• Tämä aihe sisältää 5 vastaukset, 1 ääni, ja päivitettiin viimeksi 29.10.2022 13:45 Tapio toimesta.
Esillä 6 viestiä, 1 - 6 (kaikkiaan 6)
  • Julkaisija
    Kommentit
  • #25593 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    1.10.2022 2½ Kovis Teemu Pallonen (kuvitus Heikki Lavonius). Perushyvä kovis, jossa yksi vihje jäi hieman epäselväksi:

    LASINEN

    Yhden selityksen tosin löysin.

    Ratkoin myös muut ristikot pehmistä lukuun ottamatta. Poikkeuksellisesti ostin paperilehden. Valokuvasin ristikot. Yhden ristikon ratkoin lehteen kun ristikosta ottamani valokuva oli liian huono enkä viitsinyt ottaa uutta valokuvaa. Sanomalehti tuntui perin kömpelöltä ja vieraalta käyttöliittymältä. Lehteen täytyi ratkoa pöydän ääressä. Kun ratkoin kuulakärkikynällä, tuli vähän suttuja helpohkoonkin ristikkoon. Digiratkonta olisi siitäkin selvästi siistimpää, mutta eipä nyt haitannut, koska kyseessä ei ollut tallennettava ristikko.

    Sakari Pajakosken Ristiksestä en pitänyt. Kolme faktavihjettä piti tarkistaa Googlella. Stierncreuzin etunimen piilokirjainta en yrittänyt arvailla, mutta muut arvasin oikein.

    RATKO HELMIKUUN TAPIO HUUHAA - VAIHTOEHTONA JÄTTIPIILIS!

    Nyt on oikea talvi ainakin jossain päin Suomessa! ⛷️

    #25607 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    7.10. Kovis Antti Skyttä (3; kuvitus Heli kärkkäinen). Aikaa meni löhinnä 2½-tasoisen ristikon verran. Pääkuvan sanaketjut okivat hyviä eivätkä olkeet liian helposti arvattavissa.

    SPOILERI PÄÄKUVAAN ?

    Pääkuvan sanaketjuissa keskeisintä on se, että eräs konsonantti esiintyy usein. Mopoilijalla ja papeilla ei ole muuta yhteistä. Laatija on luonut eräänlaiset hokemat.

    Seuraava vihje on minusta virheellinen. 

    BRASILIAN OSAVALTIO

    Ratkaisusanan mukaista osavaltiota Brasiliassa ei ole, mutta kaupunki löytyy. Osavaltion nimi on ihan eri kuin sen kaupungin nimi, joka ratkaisusanasta löytyy. Näin ainakin Wikipedista löytämieni tietojen perusteella.

    Seuraava voisi periaatteessa toimia, sillä yksittäinen kaupunki on osa jonkun Brasilian osavaltiota. Partitiivi sopii muutenkin vihjeeseen hyvin.

    BRASILIAN OSAVALTIOTA

    Tosin alkuperäinen vihjekin voisi toimia, jos punaisen T-kirjaimen ajatellaan viittaavaavan partitiiviin. Punaisella T-kirjaimella on vihjeessä ainakin toinen merkitys. Kaksi eri merkitystä punaiselle T-kirjaimelle tekisi mielestäni kirjaimen käytön liian monimutkaiseksi. Tuplakäyttöä en ainakaan aiemmin ole kohdannut.


    Lisäys. Sanarusin foorumin ylläpito kirjoittaa vihjeestä näin (komm. no 14):

    Kyllä siinä Brasilia-vihjeessä on epätarkkuus eli suoraan sanottuna asiavirhe. Hirveästi sen ei pitäisi hämätä, koska ollaan tosi tosi lähellä oikeaa vihjettä, mutta huomautus koko tiimille tästä tulee!

    Turhan monimutkaisen tässä kommentissa esittämäni tapaisen selityksen eräs toinenkin esitti (komm. no 17):

    … voisin huomauttaa, että jos jokin on Kuopiota, niin se on myös Savoa. Ja jos jokin on Savoa, niin se voi olla myös Kuopiota. Vihjeessä ei kuitenkaan ole suoraan oikeata sijamuotoa ja mietin pitkään voisiko ajatella, että se on sinne piilotettu jotenkin tuon punaisen T-kirjaimen kautta, jolla kirjaimella muutoin on aivan toinen funktio.”

