudukko on uudistettu.

    Klikkaa kuvaa niin näet sen uudessa välilehdessä. 

    Ristikon onnistumiset:

    1. Sain pääkuvasta johdettua toimivat sanat.
    2. Sain mukaan muutamia pitkiäkin sanoja.
    3. Ns. fakkisanoja ei ole kohtuuttomasti.
    4. Piilokirjainten kokonaismäärä on vähäinen.

    Ristikon heikkoudet/epäonnistumiset:

    1. Ristikossa on alkupiiloja ja kaksi loppupiiloa.
    2. Ristikossa on jonkin verran outoja sanoja, myös outoa lyhenne.
    3. Ristikossa on jokunen hieman keinotekoinen yhdyssana.

    Ristikon tekniset tiedot:

    1. Ruutuja yhteensä 402 kpl (liittyminen eri sanoihin 770 kpl).
    2. Ruutujen kirjaimista piilokirjaimia 34 kpl; alkupiiloja 8 kpl; loppupiiloja 2 kpl. Piilokirjainten yhteismäärä suhteessa ruutumäärään on 8,5 % eli melko vähäinen.
    3. Ratkaisusanoja 134 kpl, ratkaisusanojen keskipituus on 5,75 eli hyvä.
    4. Ristikon kirjaimissa on käytetty 23 eri aakkosta.

    Arvosanat itselleni:

    1. Perusidea: 9. 
    2. Kuvitus: 8 kuvitus on selkeä, mutta pienet vihjekuvat ovat vähän kliinisiä ja clip-art-kuvituksen kaltaisia eli hieman epäyhtenäisiä tyyliltään.
    3. Tekninen toteutus: 7– alku- ja loppupiilojen määrä laskee arvosanaa.
    4. Sanaston laatu: 6, sillä sanasto on monipuolinen, mutta siinä on myös paljon heikkouksia. Oudoimpiin ratkaisusanoihin on helpotuksia kaksoisvihjeiden muodossa. Vastaavasti helppoihin ratkaisusanoihin on harhautuksia.

    Jelpataan toisiamme (auttamisperiaatteet). SK, IS, Pelikaanit, Iisakki, muut julkaisut ja omat ristikot.

    Tsättäile ristikostasi kanssani Magmassa (Tsätin ohjeet KATSO VIDEO)

    - - -  Jos en ole paikalla, kokeile AI-työkaluja, joita löydät kommentointilomakkeen jälkeen valikosta Linkkisetti . - - -
    🌼🌼🌼🌼🌼

    #37578 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Tämän ristikon idea nousee tietyn tyyppisistä Aulis Lehdon Helsingin Sanomien ristikoista.  Halusin kokeilla, miten itse onnistun luomaan perusidealtaan ja tekniseltä rakenteeltaan saman tapaisen ristikon.

    Pyrin kuitenkin välttämään tiettyjä Lehdon ristikoille tyypillisiä vihjeitä eli tuotenimiä (tms.), pieniä karttapaikkoja ja outoja lyhenteitä. Pienen karttapaikan rinnalla on henkilövihje. Tuotenimen sijaan laitoin yhdessä kohtaa erisnimivihjeen. Ristikossa on paljon helppoja vihjeitä, mutta myös sieltä täältä vaikutteita saaneita ja omasta päästä olevia kovisvihjeitä.

    Pääkuvan olen itse piirtänyt enkä hakenut netistä!

    Huom. Tämän version tekstejä ja pohjaruudukko on uudistettu.

    Klikkaa kuvaa niin näet sen uudessa välilehdessä. 

    Ristikon onnistumiset:

    1. Sain luotua pääkuvan.
    2. Sain pääkuvasta johdettua melko toimivat sanat. 
    3. Sain mukaan muutamia pitkiäkin sanoja.
    4. Ns. fakkisanoja ei ole kohtuuttomasti.
    5. Piilokirjainten kokonaismäärä on vähäinen.
    6. Alueet liittyvä varsin hyvin toisiinsa.
    7. Kirjaimia on käytetty melko monipuolisesti: 24/29 eri perusaakkosta.

    Ristikon heikkoudet/epäonnistumiset:

    1. Yksin pääkuvasta johdettu sana voi tuntua hieman epäluontevalta, vaikka onkin sisällöllisesti täysin totta.
    2. Ristikossa on alkupiiloja ja loppupiiloja.
    3. Ristikossa on jonkin verran outoja sanoja.
    4. Ristikossa on jokunen hieman keinotekoinen yhdyssana. Niissä on myös minusta hieman huumoria ja ne siksi puolustavat paikkansa.
    5. Pääkuvan alla kaakossa on aika iso ”luola”.

    Ristikon tekniset tiedot:

    1. Ruutuja yhteensä 376 kpl (liittyminen eri sanoihin 719 kpl).
    2. Ruutujen kirjaimista piilokirjaimia 33 kpl; alkupiiloja 4 kpl; loppupiiloja 2 kpl. Piilokirjainten yhteismäärä suhteessa ruutumäärään on 8,8 % eli melko vähäinen.
    3. Ratkaisusanoja 117 kpl, ratkaisusanojen keskipituus on 6,15 eli valio.
    4. Ristikon kirjaimissa on vain käytetty vain 24 eri aakkosta.

    Arvosanat itselleni:

    1. Perusidea: 10. 
    2. Kuvitus: 9 kuvitus on selkeä eikä liian kliininen. AI-kuvat eivät ole liian siloiteltuja (toisen karikatyyrin muokkasin karkeammiksi ja toiseen vaihdoin kasvot). Poistin AI-kuvista tarpeettomia kohtia.
    3. Tekninen toteutus: 7 alku- ja loppupiilojen määrä laskee arvosanaa kuten myös yksi ”luola”. Arvosanaa nostaa puolestaan ratkaisusanojen keskipituus, suhteellisen pieni piilokirjainten määrä sekä alueiden hyvä liittyminen toisiinsa.
    4. Sanaston laatu: 7, sillä sanasto on monipuolinen, mutta siinä on myös  heikkouksia. Oudoimpiin ratkaisusanoihin on helpotuksia kaksoisvihjeiden muodossa. Vastaavasti joihinkin helppoihin ratkaisusanoihin on harhautuksia.

    Jelpataan toisiamme (auttamisperiaatteet). SK, IS, Pelikaanit, Iisakki, muut julkaisut ja omat ristikot.

    Tsättäile ristikostasi kanssani Magmassa (Tsätin ohjeet KATSO VIDEO)

    - - -  Jos en ole paikalla, kokeile AI-työkaluja, joita löydät kommentointilomakkeen jälkeen valikosta Linkkisetti . - - -
    🌼🌼🌼🌼🌼

    #37581 Kommentoi
    Satu
    Osallistuja

    Katselin vähän, oli hyviä pitkiä sanoja! Voisi olla aika vaikea ristikko!

    #37618 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Tämäkin ristikon idea nousee tietyn tyyppisistä Aulis Lehdon Helsingin Sanomien ristikoista.  

