Merkitty: Antti Skyttä, Juha Leinonen
- Tämä aihe sisältää 9 vastaukset, 1 ääni, ja päivitettiin viimeksi 1.1.2025 08:47
Tapio toimesta.
- JulkaisijaArtikkelit Kommentit
Tapio
Sivustovastaava5.12.204 Juha Leinosen itsenäisyyspäivän jättiristikko on ainakin 2+ -tasoa. Pääkuvista johdetut sanat olivat varsin haastavia. Keskimmäisestä pääkuvasta tuleva toinen sana oli minusta kökkö.
RATKO HELMIKUUN TAPIO HUUHAA - VAIHTOEHTONA JÄTTIPIILIS!
Nyt on oikea talvi ainakin jossain päin Suomessa! ⛷️
Tapio
Sivustovastaava7.12.2024 Erkki Vuokilan 2½ merkitty Kovis. Minusta kovis oli 3- -taso. Pääkuvassa on hauska idea. Jäi ihmetyttämään mitä siinä mustassa kipossa on, mutta asialla ei ratkaisusanojen suhteen ole mitään merkitystä. On muuten kolmas kerta peräkkäin kun ruoka on mukana Ekin ristikon pääkuvissa, joskin 12.10.2024 oli toinenkin pääkuva, mutta se ei liittynyt ruokiin.
Juha Leinosen laatima Mantan valinta viikonvaihteeksi oli kovis myös, mutta pääkuvattomana varsin tylsä pakerrusristikko. Muut tehtävät olivat tavanomaisia tasoa.
RATKO HELMIKUUN TAPIO HUUHAA - VAIHTOEHTONA JÄTTIPIILIS!
Nyt on oikea talvi ainakin jossain päin Suomessa! ⛷️
Tapio
Sivustovastaava14.12.2024 Antti Skytän kovis on varsin haastava. Ylempää alkava pääkuvalause on arvattavissa helpostikin, mutta alempi on täysi yllätys.
Vasemman reunan pellolla olevan tolpan idea jäi ristikon täytyttyä ymmärtämättä. Kysyin hieman apua. Oli virhe, sillä tulkitsin vihjeen PÄÄTTÄVÄ alla olevan kuvavihjeen väärin.
Tavis ratkesi nopeammin kuin koskaan ennen (en mitannut kyllä aikaa). Antti Parkkisen piilis oli sen sijaan melko haastava.
RATKO HELMIKUUN TAPIO HUUHAA - VAIHTOEHTONA JÄTTIPIILIS!
Nyt on oikea talvi ainakin jossain päin Suomessa! ⛷️
Tapio
Sivustovastaava21.12.2024 2½ -merkitty Teemu Pallosen laatima puolikovis, jossa on vähän kirjainkikkailuja. Ristikossa on hauska jouluinen pääkuvaidea. Alemmat pääkuvasta johdetut sanat avautuivat melko helposti. Ylempi oli hieman yllätyksellinen.
Pääkuva on vasemmalka keskellä. Seurauksena on se, että oikean yläkulman 4×6 kokoinen aukio liittyy muuhun ristikkoon vain kahdesta kohtaa, mikä on hieman heikko liittymä. Pääkuvan alapuolella olevassa alueessa liittymiä on kolme. Aivan täyttä kymppiä ei teknisestä toteutuksesta voi antaa.
RATKO HELMIKUUN TAPIO HUUHAA - VAIHTOEHTONA JÄTTIPIILIS!
Nyt on oikea talvi ainakin jossain päin Suomessa! ⛷️
Tarja
VierasItsekin kiinnitin huomiota tuohon aukioon ja liittymien määrään. Onkohan laatija joutunut pakkorakoon?
Tapio
SivustovastaavaSiitä nimen omaisesti on kyse. Ongelma johtuu pääkuvan sijoituksesta. Kun liittymiä saa vain yhteen suuntaan, niitä tulee helposti alle tavoitteen. Saman ongelman huomasin Alf Simbergin ristikoissa niiden oikeassa yläkulmassa, joissa ongelma toistuu yli 50% ristikoista (vähän kapeammilla pääkuvilla saisi helpommin kolme liittymää kahden asemasta).
RATKO HELMIKUUN TAPIO HUUHAA - VAIHTOEHTONA JÄTTIPIILIS!
Nyt on oikea talvi ainakin jossain päin Suomessa! ⛷️
Tapio
Sivustovastaava28.12.2024 Toni Pitkälältä tosi vaikea kovis, joka on ehkä IS:ään turhan vaikea. Ristikossa on pääkuvakin, mikä nosti odotuksia ennen aloitusta.
Pääkuvasta johdettu lause oli hankala keksiä, mikä sinänsä on erittäin hyvä asia. En aluksi ymmärtänyt pääkuvasta johdetun lauseen ideaa, mutta vinkki auttoi. Idea on nerokas.
Vihjeitys oli pääosin varsin onnistunutta.
Kuvitus on valioluokkaa.
Ristikko on myös teknisesti valioluokkaa.
