Merkitty: Erkki Vuokila, Heli Kärkkäinen, Kovis, Lauri Kultti, Mantan valinta viikonvaihteeksi, Piilis, Tavis
- Tämä aihe sisältää 3 vastaukset, 1 ääni, ja päivitettiin viimeksi 9.8.2020 16:49
Tapio toimesta.
- JulkaisijaArtikkelit Kommentit
Tapio
SivustovastaavaKovisristikko on Erkki Vuokilan (2 1/2; kuvitus Heli Kärkkäinen). Piilis Antti Parkkinen, Tavis Lauri kultti ja Mantan valinta viikonvaihteelle Juha Leinonen.
Kuvaristikossa oli vähän Googlella etsittävää/tarkistettavaa faktatietoa. Seuraaviin faktoihin liittyviä asioita en ennestään tiennyt:
FASISTISEN ITALIAN ULKOMINISTERINÄ
MICHELLE OBAMALLE 2020Katsoin yhden kuvan väärin:
Näytti aluksi vieheeltä, mutta kyseessä onkin hajonnut ase.
RATKO HELMIKUUN TAPIO HUUHAA - VAIHTOEHTONA JÄTTIPIILIS!
Nyt on oikea talvi ainakin jossain päin Suomessa! ⛷️
Tapio
SivustovastaavaParkkisen piilis osoittautui tällä kertaa hankalammaksi. Pari sanaa oli outoa. Toinen oli eräs naisen tarve-esine. Toinen oli sivistyssana ”polyglotti”. Anargammeja 7/27 eli vähän yli 25{1f031e431af29ee9f1d90d74e70b82c220fb512f2ed7fbb07642e330f2fcaa29}. Yhden vihjeen piilovihjettä en heti hoksannut:
Noin ei Roomassa tehdä. Se tehdään japanissa. (5)
Leinosen ja Kultin ristikot osoittautuivat keskivaikeiksi, mutta sellaisiksi hyvin laadtituiksei ristikoiksi.
RATKO HELMIKUUN TAPIO HUUHAA - VAIHTOEHTONA JÄTTIPIILIS!
Nyt on oikea talvi ainakin jossain päin Suomessa! ⛷️
Tapio
SivustovastaavaTuottikohan tässä vihje ”hajuste” hieman ongelmia. Siihen sain kyllä järkevän ratkaisusanan nettiapuja käyttäen. Mitä tulee vihjeen sijioitteluun, vihje ”hajuste” on hieman liikaa vasemmalla, koska oikealla puolella kuvavihjeet vievät tilaa. Ihan täyttä arvosanaa en siksi kuvituksesta antaisi, mutta 10- on ihan hyvä arvio.
RATKO HELMIKUUN TAPIO HUUHAA - VAIHTOEHTONA JÄTTIPIILIS!
Nyt on oikea talvi ainakin jossain päin Suomessa! ⛷️
Tapio
SivustovastaavaIhan vaan mielenkiinnosta, tutkin ristikon teknistä rakennetta. Piilokirjaimia on 30. Jaska laski keskimääräiseksi sanapituudeksi 5,89. Sain 5,87. Sain 45 sanaa molempiin suuntiin eli yhteensä 90 sanaa. Merkitsin jokaisen vaaka- ja pystysanan varmistaakseni, ettei lukumäärävirhettä tulisi. Tein myös tarkistuslaskut. Kahden sadasosan ero tarkoittaa kahden kirjaimen verran heittoa jommalta kummalta.
Ristikko on teknisesti lähellä valiorajaa sanapituudeltaan. Piilokirjaimia on melko paljon. Vaikka pääkuvan molemmin puolin on tekstialueita, ne eivät lokeroidu.
RATKO HELMIKUUN TAPIO HUUHAA - VAIHTOEHTONA JÄTTIPIILIS!
Nyt on oikea talvi ainakin jossain päin Suomessa! ⛷️
Yhdistä näiden avulla:
Sulje lisäikkuna