    Pyrin tässäkin välttämään tiettyjä Lehdon ristikoille tyypillisiä vihjeitä eli tuotenimiä (tms.), pieniä karttapaikkoja ja outoja lyhenteitä. Oudon lyhenteen ja tosi oudon sukunimen jouduin pääkuvasta tuleviin risteäviin laittamaan. Tässäkin ristikossa on paljon helppoja vihjeitä, mutta myös sieltä täältä vaikutteita saaneita ja omasta päästä olevia kovisvihjeitä.

    Myös tämän ristikon pääkuvan olen itse piirtänyt enkä hakenut netistä!

    Huom. Tämän version tekstejä ja pohjaruudukko on uudistettu.

    Klikkaa kuvaa niin näet sen uudessa välilehdessä. 

    Ristikon onnistumiset:

    1. Sain luotua pääkuvan.
    2. Sain pääkuvasta johdettua melko toimivat sanat. 
    3. Sain mukaan melko paljon pitkiä sanoja.
    4. Ns. fakkisanoja ei ole kohtuuttomasti.
    5. Alueet liittyvä varsin toisiinsa.
    6. Kirjaimia on käytetty melko monipuolisesti: 24/29 eri perusaakkosta.

    Ristikon heikkoudet/epäonnistumiset:

    1. Ristikossa on alkupiiloja ja loppupiiloja.
    2. Ristikon vasemmasta reunasta, erityisen sen yläreunasta tuli varsin rikkonainen. Samoin pääkuvan vasemman puolen reuna on rikkonainen.
    3. Ristikossa on jonkin verran outoja sanoja.
    4. Ristikossa on jokunen hieman keinotekoinen yhdyssana. Niissä on myös minusta hieman huumoria ja ne siksi puolustavat paikkansa.
    5. Pääkuvasta johdettujen sanojen vasemman puolen alaosassa on aika iso ”luola”.

    Ristikon tekniset tiedot:

    1. Ruutuja yhteensä 381 kpl (liittyminen eri sanoihin 724 kpl).
    2. Ruutujen kirjaimista piilokirjaimia 38 kpl; alkupiiloja 13 kpl; loppupiiloja 4 kpl. Piilokirjainten yhteismäärä suhteessa ruutumäärään on 10 % eli alku- ja loppupiiloista huolimatta tavanomainen.
    3. Ratkaisusanoja 116 kpl, ratkaisusanojen keskipituus on 6,24 eli valio.
    4. Ristikon kirjaimissa on vain käytetty vain 24 eri aakkosta.

    Arvosanat itselleni:

    1. Perusidea: 10. 
    2. Kuvitus: 9 kuvitus on selkeä, mutta itse luodun pääkuvan ohella jouduin käyttämäänn kahta tekoälyohjelmaa, mistä seuraa vääjäämättä tyylillistä epäyhtenäisyyttä. Muokkasin kuvia niin, että sointuisivat paremmin kokonaan itse luomani pääkuvan kanssa.
    3. Tekninen toteutus: 7 alku- ja loppupiilojen määrä laskee arvosanaa kuten myös yksi ”luola”. En osaa välttää alku- ja loppupiiloja. Kiinnitän enemmän huomiota siihen, että alueet liittyisivät kunnolla toisiinsa. Tässä ristikossa tämä asia toimii varsin hyvin. Arvosanaa nostaa myös ratkaisusanojen keskipituus .
    4. Sanaston laatu: 7, sillä sanasto on monipuolinen, mutta siinä on myös  heikkouksia. Helpottavia kaksoisvihjeitä en tässä ristikossa käyttänyt.

    Jelpataan toisiamme (auttamisperiaatteet). SK, IS, Pelikaanit, Iisakki, muut julkaisut ja omat ristikot.

    Tsättäile ristikostasi kanssani Magmassa (Tsätin ohjeet KATSO VIDEO)

    - - -  Jos en ole paikalla, kokeile AI-työkaluja, joita löydät kommentointilomakkeen jälkeen valikosta Linkkisetti . - - -
    🌼🌼🌼🌼🌼

    #37697 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Tämäkin ristikon idea nousee vuoden 2025 toukokuun otsakekuvasta.

    Huom. Tämän version tekstejä ja pohjaruudukko on uudistettu.

    Klikkaa kuvaa niin näet sen uudessa välilehdessä. 

    Ristikon onnistumiset:

    1. Sain pääkuvasta johdettua toimivat sanat. 
    2. Sain mukaan melko paljon pitkiä sanoja.
    3. Ns. fakkisanoja ei ole kohtuuttomasti.
    4. Alueet liittyvä varsin hyvin toisiinsa lukuun ottamatta vasenta yläosaa.
    5. Kirjaimia on käytetty melko monipuolisesti: 24/29 eri perusaakkosta + yhteen sanaan voi laittaa eritysaakkosen.
    6. Tavoitteenani oli pääkuvista johdetuissa sanoissa visuaalinen symmetrisyys. Se melkein onnistui. Ristikon keskellä olevien sanaparien yhteispituus on yhden kirjaimen verran eri.

    Ristikon heikkoudet/epäonnistumiset:

    1. Ristikossa on paljon alku- ja loppupiiloja. Piilokirjaimia on yleisestikin melko paljon.
    2. Ristikon vasen yläreuna liittyy muihin osiin heikommin kuin on tavoitteenani, mutta pääkuvista johdetut sanat jättävät varsin kapean tilan.
    3. Vasempaan yläosaan tuli ns. puoliorporuutu (vihjeruudusta ei lähde rataisusanaa suoraan vaaka- tai pystysuoraan, mutta vihje on ratkaisusanan alkuruudun kohdalla ja ratkaisusanaan ohjataan kulmanuolella). Puoliorporuudut ovat sallittuja, mutta niitä olisi hyvä välttää (niitä esiintyy Aulis Lehdon ristikoissa silloin tällöin, joskus on ollut useitakin samassa ristikossa). Tilan kapeuden vuoksi en pystynyt yhtä puoliorporuutua välttämään.
    4. Ristikossa on jonkin verran outoja sanoja, yksi lyhennekin, mutta sen voi arvata vihjeestä helposti.
    5. Ristikon yläosa on rikkonainen kuten myös pääkuvan alapuoli.
    6. Joissakin kohtaa erittäin pahana ongelmana vihjeiden tilanpuute. Yhteen ruutuun ei kertakaikkiaan meinaa saada mahtumaan kahta vihjettä. Myös ruudut, joissa on linkkinuoli, ovat ongelmallisia. Helpottavia kaksoisvihjeitä en tilanpuutteiden takia pystynyt juuri laittamaan. 
    7. Ristikon pääkuvasta johdettujen sanojen symmetrinen asettelu ei 100% onnistunut.

