Merkitty: Antti Parkkinen, Heikki Lavonius, Lauri Kultti, Teemu Pallonen
- Tämä aihe sisältää 0 vastaukset, 1 ääni, ja päivitettiin viimeksi 3.10.2020 09:01
Tapio toimesta.
- JulkaisijaArtikkelit Kommentit
Tapio
SivustovastaavaKovis Teemu Pallonen (kuvitus Heikki Lavonius) , Piilis Antti Parkkinen ja Tavis Lauri Kultti.
Teemu Pallonen teki vuoden ennätyksen, mitä tulee ratkaisusanojen keskipituuteen. Pystysanojen keskipituus on yli seitsemän ja yleisesti sain ratkaisusanojen keskipituudeksi 6,97, joka tosiaan on mainostettu tasaluku (kommentti no 7) yhden desimaalin tarkkuudella ilmoitettuna.Tämä tarkoittaa sitä, että jokainen ristikon ratkaisusana on keskimäärin yli yhden kirjaimen verran pidempi kuin mikä on IS:n koviksissa edeltävien viiden kuukauden keskiarvo (n. 5,75). Piilokirjaimia on 26 kpl (7,9 {1f031e431af29ee9f1d90d74e70b82c220fb512f2ed7fbb07642e330f2fcaa29}), mutta ristikko on tavanomaista monikirjaimisempi, joten se vastaa n. 23-24 kpl piilokirjainta keskimääräisen kokoisessa IS:n koviristikossa ollen täten määrittämälläni valiotasolla (piilokirjaimia enintään 8,3 {1f031e431af29ee9f1d90d74e70b82c220fb512f2ed7fbb07642e330f2fcaa29}). Ristikko on teknisesti kaikin puolin valiotasoa, joskin yläreuna hieman elää. Laadintateknisesti ristikko saa 10.
Huikeasta keskipituudesta ja pitkistä sanoista huolimatta, sanasto ei ole kärsinyt vaurioita. Ehkä vaikeustaso ei aivan yllä 2 1/2 -tasolle. Pisin sana ehkä mieluummin helpotti kuin vaikeutti ratkontaa.
Tosin rinnakkaisia pitkiä sanoja ei ole kuin oikealla alhaalla, jossa on 3×11 ruudun aukio, jossa yksi aukioon liittyvä sana on 23 kirjaimen pituinen.
Rinnakkaisten pitkien sanojen osalta Vuokilan eräs maanantaikeskis on edelleen mielestäni parhaiten onnistunut haastavarakenteinen ristikko.
Nimimerkki Jaska listaa Vuokilan ristikossa nämä:
KAKSI 5×10 aukiota, keskipituus 6,14 ja vasemmassa reunassa mykistyttävä neljän pysty vuorotellen 5+14, 9+10, 5+14, 9+10.
Maanantaikeskis on tosin hieman kookkaampi ristikko, johon saa siksi helpommin isoja aukioita.
Sanoitus ja vihjeitys ansaitsevat minusta täydet pisteet.
Kuvitus on selkeätä ja vihjeiden asettelu on loogista. Ehkä pari vihjettä olisi voinut asetella paremmin, mutta en niistä anna miinusta. Tästäkin täydet pisteet.
Kaikin puolin onnistunut ristikko. Pääkuva tosin puuttuu. Laatija on panostanut huippukorkeaan ratkaisusanojen keskipituuteen sanaston laadun kärsimättä. Pääkuvalauseen kanssa näin korkeaan sanojen keskipituuteen ei oltaisi ylletty.
Pitäisikö pääkuvan puutteesta rokottaa?
Piiliksessä oli muutama haastava vihje. Piiliksessä on mielestäni hieman turhan paljon anagrammeja (40{1f031e431af29ee9f1d90d74e70b82c220fb512f2ed7fbb07642e330f2fcaa29} piilovihjeistä). Myös Tavisessa oli kivasti pohdittavaa.
RATKO HELMIKUUN TAPIO HUUHAA - VAIHTOEHTONA JÄTTIPIILIS!
Nyt on oikea talvi ainakin jossain päin Suomessa! ⛷️
Yhdistä näiden avulla:
Sulje lisäikkuna