Merkitty: Sanaristikot.fi, sanaristikot.net, Suomi24
- Tämä aihe sisältää 0 vastaukset, 1 ääni, ja päivitettiin viimeksi 14.6.2026 17:05
Tapio toimesta.
Esillä 1 viesti (kaikkiaan 1)
- JulkaisijaArtikkelit Kommentit
Tapio
SivustovastaavaTässä kommentoin Pohjola newsin artikkelia, jossa on kaksi selvää virhettä.
- Artikkeli väittää, että sanaristikkofoorumi.net ja Suomi24.fi vaativat kirjautumisen. Edellä mainitut foorumit eivät vaadi kirjautumista, mutta niille voi halutessaan kirjautua. sanaristikkofoorumi.net vaatii kirjautumattomalta henkilöltä nimimerkin, mutta sama nimimerkki voi olla useilla henkilöillä, koska nimimerkkiä ei tarkisteta suhteessa ip-osoitteeseen. Suomi24 kirjautumaton henkilö on aina ”anonyymi”. Nimimerkki on vain kirjautuneilla käyttäjillä.
- Sivustolla on väite ”Jos etsit nopeaa apua tiettyyn ristikkoon, Sanaristikot.net on nopein.” Tuo on yleisellä tasolla virheellinen. Tuosta foorumista nimen omaisesti ei saa nopeimmin apua ainakaan useimpiin palkitoristikoihin, sillä foorumista saa kysyä palkintoristikoista neuvoa vasta, kun palkintokisoihin osallistumisaika on päättynyt (asiaan on eräs poikkeus). Apua saa joskus vasta yli kahden kuukauden päästä ristikon julkaisusta ja eräisiin ristikoihin aikaisintaankin viikon päästä. Mikäli kyseessä ei ole palkintoristikko, apua saa nopeasti.
Seuraavat lisätiedot avusta olisivat hyödyllisiä mainita artikkelissa:
- sanaristikot.fi (mieluummin kuin .net) palkintoristikoiden vihjeitä ei pääsääntöisesti saa uudelleen vihjeittää ts. apuvinkkien antaminen on kiellettyä kuten myös palkintoristikoiden ratkaisusanojen kertominen. Poikkeuksena tästä säännöstä on ollut Helsingin Sanomien ristikot, joihin on saanut antaa vinkkejä. Niissä vihjeitä saa 5.6.2026 lähtien antaa kuitenkin vain Aulis Lehdon laatimiin kuukausiliitteiden ristikoihin, ei perjantairistikoihin.
- sanaristikkofoorumi.net tarjoaa apua palkintokisoihin pienten vinkkien muodossa, mutta siellä ei ole lupa kertoa palkintoristikoiden ratkaisusanoja.
- sanaristikkofoorumi.net sivustolle voi anonyymisti lähettää ristikoita sivuston ylläpitäjän tarkastettavaksi. Ylläpitäjä voi täten kertoa, mitä mahdollisia virheitä lähetetty ristikko sisältää.
- Suomi24 saatetaan paljastaa hyvinkin paljon palkintoristikoiden ratkaisusanoja. Sivustoa on syytä käyttää varoen, jos ei halua saada palkintokisaan osallistuviin ristikoihin ratkaisusanoja.
Jelpataan toisiamme (auttamisperiaatteet). SK, IS, Pelikaanit, Iisakki, muut julkaisut ja omat ristikot.
Tsättäile ristikostasi kanssani Magmassa (Tsätin ohjeet KATSO VIDEO)
- - - Jos en ole paikalla, kokeile AI-työkaluja, joita löydät kommentointilomakkeen jälkeen valikosta Linkkisetti . - - -
🌼🌼🌼🌼🌼
Esillä 1 viesti (kaikkiaan 1)
![]() | - KLIKKAA KESÄKUUN RISTIKKO UUTEEN VÄLILEHTEEN! (kaikki luodut ristikot) |


Yhdistä näiden avulla:
Sulje lisäikkuna