    Ristikon tekniset tiedot:

    1. Ruutuja yhteensä 376 kpl (liittyminen eri sanoihin 706 kpl).
    2. Ruutujen kirjaimista piilokirjaimia 46 kpl; alkupiiloja 14 kpl; loppupiiloja 2 kpl. Piilokirjainten yhteismäärä suhteessa ruutumäärään on 12,4 % eli tällä kertaa melko paljon ja enemmän kuin ristikoissani yleensä.
    3. Ratkaisusanoja 115 kpl, ratkaisusanojen keskipituus on 6,14 eli valio.
    4. Ristikon kirjaimissa on käytetty 24/29 eri aakkosta.

    Arvosanat itselleni:

    1. Perusidea: 8. 
    2. Kuvitus: 9 kuvitus on selkeä, mutta jouduin käyttämään kahta tekoälyohjelmaa, mistä seuraa vääjäämättä pientä tyylillistä epäyhtenäisyyttä. Varsin hyvin ne kuitenkin samantapaisesti samantyyppisillä kehotteilla. Muokkasin kuvia hieman. Yhdistelin joitakin irrallisia kuvia toisiin kuviin.
    3. Tekninen toteutus: 6½; alku- ja loppupiilojen määrä laskee arvosanaa kuten myös muut mainitsemani puutteet. Arvosanaa nostaa ratkaisusanojen keskipituus.
    4. Sanaston laatu: 7-, sillä sanasto on monipuolinen, mutta siinä on myös  heikkouksia. 

     

    Jelpataan toisiamme (auttamisperiaatteet). SK, IS, Pelikaanit, Iisakki, muut julkaisut ja omat ristikot.

    Tsättäile ristikostasi kanssani Magmassa (Tsätin ohjeet KATSO VIDEO)

    - - -  Jos en ole paikalla, kokeile AI-työkaluja, joita löydät kommentointilomakkeen jälkeen valikosta Linkkisetti . - - -
    🌼🌼🌼🌼🌼

    #37759 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Pääkuvan idea on suurelta osin lainattu Fingerpori-sarjakuvastripistä no 5622 (13.9.2025). Pertti Jarlaan on mahdoton saada yhteys, joten en voinut kysyä, voisinko käyttää ristikossa vähän muunneltua stripin 5622 ensimmäistä kuvaa. Pääkuva lainaa muunnellusti stripin ensimmäistä ja toista kuvaa. Itse ristikossa lainaan kolmannen kuvan ideaa. Ajatusviivan jälkeinen osuus on omasta päästä, mutta nousee sripissä käytetyistä sanoista.

    Huom. Tämän version tekstejä ja pohjaruudukko on uudistettu.

    Klikkaa kuvaa niin näet sen uudessa välilehdessä. 

    Ristikon onnistumiset:

    1. Sain pääkuvasta johdettua toimivat sanat. 
    2. Kuvitus onnistui varsin hyvin.
    3. Sain mukaan melko paljon pitkiä sanoja.
    4. Ns. fakkisanoja ei ole kohtuuttomasti.
    5. Alueet liittyvä varsin hyvin toisiinsa.
    6. Ristikossa ei ole kohtuuttoman paljon piilokirjaimia (enemmän kuitenkin kuin tavoittelin).
    7. Ristikon sisällä ei ole onkaloita (paikoin vihjeille ei ole hyvin tilaa).
    8. Yläreuna ja vasen reuna on lähes vailla pullistumia.

    Ristikon heikkoudet/epäonnistumiset:

    1. Ristikon ulkokehän ”puhtaus” ei aivan onnistunut, sillä tuli muuta ”pullistuma”.
    2. Ristikossa on paljon alku- ja loppupiiloja. Ulkokehän pullistumia lukuun ottamatta ne ovat varsin huomaamattomia. Erityisen huomaamattomia ovat  vaaleansinisellä ulkokehällä olevat alku- ja loppupiilot, jossa niihin ei kiinnitä  huomiota yhtenäisen sinisen värin takia. Ristikon sisällä olevat alku- ja loppupiilot ovat myös varsin huomaamattomia eivätkä ne pilaa ulkoasua.
    3. Ristikossa on jonkin verran outoja sanoja, yksi huono lyhennekin.
    4. Joissakin kohtaa erittäin pahana ongelmana vihjeiden tilanpuute. Yhteen ruutuun ei kertakaikkiaan meinaa saada mahtumaan kahta vihjettä. Myös ruudut, joissa on linkkinuoli, ovat ongelmallisia. Helpottavia kaksoisvihjeitä en tilanpuutteiden takia pystynyt juuri laittamaan. 

    Ristikon tekniset tiedot:

    1. Ruutuja yhteensä 401 kpl (liittyminen eri sanoihin 763 kpl).
    2. Ruutujen kirjaimista piilokirjaimia 39 kpl; alkupiiloja 7 kpl; loppupiiloja 2 kpl. Piilokirjainten yhteismäärä suhteessa ruutumäärään on 9,7 % eli tavanomainen.
    3. Ratkaisusanoja 130 kpl, ratkaisusanojen keskipituus on 5,88 eli erinomainen.
    4. Ristikon kirjaimissa on käytetty 20/29 eri aakkosta.

    Arvosanat itselleni:

    1. Perusidea: 10. 
    2. Kuvitus: 9 kuvitus on selkeä, mutta jouduin käyttämään kahta tekoälyohjelmaa, mistä seuraa vääjäämättä pientä tyylillistä epäyhtenäisyyttä. Varsin hyvin ne kuitenkin samantapaisesti samantyyppisillä kehotteilla. 
    3. Tekninen toteutus: 7; alku- ja loppupiilojen määrä laskee arvosanaa. Arvosanaa nostaa ratkaisusanojen keskipituus.
    4. Sanaston laatu: 7-, sillä sanasto on monipuolinen, mutta siinä on myös  heikkouksia. Kirjainten q, w, z ja x puuttuminen osoittaa, että pääosa sanoista on tavanomaisia.

     

    Jelpataan toisiamme (auttamisperiaatteet). SK, IS, Pelikaanit, Iisakki, muut julkaisut ja omat ristikot.

    Tsättäile ristikostasi kanssani Magmassa (Tsätin ohjeet KATSO VIDEO)

    - - -  Jos en ole paikalla, kokeile AI-työkaluja, joita löydät kommentointilomakkeen jälkeen valikosta Linkkisetti . - - -
    🌼🌼🌼🌼🌼

    #37820 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Pääkuvan idea on suurelta osin lainattu Fingerpori-sarjakuvastripistä no 5633. Itse ristikossa lainaan toisen kuvan ideaa. Ajatusviivan jälkeinen osuus on omasta päästä.

    Huom. Tämän version tekstejä ja pohjaruudukko on uudistettu.

    Klikkaa kuvaa niin näet sen uudessa välilehdessä. 

    Ristikon onnistumiset:

    1. Sain pääkuvasta johdettua toimivat sanat. 
    2. Kuvitus onnistui varsin hyvin.
    3. Sain mukaan melko paljon pitkiä sanoja.
    4. Ns. fakkisanoja ei ole kohtuuttomasti.
    5. Alueet liittyvä varsin hyvin toisiinsa.