- Ratkaisusanojen keskiarvo on yli 6 (n. 6,15).
- Ristikossa on vähän piilokirjaimia (n. 6%).
- Ristikossa on miellyttävän kokoisia aukioita.
- Vihjealueet liittyvät hyvin toisiinsa.
- Ristikon keskellä ei ole kovin isoja vihjealueita (yksi viiden ruudun alue löytyy).
Muistutti hieman Alf Simbergin laadinnoilta, mitä tulee assosiaatioihin.
Kuvitus on aivan loistava – korkeintaan Markku Mäkelä luo parempaa kuvitusta. Tonin kuvitus on ehkä sympaattisinta koko ristikkoalalla.
RATKO HELMIKUUN TAPIO HUUHAA - VAIHTOEHTONA JÄTTIPIILIS!
Nyt on oikea talvi ainakin jossain päin Suomessa! ⛷️
Tapio
SivustovastaavaHenrik Lahtisen piiliskin on varsin haastava. Vinkkien takaa löytyy myös ratkaisusanat ja niiden selitykset.
V8:
Vanhempainraha takaa turvat, suomalainen nainen, ensimmäisenä. Viisikiloinen syntynyt! (13)
Näytä/piilota vinkki:1. sana on suora vihje. Piilovihje on käänteinen jaotelma.Näytä/piilota ratkaisusana:SOSIAALIETUUS.Näytä/piilota selitys:Sana ”takaa” viittaa käänteisyyteen; ”turvat” = SUUT + ”suomalainen nainen” = EILA + ”ensimmäinen” = A + ”viisikiloinen” = ISO (vastasyntyneeksi) + ”syntynyt” = S. > SUUT+EILA+A+ISO+S ja tämä käännetään toisin päin.P8.
Ryhmän ympärillä kidan (käärmeen) eläinlääkäri avaa: tippa nestettä, se helpottanee tuskassa. (11)
Näytä/piilota vinkki:Kaksoispisteen jälkeinen osa on suora vihje. Piilovihje on sisäkön ja jaotelman yhdistelmä.Näytä/piilota ratkaisusana:SURUNKYYNELNäytä/piilota selitys:”Ryhmän ympärillä kidan” on sisäkkö: ”ryhmän” = R ja ”kidan” = SUUN; tässä R kirjaimen ympärille laitetaan sana SUUN; SU+R+UN. Sanaa jatketaan: ”käärmeen” = KYYN + ”eläinlääkärin” = EL > SU+R+UN+KYYN+EL. Lahtisella logiikka on usein niin, että kerrotaan sana/sanan lyhenne. Sanan tai sana lyhenteen ympärille laitetaan sana. Tällaisia muilla en muista kohdanneeni. Tässä vihjeessä on varsin suoraan tämä logiikka. Sisäkkö on itse asiassa väärä sana kuvaamaan Lahtisen vihjettä. Oikea sana olisi ”ympäröinti”.Itseäni jäi mietityttämään P6:
Kääpiövaltion ammattilehdet pilkan kohteina. (13)
Näytä/piilota vinkki:Kaksi viimeistä sanaa on suora vihje. Piilovihje on jaotelma/sanaleikki.Näytä/piilota ratkaisusana:NAURUNALAISETNäytä/piilota selitys:”Kääpiövaltion” = NAURUN + ”ammattilehdet”, joka pitää jakaa palaan ”ammatti” = ALA & ”lehdet” = IS + ET. NAURUN+ALA+IS+ET.RATKO HELMIKUUN TAPIO HUUHAA - VAIHTOEHTONA JÄTTIPIILIS!
Nyt on oikea talvi ainakin jossain päin Suomessa! ⛷️
Tuntematon
VierasTuntuvat kovin vaikeilta. Jos aloitan opettelun, voitko auttaa tarvittaessa?
Tapio
Sivustovastaava[Moderaattorin tiedote. Voin auttaa, mutta tietänet periaatteni palkintoristikoista. Olit laittanut nimimerkiksi nimerkin, joka on sivuston vakiokirjoittajalla. Muutin nimimerkiksi ”Tuntematon”. Tein niin, jotta sinua ei sekoitettaisi toiseen henkilöön, joka käyttää tiettyä nimimerkkiä. Tiedän hänestä sen, että hänen valikoimaansa ei kuulu IS:n ristikot, joten kyseessä on varmasti eri henkilö. Tämä toinen henkilö kirjoittaa sivustolle aina kirjautuneena, mikä näkyy sanassa ”Osallistuja” (kirjautumaton kirjoittaja on ”Vieras”). Jos haluat apua, valitse uusi nimimerkki. Mikäli olet trolli, poistan kaikki kirjoittamasi kommentit heti kun niitä huomaan.]
RATKO HELMIKUUN TAPIO HUUHAA - VAIHTOEHTONA JÄTTIPIILIS!
Nyt on oikea talvi ainakin jossain päin Suomessa! ⛷️
Yhdistä näiden avulla:
Sulje lisäikkuna