Merkitty: Erkki Vuokila, Heli Kärkkäinen, Juha Leinonen, Kovis, Lauri Kultti, Mantan valinta viikonvaihteeksi, Pehmis, Piilis, Tavis, Teemu Pallonen
- Tämä aihe on tyhjä.
- JulkaisijaArtikkelit Kommentit
Tapio
SivustovastaavaKovis Teemu Pallonen (kuvitus) Heli Kärkkäinen, Piilis & Pehmis Erkki Vuokila, Tavis Lauri Kultti ja Mantan valinta viikonvaihteeksi Juha Leinonen.
Teemu Pallosen kovis oli 2 1/2 tuntui aluksi varsin helposti, sillä vasen puoli täyttyi sutjakasti. Pääkuvalause ja sen ympäristöä sai pohtia suhteellisen pitkään . Hyvä vihjeitys ja sanasto. Tästä 10.
Piilokirjaimia on melko vähän (24 kpl), mutta keskimääräinen sanapituus on tavanomainen ja jää selvästi alle 6,0. Ei muuta maininnan arvoista. Kokonaisuutta voi pitää kiitettävänä eli tekninen rakenne ansaitsee arvosanan 9.
Heli Kärkkäisen kuvitus on nättiä, mutta minua ärsyttää se, että hän jatkuvasti laittaa ristikkoon ylisuuria vihjekuvia, joista vihjeiden sijoittelu kärsii. Tällä kertaa niin kävi ristikon yläosassa. Kun oikeassa reunassa on ylisuuri kuva joka vie lähes kolme ruutua leveyssuunnassa, monet vihjeet ovat liikaa vasemmalla. Vihje PETRIN SUKU on suorastaan Ristikkoakatemian ohjeiden vastaisesti, sillä vihje ei kosketa sen ratkaisusanan aluetta, johon vihje liittyy. Alla kuva, josta näkyy, mikä vihje liittyy mihinkin ratkaisusanaan.
Asiallisen kokoisella vihjekuvalla tilanne olisi tämä:
Tuossa kuva vie vähän yli kaksi ruutua, mutta on vieläkin ihan riittävän iso. Kuvien sijoittelu pudottaa arvosanaani. Kyse on tahallisesta virhesijoittelusta, jotta ristikkoon saa itseistarkoituksellisesti ison kuvan. Kuvittaja on ehkä ajatellut, että kuvan pitää pystysuunnassa täyttää tila, mutta tästä ei mielestäni pidä luoda itseistarkoitusta, jos siitä seuraa vihjeiden sijoittelun huonontuminen. Ristikkoa, jossa vihjeet on sijoitettu huonosti, on epämiellyttävä ratkoa, koska pitää olla tarkkana, ettei laita ratkaisusanaa väärään kohtaan. Vihjeiden sijoittelu pudottaa kuvituksen arvosanan numeroon 9.
Kokonaisarvio vihjeityksestä, rakenteesta ja kuvituksesta on 9+.
Tämän viikonvaihteen Kovista haastavampi oli mielestäni Juha Leinosen ristikko. Se kannattaa ratkoa, vaikka se ei palkintoristikko olekaan.
Vihjeitys ansaitsee 10.
Kuvituksena on hieman ylipieniä kuvia, joten kuvituksesta tällä kertaa 9.
Tekninen rakenne ei ole ihan valioluokkaa. Ratkaisusanojen keskipituus on lähes sama kuin Pallosen ristikossa. Piilokirjaimia on 23 kpl. Koska ristikko on pienempi suhteessa ristikon kokoon niitä on jonkin verran enemmän. Kokonaisuus on suurin piirtein samaa tasoa kuin Pallosen ristikon, mutta on hieman Pallosen ristikon alle. Annan silti saman 9.
Kokonaisuus suurin piirtein yhtä hyvä kuin Pallosen ristikolla eli 9+.
Tuttuun tapaan Piilis ja Tavis olivat laadukkaita. Vaimon kanssa tuli Vuokilan Pehmis ratkottua.
RATKO HELMIKUUN TAPIO HUUHAA - VAIHTOEHTONA JÄTTIPIILIS!
Nyt on oikea talvi ainakin jossain päin Suomessa! ⛷️
Yhdistä näiden avulla:
Sulje lisäikkuna