    Ristikon heikkoudet/epäonnistumiset:

    1. Ristikon ulkokehän ulkopuolelle tuli useita pullistumia. Rakenne ei pysynyt toivotulla tavalla kasassa.
    2. Ristikossa on paljon alku- ja loppupiiloja. Tässä ristikossa niihin kiinnittää huomiota.
    3. Piilokirjainten kokonaismäärä on melko suuri.
    4. Ristikossa on jonkin verran outoja sanoja.
    5. Pääkuvan alle tuli syvennys.
    6. Ristikon sisälle tuli ”onkalo”.

    Ristikon tekniset tiedot:

    1. Ruutuja yhteensä 373 kpl (liittyminen eri sanoihin 705 kpl).
    2. Ruutujen kirjaimista piilokirjaimia 45 kpl; alkupiiloja 6 kpl; loppupiiloja 5 kpl. Piilokirjainten yhteismäärä suhteessa ruutumäärään on 12,0 % eli melko paljon ja tavanomaista enemmän ristikoissani.
    3. Ratkaisusanoja 120 kpl, ratkaisusanojen keskipituus on 5,88 eli erinomainen.
    4. Ristikon kirjaimissa on käytetty 21/29 eri aakkosta.

    Arvosanat itselleni:

    1. Perusidea: 10. 
    2. Kuvitus: 9 kuvitus on selkeä ja melko yhtenäinen. Yksi piirrokuva on itse piirtämäni. Muokkasin Google Maps -karttakuvia. Muut kuvat on teetetty Geminin Nano Banana 2 -tekoälyllä. Joitakin sen luomia kuvia jouduin hieman muokkaamaan. Vaikka tässä on On tekoälykuvitus, se on ohjeistettu niin, ettei ole aivan kaikista geneerisintä tyyliä. 
    3. Tekninen toteutus: 6½; alku- ja loppupiilojen määrä laskee arvosanaa. Arvosanaa nostaa ratkaisusanojen keskipituus.
    4. Sanaston laatu: 7-, sillä sanasto on monipuolinen, mutta siinä on myös  heikkouksia. Kirjainten c, f, q, z ja x puuttuminen osoittaa, että pääosa sanoista on tavanomaisia.

    Jelpataan toisiamme (auttamisperiaatteet). SK, IS, Pelikaanit, Iisakki, muut julkaisut ja omat ristikot.

    Tsättäile ristikostasi kanssani Magmassa (Tsätin ohjeet KATSO VIDEO)

    - - -  Jos en ole paikalla, kokeile AI-työkaluja, joita löydät kommentointilomakkeen jälkeen valikosta Linkkisetti . - - -
    🌼🌼🌼🌼🌼

    #37970 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Pääkuvan idea on Seura-lehden eräästä ruokavitsistä. Etsin netistä, olisiko joku oikeasti toteuttanut vitsin mainitseman ruoan – ja sellainen löytyy ja se on mainittu tässä ristikossa.

    Ristikossa on helppoja vihjeitä ja outoihin sanoihin mahdollisimman suorat vihjeet. Tavanomaisiin sanoihin puolestaan olen yrittänyt saada koiruuksia, mutta ilman kirjainten poistoja/lisäyksiä niistä vihjeissä kertomatta. Vihjeissä ei myöskään ole tavun tai kirjainten paikan vaihtoja. Mukana on joitakin piilosanamaisia vihjeitä.

    Klikkaa kuvaa niin näet sen uudessa välilehdessä. 

    Ristikon onnistumiset:

    1. Sain pääkuvasta johdettua toimivat sanat. 
    2. Kuvitus onnistui varsin hyvin.
    3. Sain mukaan melko paljon pitkiä sanoja.
    4. Ns. fakkisanoja ei ole kohtuuttomasti.
    5. Alueet liittyvä varsin hyvin toisiinsa.

    Ristikon heikkoudet/epäonnistumiset:

    1. Ristikko ei reunoiltaan pysy ihan kasassa.
    2. Ristikossa on paljon alku- ja loppupiiloja. Tässä ristikossa niihin kiinnittää huomiota.
    3. Ristikossa on jonkin verran outoja sanoja.
    4. Ristikon sisälle tuli ”onkalo” (sen kyllä visuaalisesti katkaisin).

    Ristikon tekniset tiedot:

    1. Ruutuja yhteensä 378 kpl (liittyminen eri sanoihin 718 kpl).
    2. Ruutujen kirjaimista piilokirjaimia 38 kpl; alkupiiloja 11 kpl; loppupiiloja 2 kpl. Piilokirjainten yhteismäärä suhteessa ruutumäärään on 10,1 % eli melko tavanomaisesti.
    3. Ratkaisusanoja 122 kpl, ratkaisusanojen keskipituus on 5,89 eli erinomainen.
    4. Ristikon kirjaimissa on käytetty 24/29 eri aakkosta.

    Arvosanat itselleni:

    1. Perusidea: 9. 
    2. Kuvitus: 9½ kuvitus on selkeä ja melko yhtenäinen. Pääkuvan referenssikuvina on omia kuvia ja mieshenkilön luonti perustuu luomaani kuvaan.  Oikean yläreunan nainen on oma piirros. Vasemman alareunan nainen on piirrokseni muutos. Kasvot ovat pääosin piirtämiäni. Muut kuvat on teetetty kokonaan Geminin Nano Banana 2 -tekoälyllä, mutta yläreunan mies- ja nainen-parien kuvissa on vaikutteita piirroksistani. Joitakin sen luomia kuvia hieman muokkasin.
    3. Tekninen toteutus: 6½; alku- ja loppupiilojen määrä laskee arvosanaa. Arvosanaa nostaa ratkaisusanojen keskipituus.
    4. Sanaston laatu: 7-, sillä sanasto on monipuolinen, mutta siinä on myös  heikkouksia.

    Ristikoideni visuaalisessa ilmeessä on ainakin seuraavat plussat moneen muuhun ristikkoon verrattuna:

    1. Ruudukko on laadultaan paras mahdollinen (webp-pakkaus hieman laskee laatua eivätkä netissä olevat ristikot ole aivan yhtä laadukkaita kuin alkuperäiset ristikot).
    2. Vihjeet erottuvat toisistaan vaihtelevien värien kautta, kun vierekkäisissä vihjeissä on samaa fonttia käytettäessä eri väri.
    3. Kun vihjeissä on sekä isoja että pieniä kirjaimia, vihjeet ovat pääsääntöisesti ilmavamman oloisia kuin silloin, kun kaikki vihjeet olisivat isoilla kirjaimilla (joskus yhteen ruutuun on täytynyt laittaa viisi riviä, jolloin ruutuun on ahdettu paljon kirjaimia).
    4. Kaikkien vihjeiden asettelu noudattaa aina annettuja sijoitteluohjeita.

    Jelpataan toisiamme (auttamisperiaatteet). SK, IS, Pelikaanit, Iisakki, muut julkaisut ja omat ristikot.