    Ehkä laatija kuitenkin näin ajatteli. Vain yhden selkeän puollon laatija sai.

    Laatija itse tunnustaa virheen anatomiassa näin:

    BRASILIAN OSAVALTIO (T punaisella) => NATALIAT; tässä vihjeessä on minulla asiavirhe; Natal ei ole Brasilian osavaltio, vaan erään osavaltion kaupunki; mielestäni varmistin tätä kyllä Wikipediasta, mutta niin vain siihen virhe tuli; harmillista, että se meni myös tarkastajien haukankatseiden ohi; moni ratkoja oli sen huomannut; tämä kohta kirvoitti tästä ristikosta lukumääräisesti suurimman palautteen; olen pahoillani virheestä; näistä lähtökohdista vihje olisi voinut olla BRASILIAN CITY: NATALIA T


    Seuraavakin vihje ihmetytti:

    HELLE KYPSENTÄVÄÄ!!

    Sain siihen toisaalla selityksen.


    Piilis Erkki Vuokila. Hyvä piilis, jossa V 8 tuotti eniten päänvaivaa.

    RATKO HELMIKUUN TAPIO HUUHAA - VAIHTOEHTONA JÄTTIPIILIS!

    Nyt on oikea talvi ainakin jossain päin Suomessa! ⛷️

    #25683 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    15.10.2022 2½ Kovis Erkki Vuokilalta (kuvitus Heikki Lavonius).

    Pääkuvan idea oli aluksi hukassa, kun en hahmottanut, mitä kuva esittää. Kun keksin, mitä kuva esittää, keksin ideankin.

    PÄÄKUVAN SELITYS ?

    Pääkuvassa on kasa kuminauhoja. Siitä on johdettu kaksi sanaleikkiä. Pääkuvan sanaleikki liittyy siihen, että sana ”kuminauhat” tulee lukea ”kumina+uhat” eikä normaaliin tapaan ”kumi+nauhat”. Sanaleikistä on johdettu kaksi leikillistä ratkaisusanaa MAUSTERISKIT ja JYMYVAARAT. Kumina on sekä mauste että jymy. Uhat ovat riskejä tai vaaroja. Pääkuvaan olisi voinut laittaa sitaatit, mutta koviksissa sitaattien laittoa ei aina tarvita.

    Visuaalisena ongelmana oli se, että kuminauhat olivat aika lailla spagetin värisiä eikä punaisia. Kuvasta saattoi siksi luulla sen esittävän spagettikasaa. Aluksi luulinkin kuvan esittävän spagettikasaa.

    Aikaa meni täyteen saamiseen keskimääröistä vähemmän, mutta kun jälkikäteen piti pohtia asioita, aikaa meni tavannomaisesti.

    Muutamien vihjeiden logiikka ihmetytti.

    OHJAUSPYÖRÄN 4.

    Keksin lopulta vihjeen idean kun vakuutettiin, että vihje on oikein eikä idea ole liian kaukaa haettu.

    Seuraavan vihjeen logiikkaa en heti hoksannut, mutta lopulta keksin kuitenkin:

    SEKOSI PANKISSA

    Seuraaviin vihjeesiin sain aluksi turhan kaukaa haetut ratkaisusanat:

    EI YLLÄ KORKEALLE

    MAHTAVIN VIRROIN

    Vihjeelle MODERNI KOTI minulla oli väärä ratkaisusana. Kun korjasin sen, sain järkevät ratkaisusanat.


    Vuokilan piilis oli tavanomaista helpompi. Tavis ratkesi varsin helposti.

    RATKO HELMIKUUN TAPIO HUUHAA - VAIHTOEHTONA JÄTTIPIILIS!

    Nyt on oikea talvi ainakin jossain päin Suomessa! ⛷️

    #25742 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    22.10.20 ristikko on kolmoseksi meritty Jari Keräseltä (kuvitus Heli Kärkkäinen). Vaikeustasoarvio on pahasti yläkanttiin. Ristikko oli varsin tylsä. Vasemmassa yläkulmassa on puolittaista pääkuvan tavoittelua, mutta laatija laittama toteamus ja siihen liittyvä toteava ratkaisusana on minusta asian ytimeen osunut:

    KERÄNEN, ETKÖ PÄÄKUVAA KEKSINYT?