    Tsättäile ristikostasi kanssani Magmassa (Tsätin ohjeet KATSO VIDEO)

    - - -  Jos en ole paikalla, kokeile AI-työkaluja, joita löydät kommentointilomakkeen jälkeen valikosta Linkkisetti . - - -
    🌼🌼🌼🌼🌼

    #37992 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Sain ristikosta TILANNEPÄIVITYS palautetta, että ristikon fontti on tukkoinen ja suttuinen. Vaihdoin kolmeentoista viimeisimpään netistä löytämäni uuden fontin. Se on tähän astisista toimivin.

    Omissa ristikoissani on monia vaatimuksia fonteille, joita käytetään vihjeruuduissa:

    1. Fontin pitää olla ohuimmillaan riittävän ohut (paksuutta voi kasvattaa jälkikäteen), jotta se ei pienessä koossa mene tukkoon.
    2. Fontin pitää olla riittävän kapea, että riville mahtuu riittävästi kirjaimia.
    3. Fontin rivivälin pitää olla riittävästi säädettävissä, että yhteen ruutuun saa riittävän monta riviä (jopa viisi riviä).
    4. Fontin pitää olla selkeä.
    5. Fontin pitää tukea skandeja eli ainakin kirjaimia å, ä ja ö. Saksalainen ü, š ja ž olisi hyvä myös olla tuettujen kirjainten joukossa, sillä niitä tarvitaan ristikoissa joskus.
    6. Fontin pitää olla kivan näköinen.
    7. Fontin pienaakkosten alaspäin ja ylöspäin suuntautuvat osat (teknisesti ylä- ja alapalkeet) ovat matalat, jotta useille riveille kirjoitettu teksti ei mene päällekkäin. X-korkeus” (pienten kirjainten rungon korkeus) on suuri suhteessa ylä- ja alapalkeisiin. 

    Monet täyttävät osan noista kriteereistä, mutta löysin netistä DaFontsivustolta fontin Welcome Darling, joka täyttää kaikki edellä luetellut kriteerit. Se soveltuu niin pieniin kuin isoihin tiloihin. Keskisuurissa ja isoissa tiloissa fontille voi lisätä paksuutta, jolloin se näyttää hieman erilaiselta.

    HUOM. Kohdan 7. vaatimus on olennainen vain, jos käyttää sekä pieniä että isoja kirjaimia. Jos kirjoittaa vain isoilla kirjaimilla olennaista yleensä on vain se, etteivät Ä- ja Ö-kirjainten pisteet ole liian korkealla suhteessa itse kirjaimiin. Tosin Iisakin Ristikoissa on usein pilattu isojen kirjainten tuoma etu, sillä kirjaimille on lisätty alapalkeita. Kirjaimet vievät tällöin yhtä paljon tilaa kuin isot ja pienet kirjaimet maksimissaan eli ne ovat riviväliä ajatellen kaikkein huonoimmat mahdolliset kirjaimet.

    ibisPaintX:ssä on fontin kohdalla +. Kun sitä painaa, pääsee sivustoille, joista voi ladata fontteja. Kun klikkaa fontin latauspainiketta ibisiPaintX lataa fontin ohjelman käyttöön. Tämän kommentin kirjoittamisaikaan verrattuna vasta muutamaa päivää sitten tajusin, että voin netistä ladata fontteja ja asentaa ne iBisPaintX:ään.

    Moni muu piirrosohjelma saattaa toimia samaan tapaan. Löytämäni fontti on täysin ilmainen. Fontteja on myös maksullisia.

    Jos joku löytää jonkun toisen fontin, joka täyttää kaikki esittämäni kriteerit, hän voisi mainita fontin nimen ja mistä se löytyy.

    Hyvin samankaltainen tai ainakin saman henkinen, hieman leikkisä fontti on Sanarisin laatijoista Toni Pitkälällä.

    Toimin tekstivihjeissä toisella tavalla kuin useimmat ammattilaiset. Ristikoissani tekstivihjeet vaihtelevasti isolla kirjaimilla, pienillä kirjaimilla ja isolla alkukirjaimella. Vihjeitä on eri väreillä. Vihjeet on asemoitu vasemmalle. Kaikki nämä tekijät tekevät tekstivihjeistä selkeämmin toisistaan erottuvia sekä luovat tekstivihjeisiin elävyyttä. Erikoisuutena on Aulis Lehtoa mukaileva henkilönimien käsialafontti.

    Vasemmalle asemointi on luettavampaa kuin keskitetty teksti. Se on hitaampaa luoda, koska asemointi ei anna mitään anteeksi. Joka vihje pitää asemoida tarkasti sekä kirjainvälejä pitää säätää, että lopputulos on nätti.

    Jelpataan toisiamme (auttamisperiaatteet). SK, IS, Pelikaanit, Iisakki, muut julkaisut ja omat ristikot.

    Tsättäile ristikostasi kanssani Magmassa (Tsätin ohjeet KATSO VIDEO)

    - - -  Jos en ole paikalla, kokeile AI-työkaluja, joita löydät kommentointilomakkeen jälkeen valikosta Linkkisetti . - - -
    🌼🌼🌼🌼🌼

    #38010 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Olin aiemmin eräältä nettitutulta saanut Corel Draw:lla luotuja ristikkopohjia. Niissä on turhan paksut reunat ja reunoissa on ns. antialiasing-pehmennys. Sen ongelmana on se, että kun poistaa tarpeettomia viivoja, risteyskohtiin jää pieni pala poistettuja ruutuja. Kysyin Geminiltä apua. Se ehdotteli erinäisiä ohjelmia. Lopulta löytyi Grid Drawing -niminen ohjelma, joka on ruudulla nimellä Ruudukonvalmistaja piirtämiseen. Jotta sain halutun ruudukon, piti luoda tyhjä kuva. Kuvan tarkan koon kanssa oli vaikeuksia, koska ristikon ympärillä oli paljon tyhjää tilaa. Pehmennetyistä reunoista oli vaikea määritellä, minkä kokoisen ruudukon tuli pikselitarkasti olla, jotta se toimi luodussa ristikossa. Korjasin edellä mainitulla ohjelmalla joidenkin uudempien ristikoiden ristikkopohjat. Ohjelma sovittaa pyydetyn ruudukon annettuun tilaan.

    Corel Draw:n ja Ruudukonvalmistaja piirtämiseen ongelma on siinä, että ne luovat epätarkkoja ristikoita, jos tila, johon ristikko luodaan ei ole täsmälleen jaollinen halutun ruutumäärän kanssa. Ne yrittävät luoda illuusion tasakokoisista ruuduista, mutta tämän illuusion luominen aiheuttaa epätarkkoja ruutuja, joissa on ”haamupikseleitä” ns. antialiasing-menetelmällä. Todennäköisesti niin toimii Corel Draw ohella Abode Illustrator.

    Heli Kärkkäinen käyttää Adobe Illustratroria. Hänen luomien ristikoiden ruudukoissa on haamupikseleitä. Tämän kappaleen alapuolella on vertailu. Vasemmalla on omien ristikoideni pohjaruudukko ja oikealla Kärkkäisen ristikoiden pohjaruudukko samaan kokoon suurennettuina. Ruukkoni on tasaisen musta ja Kärkkäisen ruudukon viivojen tummuus vaihtelee. Syynä tummuuden vaihteluun on juuri se, etteivät ruudut ole alunalkaen pikselitarkkoja vaan ne on pakotettu tiettyyn tilaan. 

    Gemini opetti, miten ibisPaintX:llä saa ruudukkoja. Se tekee ne täsmällisesti ja siististi. Se vaatii täsmälliset ruutujen pikselimitat ja tekee niiden mukaan. Se ei sovita ruudukkoa tilaan. Jos tila ei ole tasajaollinen ruutujen kanssa, lopputuloksena on oikeasta reunasta ja alareunasta leikkautuneita ruutuja. ibisPaintX:n luoma tarkka ruudukko oli hieman pienempi kuin mitä Grid Drawing teki, joka teki ruudukon tilaan, jossa koko ei tuonut tasajakoa. 

    Grid Drawing lopetti ilmaistyöskentelyn, joten sitä en voi enää käyttääkään, mutta enpä sitä enää tarvitsekaan. 

    Korjasin Grid Drawing luomat pohjat ibisPaintX:n luomilla parempilaatuisilla pohjilla, jotka ovat aivan pikselitarkkoja ilman mitään pehmennyksiä, aivan kuin vektorigrafiikkaohjelmalla saisi. Tein korjaukset kaikille ristikoille paitsi en kahdelle ensimmäiselle laatimallani ristikoille. Halusin jättää ne demonstraatiomielessä juuri sellaisiksi kuin ne olivat.

    Asetin ruutujen reunojen paksuudeksi 3 pikseliä. Verrattuna aiempiin ristikoihin se vaikuttaa hieman ohuemmalta kuin korjaamattomien ristikoiden epätarkat ruudukot. Paksuusero ei kuitenkaan ole huomattava. Katsoin, että 2 px on minun makuuni hentoinen. Siitä olisi myös aiheutunut enemmän ongelmia elementtien uudelleen asemoinneissa.  Koska ruudukon koko hieman muuttui, kaikkia ristikon elementtejä joutui sijoittelemaan hieman uudestaan. Pikkunäpertelyä riitti, mutta ei kohtuuttomassa määrin.

    Kysyin Geminiltä kaavaa ruudukoiden luontiin. Gemini vastasi, että matemaattinen kaava on  melko suoraviivainen, kunhan muistetaan yksi tärkeä sääntö: viivoja on aina yksi enemmän kuin ruutuja, jos halutaan, että ristikolla on myös ulkoreunat.

    Tässä on kaava, jolla saat pikselitarkan koon (K):

    K=(n×s)+((n+1)×v)
    Missä:

    n = ruutujen määrä (vaaka tai pysty)

    s = yhden ruudun sisäpuolen koko pikseleinä

    v = viivan paksuus pikseleinä

    Esimerkki 1: 24×24 ruudukko, 3 px viivalla
    Jos haluat, että yksi ruutu on vaikkapa mukavan pyöreät 80 px leveä:

    Ruudut: (24×80)=1920 px

    Viivat: (25×3)=75 px

    Yhteensä: 1995 x 1995 px

    Esimerkki 2: 17×23 ruudukko, 3 px viivalla
    Käytetään samaa 80 px ruutukokoa:

    Leveys (17 ruutua): (17×80)+(18×3)=1360+54=1414 px

    Korkeus (23 ruutua): (23×80)+(24×3)=1840+72=1912 px

    Miten vältät ylisuuren pohjan Ibis Paint X:ssä?
    Jos haluat välttää leikkaamisen ja saada ruudukon istumaan kerralla täydellisesti reunoihin asti, toimi näin:

    Laske koko yllä olevalla kaavalla.

    Luo kangas juuri tuossa koossa (esim. 1995 x 1995).

    Käytä ”Taulukko (Määrä)” (Table Quantity) -suodatinta.

    Aseta Paksuus (Thickness) arvoon 3 px.

    Aseta Väli (Margin) arvoon 0 px.

    Tällä asetuksella Ibis Paint piirtää viivat niin, että ulommaiset viivat kulkevat aivan kankaan reunoja pitkin. Jos Margin on 0, ruudukko täyttää kankaan viimeistä pikseliä myöten.

    Vinkki ruudun koon valintaan
    Jotta laskeminen on helpompaa, valitse ruudun kooksi (s) aina jokin luku, joka päättyy nollaan tai viiteen (esim. 60, 75, 80). Se auttaa myös myöhemmin, kun asettelet tekstiä tai kuvia, sillä voit käyttää tasalukuja koordinaateissa.

    Kuukauden ristikkoni on visuaalisesti laadukkaampi kuin mikään paperinen tai digitaalisesti julkaistu ristikko siksi, että se ruudukko on 100% tarkka.

    Ruudukoiden laatu heikkenee yleensä kahdessa vaiheessa:

    1. Jos tehdään ruudukko, jonka ruudut eivät mene pikselitarkasti tasan ruuduille annetun alan kanssa, ruudukko on aina epätarkka – näin on myös silloin, kun vektoriohjelma muuntaa ruudukon pikselimuotoon (ruudukko on vektoriohjelmalla tarkka tällöin vain vektorimuodossa, mutta bittikarttakuvaksi muunnettuna tarkkuus menetetään).
    2. Ristikkoa skaalataan lehteen sopivaksi. 

    Jotta ruudukko olisi 100% tarkka, ristikko tulisi tehdä tarkalla ruudukolla ja sellaisella koolla, jota ei julkaistessa yhtään muuteta. Ratkaisevampaa laadun kannalta ymmärtääkseni on se, että ovatko ruudut alunalkaen pikselitarkkoja vai onko ruudut pakotettu tiettyyn tilaan.

    Jelpataan toisiamme (auttamisperiaatteet). SK, IS, Pelikaanit, Iisakki, muut julkaisut ja omat ristikot.

    Tsättäile ristikostasi kanssani Magmassa (Tsätin ohjeet KATSO VIDEO)

    - - -  Jos en ole paikalla, kokeile AI-työkaluja, joita löydät kommentointilomakkeen jälkeen valikosta Linkkisetti . - - -
    🌼🌼🌼🌼🌼

    #38034 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Annoin Geminille malliksi Arto Kuivasen käyttämän fontin. Alla on muutama Geminin antama ehdotus, jotka toimivat teknisesti ristikon ahtaissa vihjeruuduissa ja tukevat skandeja:

    1. Simplifica (Condensed Sans Serif)

    Tämä on yksi parhaista ilmaisista fonteista ristikkoon. Se on erittäin kapea ja sen viivan paksuus on täysin tasainen.

    Miksi toimii: Se on ”siisti” mutta siinä on persoonallinen, moderni ote. Se on suunniteltu nimenomaan luettavaksi pienessä koossa, vaikka kirjaimet ovat kapeita.