    Kultin tavis vei tavanomaista enemmän aikaa ja yhden avunpyynnönkin tarvitsin. Vuokilalta oli hyvä piilis. Juha Leinoselta on Mantan valinta viikonvaihteeksi.

    RATKO HELMIKUUN TAPIO HUUHAA - VAIHTOEHTONA JÄTTIPIILIS!

    Nyt on oikea talvi ainakin jossain päin Suomessa! ⛷️

    #25754 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    22.10.2022 Leinosen Mantan valinta viikonvaihteeksi oli keskivaikea.

    MAKEA > KIPEÄ

    Mitähän laatija on ajatellut? Koska kyseessä on keskivaikea ristikko, jekusta ei ole kyse. Niitä ristikossa ei ole.

    Merkitys löytyy Kielitoimiston sanakirjasta:

    4. kipeää tekevä, kipeä, kirpaiseva.
    Makea isku kyynärpäähän.

    RATKO HELMIKUUN TAPIO HUUHAA - VAIHTOEHTONA JÄTTIPIILIS!

    Nyt on oikea talvi ainakin jossain päin Suomessa! ⛷️

    #25819 Kommentoi
    Tapio
    Sivustovastaava

    29.10.2022 2½ merkitty ristikko Teemu Palloselta (kuvitus Heikki Lavonius).

    Koska ristikossa ei ole pääkuvas, ajattelin ensinäkemältä ristikkoa tylsäksi. Mutta ristikon keskialueen neljä pitkää vierekkäistä pystysanaa sekä eräät pitkät risteävät vaakasanat tekivät keskialueen ratkonnasta mielenkiintoisen. Keskialue ratkesikin viimeiseksi. Aikaa tosin meni vähemmän kuin 2½ keskimäärin, mutta enemmän kuin 2+ -tasoisiksi arvioimieni kanssa.


    Lauri Kultin tavis tuotti tavanomaista enemmän haastetta. Vihjeen SOITIN ja sen ensimmäisen tavun kohdalla oleva kuvavihje oli hankalin kohta. Vaikeus oli minulle 2+. 

    RATKO HELMIKUUN TAPIO HUUHAA - VAIHTOEHTONA JÄTTIPIILIS!

    Nyt on oikea talvi ainakin jossain päin Suomessa! ⛷️

Esillä 6 viestiä, 1 - 6 (kaikkiaan 6)
Vastaa aiheeseen: IS Viikonloppu 1.-30.10.2022

Voit käyttää muotoiluun BBCodes-merkintöjä.
Käyttäjätililläsi ei voi käyttää eidistyneitä BBCode-merkintöjä, ne poistetaan.

Tietosi:


BBCode-merkkaukset + luomani lisämerkkaukset:

[BR][SPACER][HR][UNDERLINE][/UNDERLINE][STRIKE][/STRIKE][SUP][/SUP][SUB][/SUB][COLOR][/COLOR][CODE][/CODE][REVERSE][/REVERSE]

Emoji-valikoima:

🙂 😀 😂 🤨 😮 😥 👿 💡 ❤️ 👍

Kun jotain painikketta klikkaa, tapahtuma joko avaa tai sulkee toiminnon. Mikäli jokin muu toiminto on avoinna, se suljetaan automaattisesti.

Valikko "Lisäkoodeja" avaa mahdollisuuden lisätä hyödyllisiä toimintoja ja koodeja, kuten "Näytä/piilota sisältö" (SPOILER) sekä emoji-ikoneja editoriin. Lue lisää...

Valikko "Linkkisetti" listaa hyödyllisiä linkkejä. Lue lisää...

Valikko "Kuvien lähetys" avaa lomakkeen, jolla voi privaatisti lähettää minulle kuvia. Kyseessä on itsenäinen, upotettu toiminto. Kun kuva on valittu, pitää painaa LATAA-painiketta. LÄHETÄ-painike ei liity kuvien lähetykseen vaan uuden kommentin lähettämiseen! Lue lisää...

Voit tsättäillä ristikostasi kanssani Magmassa (video). Lue lisää...

Saatan välillä estää kirjautumatta kirjoittamisen - siksi ja muistakin syistä suosittelen kirjautumista. Lue lisää...

Lue myös auttamisperiaatteet.