    Fiilis: Arkkitehtuurinen, kevyt ja huoliteltu.

    Kokeilin. Toimii, mutta on vähän steriili. Vaihtoehto hädän hetkellä.

    2. Signika (Negative / Regular)

    Signika kehitettiin alun perin opasteisiin, joten se on optimoitu äärimmäiseen selkeyteen.

    Miksi toimii: Siinä on hieman pyöristetyt päätteet, mikä tekee siitä ystävällisemmän kuin Arial, mutta se säilyttää tiukan rivivälin ja kapeuden. Se ei ”tukkeudu” helposti.

    Fiilis: Selkeä, ammattimainen, mutta pehmeämpi kuin perusfontit.

    3. Finlandica

    Tämä on Suomen brändityöryhmän kehittämä fontti. Se on suunniteltu toimimaan hyvin niin digissä kuin painettuna.

    Miksi toimii: Se on erittäin funktionaalinen ja tukee tietysti täydellisesti skandeja. Siinä on pieniä ”quirkkejä” (ominaisuuksia), jotka erottavat sen tylsistä perusfonteista.

    Fiilis: Kotimainen, rehti ja vankka.

    4. Oswald (Light- tai Extra Light -painot)

    Oswald on moderni tulkinta klassisista kapeista fonteista.

    Miksi toimii: Jos käytät sen kevyimpiä painoja, saat ristikkoon erittäin tyylikkään ja tiiviin ilmeen. Se on pystysuunnassa korostunut, joten se jättää sivuille tilaa vihjeruudussa.

    Fiilis: Sanomalehtimäinen, jämäkkä ja moderni.

    5. Archivo Narrow

    Jos haluat pysyä lähellä tuota referenssikuvasi tyyliä, mutta haluat laadukkaamman viimeistelyn.

    Miksi toimii: Archivo on tehty nimenomaan säästämään tilaa. Se on teknisesti erittäin luotettava ja näyttää hyvältä myös silloin, kun joudut pakottamaan tekstin viidelle riville.

    Fiilis: Tehokas, neutraali mutta viimeistelty.

    Tuo referenssikuvasi fontti muistuttaa muuten rakenteeltaan hieman ”Bahnschrift”- tai ”DIN Condensed” -tyylisiä fontteja. Jos löydät jostain niistä ”Variable”-version tai erittäin kapean ”Extra Condensed” -version, ne toimivat ibisPaintissa vakaasti ilman skaalaustakin.

    Muutama fonttiehdokas, jotka on tunnettuja nimenomaan poikkeuksellisen tiukasta pystysuuntaisesta rakenteestaan ja täydestä skandituesta (Google Fontseista tai helposti ladattavissa):

    Teko: Tämä on monen ristikonlaatijan suosikki. Se on neliömäinen ja kapea, mutta sen riviväli on luonnostaan hyvin tiivis. Se on selkeämpi kuin perusfontit, mutta silti tekninen.

    Bebas Neue: Klassikko, mutta toimii vain isoilla kirjaimilla (mikä on usein ristikoissa tapana). Se on erittäin kapea, ja jos käytät siitä versiota, jossa on skandit, se on todella ”luotettava” työjuhta.

    Barlow Condensed: Tämä on ”humanistisempi” ja pehmeämpi. Se on suunniteltu nimenomaan julkiseen liikenteeseen ja opasteisiin, joten se sietää hyvin kirjainvälin kasvattamista menettämättä muotoaan.

    Saira Condensed: Tässä on hyvä säädettävyys, ja se on visuaalisesti hieman tuhdimpi jo valmiiksi, joten reunustaminen (stroke) toimii sen kanssa siististi.

    Jos haluat kokeilla muutamaa fonttia, jotka on koodattu teknisesti mahdollisimman ”tiiviiksi” pystysuunnassa (eli niissä on vähän ylimääräistä ilmaa merkkien ympärillä), tässä on kolme täsmävinkkiä:

    Roboto Condensed: Google-standardi, mutta teknisesti erittäin kurinalainen. Sen skandit ovat juuri oikeilla korkeuksilla, eivätkä ne yleensä ”pomppaa” pystysuunnassa liian korkealle.

    Inter: Tätä pidetään yhtenä maailman parhaiten koodatuista fonteista digitaaliseen käyttöön. Siitä on olemassa kapeita versioita, ja sen riviväli on erittäin ennakoitava.

    Kanit: Thaimaalainen fontti, joka tukee latinaa (ja skandeja). Se on tyyliltään moderni ja usein pystysuunnassa hyvin kompakti, mikä saattaa auttaa siinä, ettei se vaadi niin rajua rivivälisäätöä.

    Kun vaatimuksena on valmis skandituki, luontainen pystysuuntainen tiiviys (jotta se -30% riittää) ja kapeus, tässä on kaksi todellista työjuhtaa:

    Fira Sans Condensed: Tämä on alun perin Mozilla-projektin fontti, joka on tehty äärimmäistä luettavuutta silmällä pitäen. Se on kapea, mutta kirjaimet pysyvät tunnistettavina. Sen pystysuuntainen mitoitus on kurinalainen, eli se tottelee rivivälisäätöä tehokkaasti.

    Jos tyylisi vaatii pieniä kirjaimia, sinun kannattaa etsiä fontteja, joissa on suuri x-korkeus (x-height) ja lyhyet hännät.

    Tässä pari ehdotusta, jotka ovat pystysuunnassa ”tylppiä”:

    Teko: (Google Fonts) – Kuten aiemmin mainitsin, tämä on erittäin suosittu ristikoissa. Se on luonnostaan ”litteä” ylä- ja alaosistaan, vaikka käyttäisit pieniä kirjaimia.

    Ubuntu Condensed: Suunniteltu äärimmäiseen selkeyteen. Sen hännät on pidetty hyvin maltillisina, jotta se toimii pienillä ruuduilla.

    Jos haluat jotain, joka on kapea kuin Simplifica mutta jossa on hieman enemmän ”sielua” tai luonnetta (mutta joka ei ole yhtä koristeellinen kuin Welcome Darling), tässä on vielä pari kokeilemisen arvoista:

    Economica: Tämä on suunniteltu nimenomaan säästämään tilaa (kuten nimikin sanoo). Se on kapea, mutta siinä on hieman enemmän kurveja ja pehmeyttä kuin Simplificassa. Se on erittäin selkeä mutta ei niin ”kylmä”.

    Abel: Tämä on moderni ja kapea fontti, joka on alun perin tarkoitettu julisteisiin ja otsikoihin. Siinä on mielenkiintoinen pystyrakenne, ja se tuntuu hieman ”design-fontilta” ilman, että se vaatii liikaa huomiota.

    Pathway Gothic One: Erittäin kapea, mutta siinä on sellaista klassista sanomalehtimäistä jämäkkyyttä. Se on hyvin kurinalainen ja mahtuu pieniinkin ruutuihin erinomaisesti.

    Jelpataan toisiamme (auttamisperiaatteet). SK, IS, Pelikaanit, Iisakki, muut julkaisut ja omat ristikot.

    Tsättäile ristikostasi kanssani Magmassa (Tsätin ohjeet KATSO VIDEO)

    - - -  Jos en ole paikalla, kokeile AI-työkaluja, joita löydät kommentointilomakkeen jälkeen valikosta Linkkisetti . - - -
    🌼🌼🌼🌼🌼

    #38107 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Päivitetty 4.5.2026. 

    Kaikkien paitsi kahden ensimmäisen ristikon ruudukko on vaihdettu.

    Jelpataan toisiamme (auttamisperiaatteet). SK, IS, Pelikaanit, Iisakki, muut julkaisut ja omat ristikot.

    Tsättäile ristikostasi kanssani Magmassa (Tsätin ohjeet KATSO VIDEO)

    - - -  Jos en ole paikalla, kokeile AI-työkaluja, joita löydät kommentointilomakkeen jälkeen valikosta Linkkisetti . - - -
    🌼🌼🌼🌼🌼

    #38148 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    Tämän ristikon aihe on oma kuntoliikunta. Mukana on silloin tällöin koirakin, mutta ei joka kerta.

    Ristikossa on helppoja vihjeitä. Oudoimpiin ratkaisusanoihin annoin tuplavihjeet, jolloin ratkaisusanan oikeellisuus pitäisi selvitä ilman hakukoneina. Tavanomaisiin sanoihin puolestaan olen yrittänyt saada koiruuksia, mutta ilman kirjainten poistoja/lisäyksiä niistä vihjeissä kertomatta. Vihjeissä ei myöskään ole tavun tai kirjainten paikan vaihtoja. Mukana on joitakin piilosanamaisia vihjeitä.

    Olen pyrkinyt luomaan mahdollisimman luonnollisen oloisen kuvituksen.

    Klikkaa kuvaa niin näet sen uudessa välilehdessä. 

    Ristikon onnistumiset:

    1. Sain pääkuvasta johdettua toimivat sanat. 
    2. Kuvitus onnistui hyvin.
    3. Sain mukaan melko paljon pitkiä sanoja.
    4. Ns. fakkisanoja ei ole kohtuuttomasti.

    Ristikon heikkoudet/epäonnistumiset:

    1. Ristikko ei reunoiltaan pysynyt ihan kasassa. Yläreunaan tuli kaksi ”pattia”.
    2. Ristikossa on paljon alku- ja loppupiiloja (olen niiden olemassa oloa pyrkinyt joissakin kohdin kuvituksella häivyttämään).
    3. Ristikossa on jonkin verran outoja sanoja.
    4. Ristikon sisälle  on hieman ”onkaloita”. Vain yhdessä oli tilaa kunnon kuvalle.
    5. Vasen alakulma olisi saanut liittyä paremmin muuhun osaa ristikkoa.

    Ristikon tekniset tiedot:

    1. Ruutuja yhteensä 379 kpl (liittyminen eri sanoihin 723 kpl).
    2. Ruutujen kirjaimista piilokirjaimia 38 kpl; alkupiiloja 8 kpl; loppupiiloja 3 kpl. Piilokirjainten yhteismäärä suhteessa ruutumäärään on 9,2 % eli melko tavanomaisesti.
    3. Ratkaisusanoja 120 kpl, ratkaisusanojen keskipituus on 6,03 eli valio.
    4. Ristikon kirjaimissa on käytetty 24/29 eri aakkosta.

    Arvosanat itselleni:

    1. Perusidea: 9. 
    2. Kuvitus: 10- kuvitus on selkeä ja lähes täysin yhtenäinen. Kasvikuva hieman poikkeaa yleistyylistä. Vasemman alareunan vihjekuva on omien kuvieni ja Geminin luoman kuvan yhdistelmä, joilla sain sekä näköisyyden että ristikon muuhun tyyliin sopivan kuvan. Ruudukkokin on hieman sävytetty ristikon yleiseen tyyliin sopivaksi.
    3. Tekninen toteutus: 6½; alku- ja loppupiilojen määrä laskee arvosanaa. Arvosanaa nostaa ratkaisusanojen keskipituus.
    4. Sanaston laatu: 7-, sillä sanasto on monipuolinen, mutta siinä on myös  heikkouksia.
    5. Vihjeitys: 8. Mielestäni paikkasin sanaston heikkouksia melko hyvin kaksoisvihjeillä.

    Jelpataan toisiamme (auttamisperiaatteet). SK, IS, Pelikaanit, Iisakki, muut julkaisut ja omat ristikot.

    Tsättäile ristikostasi kanssani Magmassa (Tsätin ohjeet KATSO VIDEO)

    - - -  Jos en ole paikalla, kokeile AI-työkaluja, joita löydät kommentointilomakkeen jälkeen valikosta Linkkisetti . - - -
    🌼🌼🌼🌼🌼

Esillä 46 viestiä, 1 - 46 (kaikkiaan 46)
Vastaa aiheeseen: Omat ristikot

Voit käyttää muotoiluun BBCodes-merkintöjä.
Käyttäjätililläsi ei voi käyttää eidistyneitä BBCode-merkintöjä, ne poistetaan.

Tietosi:


BBCode-merkkaukset + luomani lisämerkkaukset:

[BR][SPACER][HR][UNDERLINE][/UNDERLINE][STRIKE][/STRIKE][SUP][/SUP][SUB][/SUB][COLOR][/COLOR][CODE][/CODE][REVERSE][/REVERSE]

Emoji-valikoima:

🙂 😀 😂 🤨 😮 😥 👿 💡 ❤️ 👍

Kun jotain painikketta klikkaa, tapahtuma joko avaa tai sulkee toiminnon. Mikäli jokin muu toiminto on avoinna, se suljetaan automaattisesti.

Valikko "Lisäkoodeja" avaa mahdollisuuden lisätä hyödyllisiä toimintoja ja koodeja, kuten "Näytä/piilota sisältö" (SPOILER) sekä emoji-ikoneja editoriin. Lue lisää...

Valikko "Linkkisetti" listaa hyödyllisiä linkkejä. Lue lisää...

Valikko "Kuvien lähetys" avaa lomakkeen, jolla voi privaatisti lähettää minulle kuvia. Kyseessä on itsenäinen, upotettu toiminto. Kun kuva on valittu, pitää painaa LATAA-painiketta. LÄHETÄ-painike ei liity kuvien lähetykseen vaan uuden kommentin lähettämiseen! Lue lisää...

Voit tsättäillä ristikostasi kanssani Magmassa (video). Lue lisää...

Saatan välillä estää kirjautumatta kirjoittamisen - siksi ja muistakin syistä suosittelen kirjautumista. Lue lisää...

Lue myös auttamisperiaatteet.

- KLIKKAA TOUKOKUUN RISTIKKO UUTEEN VÄLILEHTEEN!
(kaikki luodut ristikot)